264 Views
2018 Mar 06Trainingtechnology
img

یکی از پدیده های نسبتا نوظهور این روزهای اقتصادی و همچنین فناوری کشور ما، استارت آپ است. به احتمال زیاد این واژه را بارها شنیده اید. مورد دیگر که احتمالا آن را هم بارها شنیده اید، میزان بالای درآمد از طریق استارت آپ هاست. نکته ی اخیر باعث شده بسیاری از جوانان و کارآفرینان به دنبال ایجاد یکی کسب و کار تحت نام استارت آپ باشند. اما سوال اصلی اینجاست: استارت آپ دقیقا چیست؟!

قصد داریم طی چند پست بیشتر با استارت آپ آشنا شویم.

ابتدا می بایست تعریف دقیق و جامعی از استارت آپ ارائه کنیم.

سرویس های بسیاری در سراسر جهان با ایده هایی ناب به وجود می آیند و در مدتی کوتاه موفق می شوند مسیری صد ساله را در یک شب طی نمایند.
موفقیت این شرکت های نو پا توجه دیگر افراد را نیز به مفهوم «استارت آپ» جلب کرده است. «استارت آپ» چند سالی می شود که در ایران نیز رونق پیدا کرده است. برگزاری رویداد های مختلف و گردهمایی های متعدد در طول سال های گذشته کمک کرده تا همزمان با دیگر کشور ها، کاربران ایرانی نیز در تب و تاب استارت آپ راه انداختن قرار بگیرند.

در نگاه اول، استارتاپ یک کسب و کاری است که قسمتی از آن مبتنی بر فناوری است. البته هر کسب و کار که بر پایه فناوری است، لزوما استارتاپ نیست، ولی همه استارتاپ‌ها به طرزی از وب، موبایل، اینترنت و تکنولوژی های جدید استفاده می‌کنند تا رشد بالایی داشته باشند و به تعداد کاربران بالایی برسند. درواقع حضور و فعالیت در فضای مجازی باتوجه به گستردگی بسیارش، به نوعی لازمه ی فعالیت در این زمینه است.پس استارتاپ‌ها چیز عجیب غریبی نیستند که بعد از مدتی از «مد» بیافتند. درواقع شکست استارت آپ ها زمانی می تواند رقم بخورد که کاربران فعالیت فیزیکی خود را به فعالیت در گوشی و تبلت ترجیح بدهند، مثلا بجای گرفتن اسنپ به وسیله ی گوشی موبایل، با آژانس تماس بگیرند، بیشتر منتظر شوند و بیشتر هزینه بپردازند. با این اوصاف آینده ی استارت آپ ها تا حدودی مشخص است.

استارت آپ به عبارتی دیگر یک شرکت نوپا محسوب می شود که راه حلی جدید برای یک موضوع خاص و حل یک مشکل ارائه می دهد، هر چند موفقیت این کسب و کار تضمین شده نیست.

ویژگی مهمی که فضای مجازی، نرم افزارها و تکنولوژی به کسب و کارها اضافه می کنند، رشد راحت تر و سریع تر و همچنین ویژگی مهمی به نام مقایس پذیری است. در یک تعریف ساده نا متناسب بودن رشد بالای یک کسب و کار، نسبت به هزینه‌های آن، مقیاس پذیری نام دارد. یعنی اگر به فرض درآمد کسب و کار شما نسبت به سال گذشته 10 برابر شده باشد ولی هزینه هایتان ثابت مانده باشد، احتمالا به مقیاس پذیری رسیده اید.یا برعکس، اگر به فرض با 2 برابر شدن درآمد کسب و کار شما، هزینه‌هایتان نیز 2 برابر شود، این کسب و کار مقیاس پذیر نیست (حداقل در آن مقطع). توجه داشته باشید مقیاس پذیر بودن یا نبود ربطی به موفقیت کسب و کار شما ندارد و در حالت دوم سود شما نیز قاعدتا 2 برابر شده و کسب و کارتان رو به رشد و پیشرفت است. ولی مقیاس پذیر نیست.

به نمودارهای زیر توجه کنید:


رستوران سر کوچه شما فقط ظرفیت پذیرایی از 100 نفر را دارد. اگر آن رستوران بخواهد درآمد روزانه خود را 2 برابر کند، باید یک شعبه دیگر با آشپز، میز و صندلی و گارسون جدید بزند که هزینه هایش نیز 2 برابر میشود. ولی استارتاپی مانند اینستاگرام را در نظر بگیرید که از صفر تا 30 میلیون کاربر را در 24 ماه طی کرد، ارزش یک میلیادر دلاری را از فیسبوک گرفت، ولی کلا 13 تا کارمند بیشتر نداشت. هزینه های اینستاگرام نسبت به رشد و تعداد کاربرانش بسیار ناچیز بود. یا استارتاپ واتس اپ، که 450 میلیون کاربر جذب کرده بود، به قیمت 13 میلیادر دلار فروخته شد و 50 تا کارمند بیشتر نداشت. این شرکت‌ها مقیاس پذیر‌ اند، و دقیقا ارزش بالای آنها هم بخاطر مقیاس پذیری آنها است.

حالا نقش تکنولوژی و نرم افزارها را در استارت آپ بیشتر متوجه می شویم. یک وب سایت شاید در ماه اول تنها 10 بازدید کننده داشته باشد اما همزمان پتانسیل خدمت رسانی به 10 میلیون نفر را هم دارد.

پس استارتاپ‌ها کسب و کارهایی هستند که رشد بالایی دارند و (معمولا از طریق نرم افزار و فناوری) میخواهند به مقیاس پذیری برسند.

تا اینجا به تعریف مناسبی و کار راه اندازی از استارت آپ رسیدیم. اما سوالات بسیاری مطرح است. شاید مهم ترین آنها این باشد که چرا همه یک استارت آپ راه نمی اندازند؟!!
در پست بعدی دقیق تر و عمیق تر این موضوع را بررسی خواهیم کرد.


استارت آپ

استارت اپ

startup

start up