648 Views
2018 Mar 03TrainingNews
img

نوع جدیدی از باج افزار ها (Ransomware) به سیستم ها نفوذ کرده و فایل های مهم را قفل می کنند و در مقابل باز کردن آنها ۳۰۰ الی ۴۰۰ دلار می خواهند. حال اگر سیستم شما به این نوع تروجان ها دچار شد این را بدانید که راهی برای بازگشت فایل های قفل شده فعلا نیست و اگر در آینده روشی برای آن کشف شود در همینجا اضافه می گردد. دلیل این کشف نشدن هم قفل شدن فایل ها با یک روش امن و کلید دار هست که کلید آن تنها دست سازنده تروجان می باشد و تنها او می تواند فایل های شما را نجات دهد.

ما در  اینجا روشی مطمئن برای رهایی از خود تروجان را برای شما معرفی می کنیم که امیدواریم مفید واقع گردد. برای مشاهده متن آموزش به ادامه همین مطلب مراجعه نمایید.

توجه» سطح آموزش تخصصی می باشد و در صورتی که از دانش کامپیوتری کافی برخوردار نیستید انجام آموزش را به افراد با دانش کافی موکول نمایید تا خصارت وارده بیشتر نگردد.


روش اول:استفاده از System Restore در حالت Safe Mode:

این ویروس در حالت Safe Mode بخش چک کردن تنظیمات سیستمی ندارد و می تواتید از این ویژگی کمک گرفته و از شر وجود آن رهایی یابید. برای این کار اینترنت را به کل قطع کرده و سیستم را ریستارت کرده و موقع بالا آمدن آن دکمه F8 یا در برخی سیستم ها Shift و دکمه F8 را چند بار بفشارید تا پنجره Windows Advanced Options Menu ظاهر گردد. در این پنجره Safe Mode with Command Prompt را انتخاب کرده و Enter را بفشارید و منتظر بمانید ویندوز بالا بیاید. حال با یک اکانت ادمین وارد سیستم شوید. حال دقت نمایید فقط چند ثانیه وقت دارید تا در پنجره داس عبارت explorer را تایپ و Enter بزنید در غیر این صورت پس از چند ثانیه ویروس عمل کرده و مانع انجام این کار می شود. در صورتی که موفق نشدید دوباره ریسارت کرده و مجدد مراحل را انجام دهید تا بتوانید پنجره Explorer را اجرا کنید. حال به آدرس زیر بروید:

Windows XP: C:\windows\system32\restore\rstrui.exe and press Enter

Other above version: C:\windows\system32\rstrui.exe and press Enter

حال به چند روز قبل که در سیستم ریستور ثبت شده است برگردید و مراحل را طبق نمایش System Restore طی کنید. حال سیستم را ریستارت کرده و بطور معمول ویندوز را بالا بیاورید ولی به درایو های هارد دیسک کاری نداشته باشید و نرم افزار رایگان SpyHunter را دانلود و نصب کنید (لینک دانلود مستقیم از سازنده) و Full اسکن کنید تا فایلی در سیستم باقی نماند.


روش دوم: استفاده از قابلیت MSConfig ویندوز در حالت Safe Mode:

در این روش هم مانند روش قبل وارد Safe Mode شوید (موقع بوت سیستم دکمه F8 یا Shift + F8 را چندبار بفشارید). گزینه اول یعنی Safe Mode را برگزینید و منتظر بمانید تا ویندوز بالا بیاید و مطمئن شوید که اکانتی که وارد می شوید Admin هست. پس از بالا آمدن Run را با زدن دکمه های کلیدی Windows + R بالا آورده و عبارت msconfig را اجرا نمایید. وارد تب StartUp شوید. (دقت کنید در ویندوز ۸ به بعد این مورد در Task Manager می باشد) و یک موردی را بیابید که یک Command را با استفاده از rundll32.exe اجرا می کند برای مثال مانند مورد زیر:

C:\Windows\System32\rundll32.exe C:\Users\username\appdata\local\temp\regepqzf.dll,H1N1

این مورد را غیرفعال کنید. OK کرده و سیستم را ریستارت کنید. و همانند روش قبلی بطور معمول ویندوز را بالا بیاورید ولی به درایو های هارد دیسک کاری نداشته باشید و نرم افزار رایگان SpyHunter را دانلود و نصب کنید (لینک دانلود مستقیم از سازنده) و Full اسکن کنید تا فایلی در سیستم باقی نماند.


روش سوم:پاک سازی از Register ویندوز در حالت Safe Mode:

در این روش هم مانند دو روش قبل وارد Safe Mode شوید (موقع بوت سیستم دکمه F8 یا Shift + F8 را چندبار بفشارید). گزینه اول یعنی Safe Mode را برگزینید و منتظر بمانید تا ویندوز بالا بیاید و مطمئن شوید که اکانتی که وارد می شوید Admin هست. پس از بالا آمدن Run را با زدن دکمه های کلیدی Windows + R بالا آورده و عبارت registry را تایپ و اجرا نمایید. حال آدرس زیر را بیابید:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

گزینه ای برای اجرا توسط rundll32.exe وجود دارد که نام مختلفی دارد ابتدا آدرس بعد rundll32.exe را یادداشت کرده و سپس آن مورد ار از رجیستری پاک کنید. منظور از این آدرس بسته به نوع تروجان و ویندوز یک فایل اجرایی با نام رندم معمولا در Document ویندوز می باشد. برای مثال فایل زیر:

Windows XP: C:\Documents and Settings\Michael\Application Data\pg_0rt_0p.exeOther version: C:\Users\USERNAME\AppData\Romaming\pg_0rt_0p.exe

این فایل را پاک کرده و نام آن را در کل سیستم و حتی پوشه های Temp ویندوز جست جو کرده و پاک نمایید. (ما نرم افزار رایگان و سریع Everything را توصیه می کنیم) حال تنها یک کار باقی مانده که آن هم چک کردن پوشه Startup می باشد که آن را هم باید با Everything جست جو کنید و پوشه آن را بسته به ویندوز خود بیابید و یک فایل لینک شده (میانبر / Shortcut) به آدرس Temp و اجرای یک فایل اجرایی یا DLL را می یابید که آن را هم پاک کنید و سیستم را ریستارت کنید. و همانند روش قبلی بطور معمول ویندوز را بالا بیاورید ولی به درایو های هارد دیسک کاری نداشته باشید و نرم افزار رایگان SpyHunter را دانلود و نصب کنید و Full اسکن کنید تا فایلی در سیستم باقی نماند.

www.edanesh.com

MoneyPak

Paysafecard

تروجان‌