203 Views
2018 May 17car
img

لندرور به تدریج از محدوده جدیدی از موتورهای بنزینی و دیزلی استفاده می کند - و در سال 20188 مدل Discovery Sport و محدوده Range Rover Evoque در کنار بهره وری قرار دارند.


جفت بیرونی بزرگ فروش - محبوب ترین مدل های ماشین لندرور در سطح جهان - آخرین موتورهای با قدرت 4 سیلندر توربو شارژر قدرتمند با نام تجاری Si4 را به فروش می رسانند و 237 اسب بخار یا 286 اسب بخار را عرضه می کنند.


این دومین موتور قدرتمند در لندرور است که امیدوار است با سرعت 0-60 مایل در ساعت در 6.0 ثانیه و با سرعت بالا 144 مگاپیکسل در ساعت حرکت کند.


رنجروور ایووک ۲۰۱۸ یکی از خودروهای کلاس بدنه شاسی‌بلند سایز کوچک لوکس بوده که در سال گذشته مجوز حضور در بازار ایران را به‌دست آورد.

رنج روور ایووک اولین بار در سال ۲۰۱۱ میلادی توسط شرکت خودروسازی لندروور بریتانیا که در حال حاضر یکی از زیرمجموعه‌های گروه هندی تاتا (Tata) به حساب می‌آید، به بازارهای جهانی ارائه شد. این خودرو بر پایه خودروی لندروور LRX ساخته شد که در نمایشگاه خودروی آمریکای شمالی سال ۲۰۰۸ به نمایش درآمده بود. این خودرو مانند سایر نمونه‌های تولیدی برند رنج‌روور یک نمونه بسیار لوکس و مجلل بوده که در کنار موتور و پیشرانه قدرتمند، کابینی لوکس و مجهز ساخته شده از بهترین مواد اولیه را در اختیار راننده و سرنشینان قرار می‌دهد.


این خودروی شاسی بلند لوکس در سال ۲۰۱۳ میلادی شاهد یک بازنگری جزئی (Facelift) شد که رنج روور ایووک ۲۰۱۸ نیز متعلق به این گونه است. این خودرو در دو گونه شاسی بلند ۵ در و کوپه ۲ در تولید شده و نظر منتقدین و خریداران را به خود جلب نموده است. این خودرو توانسته با قیمت پایه ۴۳.۰۰۰ دلاری (معادل ۱۸۰ میلیون تومانی) خود به عنوان جایگزینی مناسب برای رنج روور اسپرت گرانقیمت به حساب آید.


رنج روور ایووک ۲۰۱۸

رنج روور ایووک ۲۰۱۸ با ظاهر رادیکال و مدرن خود در کنار ارتفاع پایین و نمای اسپرت خود، نمونه‌ای متفاوت با خودروهای استاندارد و آفرود شرکت لندروور بوده و با وجود ظاهر و نمای کوپه مانند خود، هنوز هم با توجه به بهره‌گیری از فلسفه لندروور از توانایی‌های حرکتی بسیار مناسبی در مسیرهای خاکی و خارج از جاده برخوردار است.


نقاط قوت

طراحی زیبا و جذاب

کابین زیبا و مجهز ساخته شده از مواد اولیه با کیفیت بسیار بالا

فرمان دقیق و حساس و هندلینگ بالا

پیشرانه قدرتمند

نقاط ضعف

قیمت بالا

ورود صدا به داخل کابین

فضای کم کابین و محفظه حمل بار

مصرف سوخت بالا نسبت به رقبا و خودروهای مدرن

ابعاد

رنج روور ایووک ۲۰۱۸ در دو گونه شاسی بلند و کوپه سقف بازشو یا Convertible تولید می‌گردد. مدل شاسی بلند ۵ در عادی طولی برابر با ۴.۳۷۰ میلیمتر، پهنایی برابر با ۱.۹۰۰ میلیمتر، ارتفاعی برابر با ۱.۶۳۵ میلیمتر داشته و فاصله دو محور عقبی و جلویی آن نیز در حدود ۲.۶۰۰ میلیمتر است. تنها تفاوت مدل کوپه با مدل ۵ از لحاظ ظاهری، کاهش ارتفاع به رقمی در حدود ۱.۶۰۹ میلیمتر بوده که نمایی اسپرت‌تر به آن بخشیده است.


برای درک بهتر ابعاد این خودروی شاسی بلند کوچک لوکس می‌توان آن را از لحاظ ابعاد با خودروهایی مانند ب ام و X2 با طولی در حدود ۴.۳۶۰ میلیمتر، رنو داستر با طولی در حدود ۴.۳۱۵ میلیمتر و یا میتسوبیشی ASX با طولی در حدود ۴.۳۵۵ میلیمتر و یا کیا نیرو (Niro) با طولی در حدود ۴.۳۵۵ میلیمتر است.

 

طراحی ظاهری

رنج روور ایووک ۲۰۱۸ از لحاظ ظاهری یک نمونه جذاب بوده و چراغ‌های جلویی باریک و کشیده، جلو پنجره افقی باریک، ورودی‌های هوای چهار گوش بزرگ در دو کناره سپر جلویی و محافظ بخش زیری اتومبیل، نمایی اسپرت و مهاجم به آن بخشیده است. در بخش جانبی، استفاده از خطوط کشیده و مستقیم با زاویه و شیب کم در کنار ارتفاع کم گلگیرهای برجسته و عضلانی و خط سقف کوتاه در گونه‌های ۵ در، موجب کشیده‌تر شدن نمای رنج روور ایووک ۲۰۱۸ شده و هماهنگی مناسبی با بخش جلویی دارد.
در نمای عقبی رنج رور ایوک ۲۰۱۸ طراحی اسپرتی داشته که با استفاده از چراغ‌های عقبی کوچک، باله عقبی نصب شده در بخش انتهایی سقف و محل تلاقی شیشه عقبی در مدل‌های ۵ در و دیفیوزر عقبی، نمایی ساده ولی جنگنده داشته که هماهنگی کاملی با سایر بخش‌های این خودروی شاسی بلند کوچک لوکس دارد؛ اما جذابین نمای جلویی و جانبی را ندارد.


در مجموع رنج روور ایووک ۲۰۱۸ خودروی بسیار زیبایی بوده و به خصوص در مدل کوپه/سقف بازشو، نمایی جلب توجه کننده و متفاوت با سایر خودروهای شاسی بلند را از خود به نمایش می‌گذارد.


طراحی داخلی

بخش داخلی رنج روور ایووک ۲۰۱۸ همانطور که اشاره شد یکی از نقاط قوت این خودروی شاسی بلند لوکس بریتانیایی به حساب می‌آید. داشبورد تخت و کشیده، صفحه نمایش مرکزی باریک، غربیلک فرمان چهار شاخه اسپرت در کنار صفحه پشت آمپر زیبا و جذاب، حس اسپرت بودن نمای خارجی را در داخل کابین نیز تکرار می‌کند.مواد اولیه استفاده شده در ساخت ابزار و ادوات داخلی در بالاترین کیفیت و مشابه خودروهای سدان لوکس میان‌رده بوده و به خوبی راننده و سرنشینان را در بر می‌گیرند. اما با توجه به ارتفاع کم و خط سقف شیب‌دار در مدل‌های ۵ در، فضای کافی برای سر سرنشینان عقبی وجود ندارد. محفظه با نیز بسیار کوچک بوده و تنها فضایی در حدود ۵۶۶ لیتر را برای قرار دادن چمدان‌ها و بار به خود اختصاص می‌دهد.


در نهایت می‌توان گفت که کابین رنج روور ایووک ۲۰۱۸ بیشتر از اینکه بر روی راحتی و کاربردی بودن متمرکز باشد، با تاکید بر قابلیت‌های اسپرت و رانندگی هیجان انگیز، محیطی لوکس، مجهز و جوان پسندانه را برای راننده و سرنشینان فراهم می‌کند.


موتور و پیشرانه

برای رنج روور ایووک ۲۰۱۸ مانند بیشتر رقبای حاضر در خودروهای شاسی بلند سایز کوچک لوکس موجود در بازار، یک موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربو در نظر گرفته شده که در دو پیکربندی متفاوت در مدل‌های مختلف این خودرو ارائه می‌گردد. این موتورها عبارتند از:


موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربو نوع ۱

موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربو نوع ۲


موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربو نوع اول

این پیشرانه یک موتور ۴ سیلندر خطی DOHC به حجم ۲.۰ لیتر و ۱۶ سوپاپ بوده که با استفاده از سیستم توربوشارژر، توانایی تولید نیرویی در حدود ۲۳۷ اسب بخار در دور موتور ۵.۵۰۰ دور در دقیقه و حداکثر گشتاور تولیدی در حدود ۲۵۱ پاوند بر فوت (معادل ۳۴۰ نیوتون متر) از دور موتور ۱.۲۵۰ دور در دقیقه را دارد. نیروی تولیدی نیز توسط یک جعبه دنده مدرن ۹ سرعته اتوماتیک با قابلیت تعویض به صورت دستی به هر چهار چرخ این خودروی شاسی بلند لوکس منتقل می‌گردد.


عملکرد

توانایی رنج روور ایووک ۲۰۱۸ با استفاده از این پیشرانه پایه مناسب بوده و این خودروی شاسی بلند لوکس بریتانیایی به زمانی در حدود ۶.۶ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و ۱۹.۸ ثانیه برای رسیدن به سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت نیاز دارد. حداکثر سرعت اعلام شده برای این خودرو نیز چیزی در حدود ۱۳۴ مایل در ساعت (معادل ۲۱۶ کیلومتر) است.


مصرف سوخت

رنج روور ایووک ۲۰۱۸ با استفاده از این پیشرانه توانایی پیمودن مسافتی در حدود ۲۱ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۱.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری، ۲۹ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی و ۲۴ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۹.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) به صورت میانگین را داشته که رقمی متوسط برای یک خودروی لوکس و مدرن امروزی با موتور کوچک ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری به حساب می‌آید. میزان تولید گاز آلاینده CO2 نیز چیزی در حدود ۳۰۰ گرم در هر کیلومتر است.


موتور ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربو نوع دوم

این پیشرانه نمونه بهینه سازی شده موتور پایه بوده که توانایی تولید نیرویی در حدود ۲۸۶ اسب بخار در دور موتور ۵.۵۰۰ دور در دقیقه را داشته و حداکثر گشتاور آن نیز به ۲۹۵ پاوند بر فوت (معادل ۴۰۰ نیوتون متر) افزایش یافته که از دور موتور ۱.۵۰۰ دور در دقیقه در اختیار راننده قرار می‌گیرد. این نیرو نیز مانند نمونه پایه توسط جعبه دنده ۹ سرعته اتوماتیک با قابلیت تعویض به صورت دستی به هر چهار چرخ منتقل می‌گردد.


عملکرد

توانایی رنج روور ایووک ۲۰۱۸ با استفاده از این پیشرانه بهینه سازی شده افزایش یافته و این خودرو با زمانی در حدود ۶ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعتی در حدود ۱۴۴ مایل در ساعت (معادل ۲۳۲ کیلومتر)، یک نمونه اسپرت به حساب می‌آید.


مصرف سوخت

مصرف سوخت با استفاده از این پیشرانه اندکی بالاتر از نمونه پایه بوده و رنج رور ایوک ۲۰۱۸ توانایی پیمودن مسافتی در حدود ۲۰ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۱.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در شهر، ۲۸ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۴ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در بزرگراه و ۲۳ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۰.۲ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) به صورت میانگین را دارد. البته بسته به نحوه عملکرد و رفتار راننده با پدال گاز، این رقم شاهد رشد زیادی بوده و حتی تا رقمی در حدود ۱۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۱۵.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) نیز افزایش پیدا می‌کند.


تیپ‌های مختلف

رنج روور ایووک ۲۰۱۸ در دو گونه شاسی بلند ۵ در و کوپه/سقف متحرک ۲ در و ۸ تیپ مختلف به فروش می‌رسد. تیپ‌های رنج رور ایوک ۲۰۱۸ عبارتند از:


تیپ پایه SE

تیپ SE Premium

تیپ Landmark Edition

تیپ SE Dynamic کوپه

تیپ HSE

تیپ HSE Dynamic

تیپ HSE Dynamic کوپه

تیپ Autobiography


تیپ پایه SE

مدل استاندارد و پایه رنج روور ایووک ۲۰۱۸ که تنها در گونه شاسی بلند ۵ در عرضه می‌شود، قیمتی در حدود ۴۳.۰۰۰ دلار (معادل ۱۸۱ میلیون تومان با احتساب دلار ۴.۲۰۰ تومانی در زمان نگارش) دارد. از امکانات و تجهیزات استاندارد موجود در این تیپ می‌توان از موارد زیر یاد نمود:


سیستم چهار چرخ متحرک هوشمند با قابلیت بهینه‌سازی با توجه به وضعیت مسیر حرکت

برف پاک‌کن‌های اتوماتیک حساس به بارش باران

چراغ‌های جلویی اتوماتیک

آیینه‌های جانبی الکتریکی مجهز به گرم‌کن با قابلیت جمع شدن به صورت الکتریکی

ورود و استارت بدون نیاز با کلید (Keyless)

رینگ‌های ۱۸ اینچی آلیاژی

تایرهای با سایز ۲۳۵/۶۰/۱۸

پوشش چرمی صندلی‌ها

سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه (Dual Zone Climate Control)

صندلی‌های جلویی با قابلیت نتظیم در ۸ جهت به صورت الکتریکی

سنسورهای کمکی پارک در دو بخش عقبی و جلویی

دوربین کمکی دنده عقب

صفحه نمایش رنگی لمسی ۸ اینچی

سیستم ناوبری ماهواره‌ای InControl Plus

اتصال به تلفن‌های همراه از طریق فن‌آوری بدون سیم بلوتوث

ورودی AUX و USB و iPod

تیپ SE Premium

این مدل از رنج رور ایوک ۲۰۱۸ نیز تنها در گونه شاسی بلند ۵ در عرضه شده و با قیمت پایه‌ای در حدود ۴۷.۰۰۰ دلار (معادل ۱۹۷ میلیون تومان) به فروش می‌رسد. از تجهیزات موجود علاوه بر امکانات تیپ پایه می‌توان به مواردی مانند گزینه‌های زیر اشاره کرد:


چراغ‌های جلویی مجهز به لامپ‌های زنون و LED

سیستم شستشوی چراغ‌های جلویی

چراغ‌های مه شکن در بخش جلویی خودرو

در صندوق عقب الکتریکی با قابلیت باز شدن به وسیله سنسورهای حرکتی

سقف شیشه‌ای ثابت

سیستم ذخیره سازی تنظیمات صندلی راننده

تیپ Landmark Edition

این تیپ از رنج رور ایوک ۲۰۱۸ یک نمونه خاص و سفارشی بوده که با قیمتی در حدود ۴۹.۵۰۰ دلار (معادل ۲۰۸ میلیون تومان)‌ بر پایه تیپ SE Premium ساخته شده است. از امکانات موجود در این مدل از رنج روور ایووک ۲۰۱۸ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


رینگ‌های ۱۹ اینچی به رنگ مشکی براق

تزئینات ذغالی رنگ در موتور و جلو پنجره

سقف شیشه‌ای ثابت تیره رنگ

رنگ‌های سفارشی و متفاوت برای بدنه

تیپ SE Dynamic Convertible

این تیپ از رنجروور ایووک ۲۰۱۸ تنها در گونه کوپه سقف بازشو تولید شده و با قیمتی در حدود ۵۳.۰۰۰ دلار (معادل ۲۲۳ میلیون تومان) به فروش می‌رسد. از امکانات و تجهیزات موجود در این تیپ رنج روور ایوک ۲۰۱۸ می‌توان از موارد زیر یاد کرد:


سقف بازشو به صورت الکتریکی

آیینه‌های جانبی با قابلیت ذخیره‌سازی تنظیمات

صفحه نمایش بزرگ ۱۰.۲ اینچی لمسی رنگی

رینگ‌های ۱۸ اینچی

تایرها با سایز ۲۳۵/۶۰/۱۸

سیستم صوتی حرفه‌ای با قدرت ۳۸۰ وات مجهز به ۱۱ بلندگوی مجزا

تیپ HSE

این تیپ از رنج روور ایوک ۲۰۱۸ قیمت پایه‌ای در حدود ۵۲.۰۰۰ دلار (معادل ۲۱۸ میلیون تومان) داشته و تنها در مدل شاسی بلند ۵ در به فروش می‌رسد. از امکانات موجود در این تیپ علاوه بر نمونه‌های موجود در تیپ SE Premium می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


رینگ‌های ۱۹ اینچی

تایرهای با سایز ۲۳۵/۵۵/۱۹

چراغ‌های جلویی با نوربالای اتوماتیک

پوشش چرم با کیفیت بالا برای صندلی‌ها

سیستم گرم‌کن برای صندلی‌های جلویی

سیستم اطلاعاتی/سرگرمی InControl Touch Pro با صفحه نمایش ۱۰.۲ اینچی لمسی رنگی

سیستم صوتی حرفه‌ای با قدرت ۳۸۰ وات مجهز به ۱۱ بلندگوی مجزا

نورپردازی داخلی با قابلیت تنظیم به صورت دستی

سیستم نمایش نقاط کور خودرو (Blind Spot Monitoring System)

سیستم هشدار وجود ترافیک در بخش عقبی خودرو (Rear Cross Traffic Alert)


تیپ HSE Dynamic

این تیپ از رنج‌رور ایووک ۲۰۱۸ بر پایه مدل HSE ساخته شده که قیمت پایه‌ای در حدود ۵۵.۵۰۰ دلار (معادل ۲۳۳ میلیون تومان) دارد. از تجهیزات و امکانات اضافی این تیپ نسبت به مدل HSE می‌توان به قابلیت انتخاب رنگ‌های بدنه و تودوزی‌ بیشتر، سیستم تعلیق بهینه سازی شده، رکاب‌های مجهز به سیستم روشنایی، باله عقبی و پوشش برق خروجی‌های اگزوز و سانروف پانورامای شیشه‌ای اشاره کرد.


تیپ HSE Dynamic Convertible

این مدل، مجهزترین نمونه رنج روور ایووک ۲۰۱۸ با سقف بازشو بوده و با قیمت پایه‌ای در حدود ۵۹.۰۰۰ دلار (معادل ۲۴۸ میلیون تومان) به بازار عرضه می‌گردد. این مدل از امکانات مشابهی با تیپ HSE Dymanic سود برده اما به دلیل عدم وجود سقف، باله عقبی و سانروف از آن حذف شده است. صندلی‌های این تیپ نیز بهینه سازی شده و از پوشش چرم با کیفیت بالاتر استفاده می‌کنند.


تیپ Autobiography

رنج روور ایووک ۲۰۱۸ تیپ Autobiography لوکس‌ترین و مجهزترین نمونه موجود برای این خودروی شاسی بلند لوکس بریتانیایی/هندی بوده و تنها در مدل شاسی بلند ۵ در با قیمت پاه‌ای در حدود ۶۴.۰۰۰ دلار (معادل ۲۶۹ میلیون تومان) ارائه می‌گردد. علاوه بر تجهیزات تیپ‌های پایین‌تر، نمونه‌های زیر نیز در آن گنجانده شده‌اند:


پوشش چرم با کیفیت بالا برای تمامی ابزار و ادوات داخل کابین

صندلی‌های جلویی با قابلیت تنظیم در ۱۴ جهت مجهز به گرم‌کن

سیستم ماساژور برای صندلی‌های جلویی

سیستم صوتی فوق حرفه‌ای ۸۲۵ واتی مجهز به ۱۷ بلندگوی مجزا

صندلی‌های عقبی مجهز به سیستم گرم‌کن

غربیلک فرمان مجهز به سیستم گرم‌کن

ترمز خودکار اضطراری

سیستم حفظ مسیر حرکت خودرو بین خطوط جاده (Lane Keep Assist)

تزئینات خاص و متفاوت در بدنه

رینگ‌های ۲۰ اینچی آلیاژی اسپرت

تایرهای سایز ۲۴۵/۴۵/۲۰

تجهیزات و امکانات سفارشی (آپشن)


علاوه بر فهرست بلند بالای تجهیزات و امکانات استاندارد در تیپ‌های مختلف رنج روور ایووک ۲۰۱۸ این خودروی لوکس قابلیت استفاده از بسته‌ها و امکانات سفارشی متعددی را نیز دارد. از جمله این امکانات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


شیشه جلوی مجهز به سیستم گرم‌کن

سیستم گرم‌کن برای نازل‌های آب برف پاک‌کن

حسگر هشدار نزدیک شدن خودروی عبوری

دوربین ۳۶۰ درجه

سیستم کمکی پارک (افقی و عمودی)

چراغ‌های جلویی تطبیقی هوشمند مجهز به لامپ‌های LED

نمایش اطلاعات پشت آمپر و سیستم ناوبری بر روی بخش جلویی شیشه راننده (Head Up Display)

سیستم کنترل سرعت تطبیقی (Adaptive Cruise Control)

سیستم چندرسانه‌ای سرگرمی با نمایشگرهای LCD برای صندلی‌های عقبی


رنج روور ایووک ۲۰۱۸ به صورت استاندارد از تجهیزات بسیار مدرن و به‌روز در زمینه ایمنی و امکانات کمکی رانندگی سود برده که آن را به یک خودروی امن و مطمئن تبدیل می‌کند. از ویژگی‌های ایمنی این خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


ترمزهای ضد قفل (ABS) دیسکی برای هر ۴ چرخ

سیستم کنترل کشش (Traction Control)

سیستم توزیع الکتریکی نیروی ترمز (EBD)

سیستم ترمز خودکار در هنگام عبور ار پیچ‌ها

سیستم ترمز هوشمند خودکار

سیستم کنترل پایداری هوشمند الکتریکی (Dynamic Stability Control)

سیستم کنترل پایداری یدک کش (Trailer)

سیستم کنترل شروع حرکت در تپه (Hill Start Assist)

سیستم کنترل سرعت در سراشیبی (Hill Descent Control)

سیستم کنترل گشتاور تولیدی


هنوز هیچ‌ کدام از موسسات و سازمان‌های دولتی و خصوص این خودرو را از لحاظ ایمنی مورد بررسی قرار نداده اند، اما با توجه به حجم بالای امکانات و تجهیزات، این خودرو به طور قطع نمرات بسیار بالایی را در هنگام برزو تصادفات رانندگی به خود اختصاص خواهد داد.


تجربه رانندگی

رانندگانی که تجربه سواری با خودروهای تولیدی شرکت لندروور را دارند، ممکن است که رنج روور ایووک ۲۰۱۸ را نمونه‌ای متفاوت با خصوصیات این برند بریتانیایی/هندی بدانند. فنربندی این خودرو سفت‌تر از حد انتظار بوده که موجب انتقال ضربه در هنگام عبور از دست اندازها و پیچ‌ها با سرعت بالا می‌گردد. اما این خشکی آزار دهنده نبوده و موجب دقت و فرمان‌پذیری بالای این خودرو می‌گردد.


عملکرد پیشرانه ۴ سیلندر ۲.۰ لیتری توربو در هر دو پیکربندی قابل توجه بوده و با کوچک‌ترین فشار بر پدال گاز، این شاسی بلند لوکس واکنش نشان داده و با کمترین تاخیر (لگ) به شتابگیری می‌پردازد. اما این نحوه شتابگیری موجب شده که مصرف سوخت رنج روور ایووک ۲۰۱۸ بالاتر از حد انتظار شود. اما توانایی‌های موتور گونه دوم با توجه به قدرت و گشتاور بیشتر، طبیعتا بالاتر است.


کابین زیبا، لوکس و مجهز بوده ولی به دلیل فرم طراحی، فضای کافی به خصوص برای سرنشینان صندلی‌های عقبی وجود ندارد. ضریب نفوذ صدای جاده به داخل کابین نیز بالا بوده که این مساله امری طبیعی و عادی در خودروهای شاسی بلند سایز کوچک به شمار می آید؛ اما با پرداخت مبلغی بیش از ۴۰.۰۰۰ دلار، انتظار راننده و سرنشینان بیش از این بوده و این نکته را به یکی از نقاط ضعف این خودرو تبدیل نموده است.

قیمت در بازارهای جهانی

رنج روور ایووک ۲۰۱۸ در رده خودروهای لوکس و گرانقیمت قرار دارد. این خودرو با قیمت پایه‌ای در حدود ۴۳.۰۰۰ دلار (معادل ۱۸۱ میلیون تومان) در گونه شاسی بلند ۵ در و ۵۳.۰۰۰ دلار (معادل ۲۲۳ میلیون تومان) در گونه کوپه سقف بازشو به فروش می‌رسد.


با انتخاب بالاترین تیپ و سطح تجهیزات، قیمت نیز افزایش یافته و با رقمی در حدود ۷۰.۰۰۰ دلار (معادل ۲۹۴ میلیون تومان) یکی از شاسی بلندهای لوکس و گرانقیمت بازار به حساب می‌‌آید.


درباره شرکت لندروور

شرکت لندروو یک خودروساز باسابقه و معتبر بریتانیایی بوده که از اواخر دهه ۱۹۴۰ میلادی به تولید انواع خودروهای قدرتمند در کلاس بدنه شاسی بلند و مجهز به سیستم انتقال قدرت به هر چهار چرخ و دو دیفرانسیل با توانایی عملکرد در شرایط نامناسب محیطی و حتی جنگی می‌پردازد. کیفیت بالا و توانایی‌های حرکتی مثال زدنی از خصوصیاتی است که تمامی نمونه‌های تولیدی این شرکت از آن بهره‌مند شده‌اند.


در چند سال گذشته این شرکت با تولید نمونه‌هایی در کلاس بدنه کوپه شاسی بلند، ورود خود به بازارها خودروهای CUV را اعلام نمود. مالکیت این شرکت چندین بار تغییر کرده و از سهامداران عموده آن در سال‌های گذشته می‌توان به شرکت‌هایی مانند لیلاند (Leyland)، روور (Rover) و فورد اشاره کرد. از سال ۲۰۰۸ میلادی، شرکت جگوار/لندروور با فروش سهام آن توسط شرکت فورد (Ford) تحت مالکیت شرکت هندی تاتا (Tata) قرار گرفته است.


مشخصات فنی رنج روور ایووک ۲۰۱۸ در یک نگاه

حجم موتور (سی سی) ۱.۹۹۹ ۱.۹۹۹

تعداد سیلندر ۴ توربو ۴ توربو

قدرت موتور (اسب بخار) ۲۳۷ ۲۸۶

گشتاور (نیوتون. متر.) ۳۴۰ ۴۰۰

تعداد سوپاپ ۱۶ ۱۶

گیربکس ۹ اتوماتیک ۹ اتوماتیک

سیستم انتقال قدرت چهار چرخ چهار چرخ

مصرف سوخت (شهر) ۱۱.۲ ۱۱.۸

مصرف سوخت (بزرگراه) ۸.۱ ۸.۴

مصرف سوخت (ترکیبی) ۹.۸ ۱۰.۲

تولید CO2 در هرکیلومتر (گرم.) ۳۰۰ ۳۰۰

ظرفیت باک (لیتر.) ۷۰ ۷۰

شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت ۶.۶ ۶.۰

حداکثر سرعت (کیلومتر در ساعت) ۲۱۶ ۲۸۶

طول ﴿میلیمتر﴾ ۴.۳۷۰ ۴.۳۷۰

پهنا ﴿میلیمتر﴾ ۱.۹۰۰ ۱.۹۰۰

ارتفاع ﴿میلیمتر﴾ ۱.۶۳۵ ۱.۶۰۹

فاصله دو محور ﴿میلیمتر﴾ ۲.۶۰۰ ۲.۶۰۰

ارتفاع از زمین ﴿میلیمتر﴾  

وزن ﴿تن﴾ ۲.۰ ۲.۰

ابعاد تایر (جلو) ۲۱۳ ۲۱۰

ابعاد تایر (عقب) ۲۳۵/۶۰/۱۸ ۲۳۵/۶۰/۱۸

حجم محفظه بار (لیتر.) ۲۳۵/۶۰/۱۸ ۲۳۵/۶۰/۱۸

ظرفیت سرنشین (نفر.) ۴ ۴

قیمت پایه (میلیون تومان) ۲۲۳ ۱۸۱

رنجرور ایوک ماشین لوکس شاسی بلند لندروور

شاسی بلند

لندروور

لوکس

ایووک

شاسی بلند سایز کوچیک

موتورهای بنزینی

دیزلی