107 Views
img

وزیر ارتباطات در نخستین نشست خبری آنلاین بر بستر شبکه ملی اطلاعات وعده داد که تا پایان سال ۹۷ دو میلیون ایرانی به اینترنت ۲۰ مگابیتی دسترسی خواهند داشت.

محمدجواد آذری جهرمی از طریق شبکه بومی اشتراک ویدئو آنلاین در آدرس https://www.aparat.com/ictmedia_jornalist/live سوالات خبرنگاران را دریافت می‌کند و پاسخ این سوالات در نشانی https://www.aparat.com/ictmedia ارایه می‌شود.

این نخستین نشست خبری است که با استفاده از ظرفیت‌های شبکه ملی اطلاعات و بر بستر شبکه IP داخلی انجام می‌شود.

جهرمی در نخستین نشست خبری آنلاین گفت:

    « نخستین پارک نوآورانه تجاری حوزه فناوری اطلاعات اردیبهشت ماه در مشهد مقدس راه اندازی می‌شود و در راستای توانمندسازی کسب و کارهای نوپا، در اردیبهشت در مشهد یک شعبه از پارک سجاد که پارک نوآورانه تجاری است را رونمایی می‌کنیم که شرکت‌های فناوری اطلاعات با مبلغ سرمایه ۵۰۰ میلیون تومانی وارد شوند و با سرمایه ۵ میلیارد تومانی خارج شوند. »

وزیر ارتباطات همچنین اعلام کرد: 

« تا پایان سال ۹۷ ، دو میلیون ایرانی اینترنت ۲۰ مگابیتی دریافت می‌کنند. »

دسترسی دو میلیون ایرانی به اینترنت ۲۰ مگابیتی 

به گفته‌ی وی، مطابق با اهداف اقتصاد مقاومتی باید سرعت اینترنت به ۲۰ مگابیت بر ثانیه برسد که پیش‌بینی برنامه‌ریزی صورت گرفته این است که تا پایان سال ۹۷ حدود ۲ میلیون مشترک این سرعت را دریافت کنند.

وی در خصوص تاخیر در راه‌اندازی شبکه علمی کشور گفت که دلیل این تاخیر مدل فعالیت اپراتوری است که قرار بوده این شبکه را راه‌اندازی کند و ما به دلیل این تاخیر به اپراتور مدنظر، اخطار دادیم و اعلام کردیم که اگر نتواند تعهدات خود را محقق کند، ما در مورد این پروژه مجددا تصمیم‌گیری می‌کنیم. 

وزیر ارتباطات گفت: 

«منتظر هستیم که این اپراتور پاسخ به اخطار ما را بدهد و گزارشی نیز از عملکرد این پروژه دریافت کرده‌ایم. در نهایت اینکه تا خردادماه سال ۹۷ پس از ارزیابی فعالیت این اپراتور، تصمیم گیری نهایی را در این باره خواهیم داشت. »

رفع فیلتر یوتیوب و توییتر مستلزم تصمیم‌گیری ۳ قوه 

وزیر ارتباطات گفت:

« رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی یوتیوب و توئیتر مستلزم تصمیم گیری ۳ قوه است و در این زمینه شورای عالی فضای مجازی این فرآیند را نهایی می‌کند. »

جهرمی با بیان اینکه فیلترکردن و رفع فیلتر سرویس‌های اینترنتی از جمله یوتیوب و توئیتر به صورت مستقیم در مسئولیت وزارت ارتباطات نیست و این وزارتخانه در کمیته فیلترینگ یک رای دارد، افزود: 

« با این حال ما این موضوع را پیگیری می کنیم؛ اما به صورت کلی این فرآیند در مرکز ملی فضای مجازی در حال بحث است و باید از سوی ۳ قوه مجریه، مققنه و قضاییه تصمیم‌گیری شود. »

بر اساس گزارش وی، این فرآیند یک تصمیم بین دستگاهی است و با توجه به نگاه‌های مثبت و منفی که به این سرویس‌ها وجود دارد جمع‌بندی نهایی آن از سوی مرکز ملی فضای مجازی و طرح در شورای عالی فضای مجازی اعلام خواهد شد. 

وزیر ارتباطات در مورد برخی انتقادات به عدم حمایت وزارت ارتباطات از پیام‌رسان‌های بومی گفت: 

«ارائه تسهیلات ۵ میلیارد تومانی به پیام‌رسان‌ها با حداقل تضمین و با سود کم، در پست بانک آماده پرداخت است. »

وی با تاکید براینکه ارائه وام ۵ میلیارد تومانی به پیام‌رسان‌های موبایلی بومی، تکلیف وزارت ارتباطات طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی است، افزود:

«در این زمینه لیست پیام رسان‌های مجاز از سوی مرکز ملی فضای مجازی به ما اعلام شده است که این تسهیلات با سود کم و مدت زمان بازپرداخت زیاد و نیز حداقل تضمین، آماده پرداخت از سوی پست بانک است. »

جهرمی با اشاره به اینکه مشکلی در پرداخت این تسهیلات وجود ندارد، ادامه داد: 

«این شرکت‌ها اعلام کردند که نمی‌توانند ضمانت‌نامه‌های لازم را پرداخت کنند و ما ضمانت نامه را به اخذ سفته، تقلیل دادیم. اما با این حال برخی از این شرکتها عنوان می کنند که ضامن معتبری که این سفته ها را تضمین کند نیز ندارند. »

به گفته‌ی وزیر ارتباطات، طبق روال بانکی ما ملزم به رعایت قوانین هستیم و ارائه وام، نیازمند اجرای قوانین و مقررات بانکی است که اگر این شرکت‌ها در تحویل ضمانت نامه مشکلی دارند باید این مشکل را از طریق مراجع قانونی حل کنند. در این صورت ما آماده پرداخت این تسهیلات خواهیم بود. 

تصمیم‌گیری بانک مرکزی برای ارز مجازی تلگرام 

وزیر ارتباطات در مورد برخی اقداماتی که در راستای اشاعه ارز دیجیتال بر بستر شبکه پیام رسان تلگرام صورت می‌گیرد، گفت:

«بانک مرکزی مسئول تصمیم‌گیری در مورد قانونی بودن این فعالیت‌ها است. همانطور که در خصوص سرویس پیام صوتی تلگرام، مراجع تصمیم بر توقف فعالیت آن شدند و با حکم قضایی این سرویس مسدود شد، در مورد فعالیت ارز دیجیتال از طریق شبکه تلگرام نیز، بانک مرکزی باید تشخیص دهد که این فعالیت مخرب است و آن را به مراجع قانونی اعلام کند. »

جهرمی تاکید کرد: 

«اگر بانک مرکزی به این جمع بندی برسد که فعالیت ارز مجازی تلگرام مخرب است، باید آن را به مراجع قانونی اعلام کند تا جلوی آن گرفته شود و ما نیز این حکم قضایی را بدون هرگونه اغماض، اجرایی می کنیم. »

وی در مورد آخرین وضعیت راه اندازی ارز دیجیتال ملی نیز گفت: 

«مطابق با فراخوان اعلام شده و همکاری با پژوهشکده پولی بانکی، پیش بینی می‌کنیم که در ابتدای سال آینده، به یک جمع بندی از نتایج این فراخوان و همفکری با نخبگان این بخش برسیم و یک تصمیم کلان ملی در این باره بگیریم. »

جهرمی درباره عدم راه‌اندازی کانال شخصی تلگرام گفت: 

«کانال‌های تلگرام دارای یک ارتباط یکسویه است و امکان برقراری ارتباط دوسویه در آن وجود ندارد. حضور ما در عرصه رسانه‌های اجتماعی برای آگاه شدن از نظرات مردم است و نه برای اطلاع‌رسانی یکسویه. به همین جهت ضرورتی برای استفاده از کانال شخصی در تلگرام ندیدم و عضویت در سایر شبکه‌های اجتماعی را از این نظر مفیدتر ارزیابی می‌کنم. »

تشکیل کمیته برقراری ارتباطات نوروزی 

وزیر ارتباطات اعلام کرد که کمیته‌ی برقراری ارتباطات نوروزی برای برنامه‌ریزی ارائه خدمات مناسب در این ایام تشکیل می‌شود و شب گذشته نیز در راستای حل مشکل آنتن‌دهی موبایل مردم خوزستان، رومینگ ملی ایرانسل و همراه اول در این شهر برقرار شد.

وی همچنین گفت که طراحی شبکه اپراتورهای موبایل متناسب با پیک ترافیک ارتباطی در ایام خاص نیست و در این زمینه با توجه به تجربه موفق کمیته ارتباطات اربعین، با همکاری اپراتورها و سازمان تنظیم مقررات، دبیرخانه دائمی کمیته ارتباطات مناسبتی را راه‌اندازی کردیم. در این راستا، این کمیته از دو هفته گذشته جلساتی را برای برقراری ارتباطات مناسب نوروز ۹۷ تشکیل داده است. 

ایجاد سازمان نظام مهندسان IT 

وزیر ارتباطات از پیگیری معاونت نوآوری این وزارتخانه برای حل مشکلات قانونی راه اندازی سازمان نظام مهندسان فناوری اطلاعات (IT) خبر داد و گفت:

«با توجه به اینکه دنیا به سمت تحول دیجیتال در حرکت است و مهندسی سیستم‌های رایانه‌ای اثرگذاری بسیاری دارند اما تاکنون این حوزه، ظرفیت تشکیل یک صنف را نداشته و در این خصوص مطالبه‌ای صورت نگرفته است. براین اساس با وجود ضرورتی که احساس می‌شود، در حال پیگیری این مساله و رفع موانع قانونی برای ایجاد نظام مهندسی فناوری اطلاعات هستیم. »

وی با بیان اینکه لوایح حقوقی سایبری را در ابتدای سال ۹۷ به دولت ارسال می‌کنیم، گفت که این ۵ لایحه اخیرا توسط همکاران ما و با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه و دانشگاه علم و فرهنگ، آماده شده و مراحل نهایی اصلاح را طی می‌کند. 

وی با اشاره به برنامه ریزی برای رسیدن به اینترنت ۲۰ مگابیتی گفت: 

«هم اکنون از حدود ۱۰ میلیون مشترکی که از اینترنت ADSL استفاده می‌کنند ۵ درصد مشترکان می‌توانند از اینترنت ۱۶ مگابیتی استفاده کنند و ۹۵ درصد مشترکان از نظر فنی قادر به استفاده از این سرعت نیستند. براین اساس برای رسیدن به اینترنت ۲۰ مگابیتی، نیازمند تعویض تکنولوژی و حرکت به سمت استفاده از فیبرنوری و سرویس VDSL هستیم. »

وزیر ارتباطات از افزایش ۶۰ درصدی مصرف محتوای داخلی خبر داد و گفت: 

«با اجرای مصوبه توقف فروش حجمی اینترنت، میزان مصرف محتوای داخلی در کشور ۶۰ درصد رشد کرد و این میزان ۳ برابر رشد میزان محتوای خارجی است. »

به گفته‌ی وی، طی این مدت شاهد رشد ۲۰ درصدی استفاده از اینترنت میان کاربران ایرانی بودیم که با توجه به روال معمول آن، روند تقریبا کاهشی را نشان می‌دهد. اما از سوی دیگر، مصرف سرویس‌های داخلی روی شبکه داخلی کشور، ۶۰ درصد رشد داشته است. 

جهرمی با اشاره به اینکه رفتار اقتصادی کاربران پس از مصوبه اینترنت غیرحجمی تغییر کرده است، اعلام کرد تا پیش از این پیک مصرف اینترنت غیرحجمی یک شب بوده که هم اکنون به ۱۱ شب رسیده است. 

وی از صدور دستورالعمل برای جلوگیری از انتصاب افراد در مدیریت وزارت ارتباطات با بیش از ۲۰ سال سابقه کار خبر داد و گفت: 

«در دولت دوازدهم سن مدیریتی در وزارت ارتباطات حدود ۱۰ سال کاهش یافته و جوانگرایی صورت گرفته است. در این زمینه در لایه مدیران چند انتصاب دهه شصتی داشتیم و همچنان برخی تحولات از این دست در دست اقدام است. از سوی دیگر دستورالعملی صادر کردیم تا معاونان در شرکتهای زیرمجموعه، از انتصاب افراد دارای بیش از ۲۰ سال سابقه کار در پست های مدیریتی خودداری کنند و افراد با سابقه در وزارت ارتباطات به عنوان مشاور به کار گرفته شوند. »

عدم موافقت با شرایط MTN برای سرمایه‌گذاری در فیبرنوری 

وزیر ارتباطات در مورد آخرین وضعیت سرمایه‌گذاری اپراتور آفریقای جنوبی در پروژه اپراتور چهارم فیبرنوری کشور گفت:

«این شرکت خارجی تفاهمنامه‌ای با اپراتور فیبرنوری ما داشت و شروطی را برای حضور در این پروژه نهایی کرده بود اما هم‌اکنون طی مکاتبه‌ای به ما اعلام کرده است که با توجه به تغییر مدل قیمتگذاری اینترنت و نیز تغییر نرخ ارز، این شروط تغییر کند. ما این شرایط را نپذیرفتیم و معتقدیم که افزایش نرخ ارز حتی به سود سرمایه گذاران خارجی در ایران است. از سوی دیگر، استدلال این اپراتور برای تغییر تعرفه‌های اینترنت نیز برای ما قانع کننده نبوده است. براین اساس قرار است تیم مشترکی از اپراتور خارجی و اپراتور داخلی، گزارش نهایی را از آخرین وضعیت این پروژه به ما اعلام کند.»

محمد جواد آذری جهرمی

وزیر ارتباطات

رفع فیلتر توئیتر

رفع فیلتر یوتیوب

رفع فیلتر توئیتر و یوتیوب

اینترنت 20 مگابیتی

ارز مجاری تلگرام در ایران