100 Views
2018 Mar 14Trainingtechnology
img

سلام خدمت دوستان و همراهان همیشگی ای دانش ،با سری آموزش های CSS همراه شما عزیزان هستیم.در این جلسه قصد داریم نحوه ی نوشتن دستورات CSS را آموزش دهیم.


نحوه نوشتن دستورات CSS

 یک دستور CSS یا rule set متشکل از دو بخش selector(انتخاب گر) و declaration block (ساختمان اعلان) است.اما هر کدام از این بخش ها چه تعریفی دارند:

selector(انتخاب گر):آن عنصرHTML را شامل می شود که طراح قصد دارد آن را استایل دهی کند.

declaration block (ساختمان اعلان): شامل یک یا چند استایل متفاوت است که هر کدام به وسیله نقطه-ویرگول (semicolon) از هم جدا می شوند.هر استایل خود شامل یک اسم خصوصیت (property name) و همچنین یک مقدار (value) است که توسط یک دونقطه(colon) از هم جدا می شوند.

مواردی که در بالا ذکر شد تماما در تصویر زیر مشخص است.در بالا مشاهده می کنید که selector در واقع عنصر h1 است که توسط طراح انتخاب شده است.در ادامه نیز دو استایل color و font-size را مشاهده می کنید که هر کدام به وسیله یک نقطه-ویرگول از هم جدا شده اند.برای خصوصیت color مقدار blue (آبی) و برای خصوصیت font-size مقدار 12px در نظر گرفته شده است. البته در جلسات بعدی به موضوع واحد های اندازه گیری در CSS به طور مفصل خواهیم پرداخت.برای درک بهتر مثال دیگری را در زیر مشاهده می کنید:


در مثال بالا طراح selector را عنصر p در نظر گرفته است و برای آن دو خصوصیت color و text-align را استایل دهی کرده است.در مورد این دو خصوصیت و همینطور خصوصیت های دیگر به طور کامل در جلسات بعدی صحبت خواهیم کرد ، فعلا مقصود یادگیری نحوه نوشتن دستورات CSS است. اما همانطور که مشاهده می کنید کدهای CSS در مثال بالا به دوشکل نوشته شده است.در هنگام نمایش این کدها در مرورگر هیچ تفاوتی وجود ندارد و هردو این کدها دقیقا یک کار را انجام می دهند.اما به منظور افزایش خوانایی کد های CSS ، شما می توانید هر بخش یک تعریف را روی خط مجزا قرار دهید.

خب دوستان به پایان جلسه سوم از آموزش CSS رسیدیم و امیدوارم مورد توجه دوستان قرار گرفته باشد.در نظر داشته باشید که همواره برای یادگیری طراحی وب نیاز به تمرین بسیار است و تنها با خواندن مطالب تئوری طراح وب نخواهیم شد.

css

آموزش css

طراحی وب

طراحی قالب وب

اصول طراحی وب