127 Views
2018 Mar 11Newstechnology
img

خبرهایی به گوش می رسد که حاکی از تصمیم اینتل برای خرید برودکام است.

بر اساس گزارش مجله وال استریت در روز جمعه، اینتل، بزرگترین شرکت تولید تراشه های کامپیوتری و سروری در جهان، پیشنهاد خرید شرکت Broadcom، که تراشه های وای فای، بلوتوث و سایر تراشه های اتصالی را تولید می کند، را ارائه داده است. در این گزارش آمده است که اینتل نگران این است که Broadcom و Qualcomm با یکدیگر ادغام شده و تبدیل به رقیبی بزرگ برای این شرکت گردند.

اینتل گزارش داده است که از اواخر سال گذشته بر روی این پیشنهاد کار می کرده است و در این مدت با مشاوران زیادی همکاری کرده است. در گزارش وال استریت ژورنال آمده است که چنین توافقی "عظیم" و پیچیده بوده و ممکن است هرگز رخ ندهد.اینتل در بیانیه ای اعلام کرد که در مورد شایعات یا حدس و گمان های مربوط به این اخبار اظهار نظری نمی کند. در این بیانیه آمده است: ما ظرف 30 ماه گذشته، شرکت های مهمی را به دست آورده ایم، از جمله Mobileye و آلترا و تمرکز ما بر این موضوع است که بر روی این ادغام ها کار کنیم تا برای مشتریان و سهامداران ما موفقیت آمیز باشند.

شرکت برودکام، برای هر وسیله ای تراشه می سازد، از مودم های کابلی گرفته تا ستاپ باکس ها و ضبط کننده های ویدئویی دیجیتال. این شرکت در ماه نوامبر پیشنهاد خرید شرکت کوالکام را با مبلغ 130 میلیارد دلار عرضه کرده است.

کوالکام، بزرگترین سازنده تراشه ها و پردازنده های تلفن همراه در جهان است که در ماه فوریه یک پیشنهاد خرید 121 میلیارد دلاری را رد کرده است. چند هفته بعد گفتگوها تضاد بیشتری پیدا کرد، در این زمان برودکام پیشنهاد خرید کوالکام را به حدود 117 میلیارد دلار کاهش داد.

در اوایل این هفته، کمیته سرمایه گذاری خارجی در ایالات متحده (Cfius)، خواستار تحقیق در مورد پیشنهادی که شرکت برودکام برای خرید کوالکام داده است شد، و ابراز نگرانی کرد که این پیشنهاد ممکن است برای امنیت ملی ایالات متحده خطر آفرین باشد. کمیته Cfius ادغام هایی را که می تواند منجر به کنترل یک کسب و کار آمریکایی توسط یک شرکت خارجی شود را بررسی می کند. این کمیته معمولا پس از آنکه معامله انجام می شود به موضوع ورود پیدا می کند، اما در این مورد، کوالکام از این کمیته خواسته است قبل از انجام معامله به این مساله ورود نماید.ادغام این دو شرکت می تواند به این معنی باشد که یک غول تراشه سازی عظیم تشکیل شود که مجموعه وسیعی از ابزارهای الکترونیکی موجود در خانه یا جیب شما را تولید کند. و این بدان معنی است که یک شرکت بزرگ به عنوان تامین کننده اصلی اجزای کلیدی مورد استفاده توسط سامسونگ، اپل و دیگر غول های فناوری عمل نماید. شرکت اینتل که به خودی خود بر اثر گسترش بازار موبایل در مقابل کامپیوترهای PC متضرر شده است، ادغام این دو شرکت بزرگ تراشه ساز را نیز تهدیدی برای خود می بیند.

اگرچه اینتل توانسته است پیشرفت هایی را در دستگاه های تلفن همراه کسب کند، از جمله عرضه چیپ های 4G برای جدیدترین مدل های آیفون، اما هنوز هم نتوانسته است در بازار وایرلس با کوالکام رقابت کند.


اینتل

Broadcom

Qualcomm

intel

ادغام