42 Views
2018 Mar 19Training
img

در یک جمله اگه بخواهیم خلاصه گفته باشیم ابزار براش یک قلمی هستش که هر سر قلمی می تونه داشته باشه در فتوشاپ. شما در فتوشاپ می تونید هر سر قلمی که خواستین رو خودتون طراحی کنید . یه براش با سر قلم مداد، خودکار، قلم موی نقاشی و...

یک سری نکات مهم در مورد این ابزار

1- با کلید B می تونید این ابزار رو انتخاب کنید(کلید میانبر در فتوشاپ)

2- با کلیدهای ] و [ می تونید اندازه قلم تون رو بزرگ یا کوچک کنید (اگه می خواهید بزرگ یا کوچک شدن قلم تون سریع انجام بشه کافیه کلید Alt رو نگه دارید و کلیک راست موس رو به سمت چپ یا راست دراگ کنید).

3- رنگ براش هماهنگ با رنگ foreground می باشد. بنابراین برای تغییر رنگ براش خود باید رنگ فورگراند خود را تغییر دهید.

4- گزینه hardness که سختی یا نرمی قلم را نشان می دهد اما به چه معنا ؟ و از کجا اون رو تغییر بدیم؟ عکس زیر option bar ابزار براش را نشان می دهد.


در قسمتی که اندازه براش آمده است اگه روی آن کلیک شود یک پنجره باز می شود که می توانید hardness براش خود را در این قسمت تغییر دهید. اما سختی یا نرمی قلم چه معنی دارد. به عکس زیر دقت کنید.


با یک اندازه و سه سختی متفاوت نتیجه به شکل بالا در آمده است. وقتی به اصطلاح میگن براش نرم یعنی این که در قسمت لبه ها ، از یک جایی به بعد پیکسل ها opacity های مختلف دارن و مدام opacity شون کم میشه تا به صفر برسه. هر چه نرم تر باشه براش تعداد این پیکسل ها با opacity های مختلف بیشتره و هر چقدر سخت باشه تعداد این پیکسل ها با Opacity های مختلف کمتره.

5- برای این که یک براش جدید نصب کنید و در فتوشاپ در قسمت براش ها دیده شود کافی است که فایل براش که فرمت آن abr. است را دابل کلیک کنید به صورت اتوماتیک در نرم افزار فتوشاپ به قسمت براش ها اضافه می شود .

6- برای این که بخواهید یک براش یا یک مجموعه براش را حذف نمایید کافی است به منوی Edit رفته گزینه presets و گزینه preset manager را کلیک نمایید. پنجره زیر باز می شود.

می تونید کلید ctrl رو نگه دارید و هر کدوم از براش ها رو که خواستین انتخاب کنید و از قسمت سمت راست گزینه delete رو کلیک کنید.

7- گزینه opacity میزان شفافیت براش شما را نشان می دهد.


اما نکته بسیار مهم و کاربردی

تفاوت opacity و flow در ابزار براش چیست؟ این دو تا چه فرقی با همدیگه دارن؟

با یک مثال تفاوت این دو گزینه رو بهتر متوجه میشین.

اگه من opacity رو 90 بگذارم و flow رو عدد 3 بگذارم وقتی براش رو مدام روی یک ناحیه دراگ می کنم میزان شفافیتش 3 درصد 3 درصد بیشتر میشه تا برسه به عدد 90

اگه من opacity رو 3 بگذارم و flow رو 90 بگذارم وقتی براش رو مدام روی یک ناحیه دراگ می کنم میزان شفافیت اون ناحیه دیگه بالاتر از 3 درصد نمیره.

کاربرد این ابزار موقعی که می خواهیم سایه روشن به تصویر بدهیم (دادن عمق به تصویر) خیلی مهم میشه . در یک آموزش ویدیویی مجزا کامل تر به این موضوع خواهیم پرداخت.

8- گزینه mode به صورت پیش فرض روی گزینه Normal هستش . در این قسمت blend mode های مختلف رو می تونید برای ابزار براش داشته باشین. blend mode ها برای ترکیب رنگ ها در حالت های مختلف ازشون استفاده میشه.

9- گزینه Toggle the bush panel: اگه روش کلیک کنید پنل براش رو براتون میاره در یک آموزش مجزا کلیه نکات این پنل رو آموزش خواهیم داد.

10- بیشترین اندازه ای که براش می تونه در نرم افزار فتوشاپ داشته باشه ابعاد 2500 در 2500 پیکسل هستش.

یک براش خیلی کاربردی برای شما آماده شده که در مثال زیر با یک clipping mask ساده یک افکت خیلی خوب روی عکس اعمال شده.


فتوشاپ

آموزش فتوشاپ

براش در فتوشاپ