83 Views
2018 Jan 22Training
img

سرعت رشد اینترنت اشیاء IoT این روزها خیلی سریع بوده است. البته این رشد سریع تنها مربوط به این موضوع نیست، بلکه تمامی ابزار مربوط به تکنولوژی با افزایش سرعت رشد مواجه بوده است. اما به طور ویژه در زمینه IoT، مطرح شدن سخت‌افزارهایی از جمله آردوینو Arduino و رسپبری پای Raspberry Pi و همچنین افزایش سرعت اینترنت، شرایط را برای رشد اینترنت اشیاء IoT فراهم نموده است. البته در حال حاضر نرم‌افزاهایی همچون Lua و Node Red بسیار سهیم بوده‌اند.

در حال حاضر می‌خواهیم به بررسی این دو بُرد محبوب میان افراد حرفه‌ای صحبت کنیم و به تفاوت‌هایی میان این دو سخت‌افزار اشاره کنیم. اگرچه حرفه‌ای با توجه نیاز خود و دانستن تفاوت این دو بُرد، بُرد مناسب برای پروژه‌ی خود را به راحتی انتخاب می‌کنند. اما این امر ممکن است برای افراد مبتدی کمی سخت و دشوار باشد. ما هر روزه شاهد پروژه‌های نو و ابتکاری در ارتباط با IoT هستیم. بسیاری از این پروژه‌ها با استفاده از بُردهای قابل توسعه امکان پذیر است. با این حال، اگر شما مبتدی هستید، ایجاد تمایز بین این بردها و مزایای استفاده آنها می‌تواند کمی برای شما گیج کننده به نظر بیاید.

ما این راهنمای فوق العاده ساده را برای کمک به شروع کار شما ایجاد کرده‌ایم. سپس، هنگامی که آماده شدید، می‌توانید از کیت‌های Arduino Uno و Raspberry Pi، که دارای تمامی امکانات لازم برای شروع پروژه شما هستند، استفاده نمایید. اگر به دنبال نقطه آغازی برای کار خود می‌گردید، همراه ما باشید و پروژه خود را به سرعت با سری آموزشی ما برای Arduino و Raspberry Pi که در آینده نزدیک برای شما فراهم خواهیم کرد، شروع کنید.

تفاوت بین این دو چیست؟

Arduino یک مادربرد میکروکنترلری است. میکروکنترلر یک رایانه ساده است که می‌تواند یک برنامه را در یک زمان، و مکررا اجرا کند. استفاده از آن بسیار آسان است. از جمله مزایای Arduino نسبت به Raspberry Pi می‌توان به سادگی، پایداری و مصرف انرژی کم آن و قیمت پایین‌تر اشاره نمود.

Raspberry Pi یک کامپیوتر چند منظوره است که معمولا یک سیستم عامل لینوکس دارد و قادر به اجرای چندین برنامه است. استفاده از آن نسبت به Arduino بسیار پیچیده است. از جمله مزایای Raspberry Pi نسبت به Arduino می‌توان به قدرتمند بودن و سرعت بالا، قابلیت اتصال مستقیم به شبکه و عدم نیاز به داشتن اطلاعات عمیق الکترونیکی اشاره نمود.

هر کدام معمولا چه استفاده‌هایی دارند؟

بُرد Arduino بهترین مورد برای کارهای تکراری ساده است: باز کردن و بستن درب گاراژ، اندازه‌گیری دمای هوا و ارسال آن به صورت پیام در توییتر، کنترل یک ربات ساده.

Raspberry Pi بهترین مورد برای زمانی است که شما نیاز به یک کامپیوتر کامل دارید: کنترل ربات پیچیده‌تر، انجام وظایف متعدد، انجام محاسبات دشوار (مانند رمزگذاری).

آیا راه ساده‌ای برای برای انتخاب بین این دو برد وجود دارد؟

بله، وجود دارد! در مورد آنچه می‌خواهید در پروژه خود انجام دهید فکر کنید. اگر می‌توانید آن را در دو جمله خلاصه کنید، آردوینو برای شما کافی است. اما اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، توصیه ما به شما استفاده از Raspberry Pi می‌باشد.

مثال:

«من می‌خواهم گیاهان خود را نظارت کنم و در صورت نیاز آنها به آب مطلع شوم». این کار به بهترین وجه توسط Arduino قابل انجام است.

«من می‌خواهم گیاهان خود را نظارت کنم و در صورت نیاز آنها به آب مطلع شوم و سپس به مرکز هواشناسی مراجعه کرده و اگر پیش‌بینی آب و هوای بدون بارندگی باشد، سیستم آبیاری را روشن کرده و اگر پیش‌بینی آب و هوا بارانی باشد، کاری نکنید.” بهتر است توسط Raspberry Pi اداره شود.

در نهایت آنچه توسط کارشناسان پیشنهاد می‌شود، استفاده از Arduino است. چرا که این سیستم برای مبتدیان طراحی شده است.

آردوینو

رسپبری بای