15 Views
2018 Mar 05NewsHealth
img

آمنیوسنتز

مایع آمنیون حاوی تعداد زیادی از سلول هایی است که از بافت های جنین جدا شده اند و به همین دلیل می توان از آن ها برای بررسی ساختار ژنتیکی جنین استفاده نمود. نمونه گیری مربوط به این تست می بایست توسط متخصّصین محترم رادیولوژی و یا زنان صورت گیرد. فرایند نمونه گیری به این صورت است که با کمک دستگاه سونوگرافی اقدام به وارد کردن سوزنی مخصوص به داخل فضای کیسه آمنیون شده و مقدار اندکی (حدود 10 تا 20 میلی لیتر) از مایع اطراف جنین به درون سرنگ مخصوص کشیده می شود. این فرایند معمولا ناراحتی چندانی برای مادر ایجاد نمی کند و فرد پس از استراحتی کوتاه می تواند به کار روزانه بپردازد. بعد از فرایندی پیچیده، سلول های کشت شده از نظر تغییرات کروموزومی مورد بررسی قرار می گیرند. این آزمایش بعد از هفته 14 بارداری تا هفته 17 بارداری قابل انجام است. قابل ذکر است که این فرایند در عین کارآمدی در موارد معدودی ممکن است با خطری حدوداً 1 درصدی برای جنین همراه باشد. به همین دلیل اغلب تنها در مواردی که نیاز به انجام آن باشد توصیه می شود. مدّت زمان جوابدهی این تست معمولاً 3 هفته می باشد.

چه زمان انجام آمنیوسنتز ضرورت دارد؟

سن بالای 35 سال مادر در زمان بارداری وجود خطر بالقوه بالا از نظر ابتلای جنین به اختلالات ژنتیک در تست های غربالگری

وجود اختلالات کروموزومی در والدین سابقه بیماری های ژنتیکی در خانواده

مواجهه مادر با عوامل جهش زا مانند اشعه X در زمان بارداری

CVS

این آزمایش سلول های موجود در پرزهای جفتی را که مربوط به جنین هستند مورد بررسی قرار می دهد. میزان موفقیّت این تست نسبت به آمنیوسنتز بیشتر است و می تواند با احتمال بیشتری تغییرات ژنتیک جنین را نشان دهد. فرایند نمونه گیری و آزمایش در این تست تا حدّی مشابه آمنیوسنتز است با این تفاوت که این تست در هفته های 11 الی 13 بارداری قابل انجام بوده و میزان خطر آن برای جنین اندکی بالاتر از آمنیوسنتز است. به همین دلیل تنها در مواردی که نیاز به انجام آن بر خطرات مربوطه غلبه داشته باشد از آن استفاده می شود. مدت زمان جوابدهی در این تست نیز در حدود 3 هفته است.

FISH

این آزمایش را می توان از جمله سریعترین و دقیق ترین روش ها جهت تشخیص تغییرات کروموزومی به شمار آورد. در این آزمایش از نشانگرهای فلورسنت جهت شناسایی تغییرات تعدادی و یا ساختاری کروموزوم ها استفاده می شود. کاربرد این تست اغلب در مواردی است که نیاز به تشخیص به اصطلاح اورژانسی داریم و زمان مساله ای مهم در فرایند تشخیص است. از این آزمایش می توان در بررسی نمونه های خون، مایع آمنیون، پرزهای جفتی، مغز استخوان و سایر بافت ها استفاده کرد. مدت زمان جوابدهی در این آزمایش در حدود 2-3 روز است. 

آمنیوسنتز

آمنیون