3236 Views
2018 Jan 03technology
img

خوش آمدگویی به ۲۰۱۸ با یک تجربه ایمن تر و مطمئن، گوگل از روز سه‌شنبه عرضه آپدیت امنیتی اندروید را برای تعدادی از دستگاه های سازگار آغاز کرد. این آپدیت جدید برای اسمارت فون هایی نظیر Pixel2, Pixel 2 xl, Pixel xl, Pixel C, Nexus 5x و Nexus 6P طراحی شده است. در کنار بروز رسانی بیسیم(OTA)، گوگل فایل های زیپ OTA و فکتوری ایمیج (factory image) ها را نیز عرضه کرده تا این اجازه را به کاربران بدهد که بتوانند آخرین نسخه را بصورت دستی بر روی دستگاه های اندرویدی خود نصب کنند.

اما کاربرانی که می خواهند فایل های زیپ OTA را نصب کنند باید  بوت‌لودر آنلاک شده داشته باشند. علاوه بر اینها، فایل های زیپ OTA می توانند در بالای نسخه فعلی نرم افزار اجرا شوند. این بدان معناست که دیگر نیاز به حذف شدن هیچ یک از اطلاعات موجود نیست، درحالی که حذف اطلاعات برای نصب فکتوری ایمیج ها نیاز است. آپدیت فکتوری ایمیج ها از اینجا و فایل های زیپ OTA در اینجا قابل دانلود هستند. تمامی اسمارتفون های سری Pixel دارای نسخه یکسان و استاندارد Oreo هستند، درحالی که یک نسخه جداگانه برای کاربران با شبکه O2 در دسترس است.

ما به شما پیشنهاد می کنیم تا عرضه رسمی نسخه حدید توسط گوگل صبر کنید تا بتوانید به راحتی هرچه تمام تر این آپدیت را بر PIXEL یا Nexus خود نصب کنید. هرچند، اگر به دنبال یک نتیجه سریع هستید و نمی توانید صبر کنید، می توانید نسخه پشتیبانی شده فکتوری ایمیج را دانلود کنید یا فایل OTA را به دستگاه خود انتقال دهید. به شما پیشنهاد می شود که حتما قبل از شروع فرآیند نصب از اطلاعات خود یک بک آپ (back up) بگیرید. این نکته را هم باید افزود که برای نصب ایمیج های جدید مجبور به استفاده از آخرین نسخه Android Oreo در اسمارتفون خود هستید.

در گزارشنامه امنیتی اندروید در ماه ژانویه، اعلام شده که ۲۰ مشکل در امنیت اندروید در پچ عرضه شده در اول ژانویه و ۱۸ مشکل نیز در پچ منتشر شده در ۵ ژانویه سال جدید حل شده اند. آسیب پذیری های دستگاه از حد بالا تا بحرانی متغیر هستند و شدید ترین آن به چارچوب رسانه ای مربوط می شود که می تواند یک حمله کننده از راه دور که به دلخواه در محدوده، فرآیند مهمی انجام دهد. "ارزیابی شدت بر اساس تاثیری است که بهره برداری از آسیب پذیری ممکن است بر روی یک دستگاه آسیب دیده با فرض آنکه پلتفرم و کاهش خدمات برای اهداف توسعه غیر فعال شده یا با موفقیت کنار گذاشته شوند." بخشی از گزارنامه امنیتی اندورید که تایید می کند که هیچ گزارشی از مشتری فعال مبنی بر سواستفاده از مسائلی که اخیرا گزارش شده ایت تا کنون پیدا نشده است.

پچ امنیتی اندروید در ژانویه همچنین با رفع آسیب پذیری به سخت افزار و مشکلات مختلف سیستمی عرضه شده است. علاوه بر این، دو آپدیت اصلی و عملی وجود دارد. یکی متعلق به طبقه بندی کی استور(keystore) و دیگری برای بالا بردن ثبات. 

برخی از کاربران pixel و pixel2 که پچ امنیتی ژانویه را نصب کردند، لگ و تاخیر سیستم را تجربه کردند که توسط Abner Li این لگ سسیستم شناسایی شده است. همچنین این روزنامه نگار بیان کرده است که مشکلاتی همانند کندی در حرکت تصویر و مدت زمان طولانی برای اجرای نرم افزار ها با نصب این پچ بوجود آمده است. اما مشخصا این مشکل برای کسانی پیش آنده که ایمیج ها را به دستگاه خود انتقال داده اند. و این بدان معناست که اگر شما از طریق OTA پچ را نصب کنید با هیچ مشکلی مواجه نخواهید شد.