19 Views
2018 Mar 08Newstechnology
img

اکثر آمریکایی ها معتقدند که هوش مصنوعی باعث به خطر افتادن فرصت های شغلی شده است، اما این مشکل فقط برای دیگران است.

طبق نظرسنجی گالوپ، تقریبا سه چهارم (73 درصد) بزرگسالان آمریکایی بر این باور هستند که هوش مصنوعی "شغلهای بیشتری را از بین خواهد برد". اما همان نظرسنجی نشان داد که کمتر از یک چهارم (23 درصد) افراد نگران این هستند که اتوماسیون و گسترش هوش مصنوعی به طور شخصی بر شغل خودشان نیز تاثیر می گذارد. به طور مشخص، این آمار بسته به تحصیلات افراد متفاوت است. 28 درصد افرادی که مدرک تحصیلی آنها پایین تر از لیسانس بود نگران این بودند که هوش مصنوعی موقعیت شغلی آنها را از بین ببرد. اما از بین افرادی که مدرک لیسانس و بالاتر از آن را داشتند حدودا 15 درصد نگران این مساله بودند.این آمار و ارقام از نظرسنجی گالوپ از بیش از 3000 نفر در زمینه اتوماسیون و AI به دست آمده است. جزئیات جدید این نظر سنجی ها در این هفته منتشر شد، که باز هم نتایج قبلی را تایید می کرد.

یک نظرسنجی که در سال گذشته توسط Quartz انجام شد نشان داد که 90 درصد از شرکت کنندگان در نظر سنجی تصور می کردند که در 5 سال آینده نیمی از فرصت های شغلی در اثر گسترش اتوماسیون و AI از بین خواهد رفت، اما 91 درصد از آنها گفتند "هیچ خطری شغل من را تهدید نمی کند".مطالعه دیگری از مرکز تحقیقاتی Pew در سال 2016 نیز نتایج مشابهی را تایید کرد: 65 درصد از شرکت کنندگان در نظر سنجی گفتند که تا 50 سال دیگر اغلب فرصت های شغلی که در حال حاضر توسط انسان ها انجام می شود بر عهده ماشین ها قرار خواهد گرفت، اما 80 درصد آنان معتقد بودند که شغل خود آن ها در آن زمان همچنان برعهده نیروهای انسانی خواهد بود.

اگر به صورت سطحی به این نتایج بنگریم حاکی از خودخوشنودی، نادانی و یا کوتاه بینایی این افراد است. اما این نتایج همچنین حاکی از وجود یک تفاوت عمیق در میان کارشناسان در مورد اثرات فن آوری های جدید بر فرصت های شغلی است. مطالعاتی که سعی در برآورد اثرات ناشی از پیشرفت های رباتیک و هوش مصنوعی بر فرصت های شغلی دارند، نتایج کاملا متفاوتی را ارائه می دهند. برخی از این مطالعات نشان می دهند که تا سال 2022 در حدود 1 میلیارد فرصت شغلی به طور کلی نابود خواهد شد، در حالی که سایر مطالعات پیش بینی می کنند که تا سال 2030، در حدود 800 میلیون شغل در جهان از بین می رود. روش انجام این مطالعات نیز متفاوت بوده است. بحث بر سر این است که چه چیزی را به عنوان "AI" می شناسیم و چه زمانی می گوییم یک شغل "نابود" شده است.البته تاریخ نشان داده است که تکنولوژی معمولا منجر به افزایش درآمد خالص کارها، از بین بردن برخی حرفه ها و ایجاد شغل های جدید می شود. متاسفانه برخی از اقتصاددانان و کارشناسان AI بر این باورند که آنچه در این زمان متفاوت است، این است که ماشینها از لحاظ کیفی دقیق تر از گذشته هستند و نمونه های تاریخی یک مقایسه صحیح را ارائه نمی دهند. این موضع گاهی اوقات باعث می شود تا گفته شود که AI و اتوماسیون منجر به بیکاری گسترده می شود.

با توجه به این پیش بینی های متناقض، جای تعجب نیست که اکثر آمریکایی ها فکر می کنند که اتوماسیون مشکل دیگران است، نه خودشان. با همه این حرف ها، اکثر مردم می گویند که این یک مشکل است، اما بسیاری از افراد معمولا به کار خود نگاه نمی کنند و نمی گویند "بله، احتمالا یک کامپیوتر می تواند تمام این کار را انجام دهد.". البته این از روی نادانی نیست. حتی در مشاغلی که ریسک بالایی دارند مانند رانندگی کامیون، اتوماسیون به تنهایی نمیتواند کار زیادی انجام دهد. یک کامپیوتر می تواند بر روی یک بزرگراه رانندگی کند، اما نمی تواند یک کامیون را تعمیر کند، بار آن را بارگیری کند، با مدیران انبار بحث کند یا حتی سوختگیری نماید.یافته های تازه منتشر شده از نظرسنجی گالوپ همچنین نشان می دهد که استفاده از AI در حال حاضر در ایالات متحده گسترش زیادی یافته است. گالوپ می گوید تقریبا از هر 10 آمریکایی 9 نفر، حداقل از شش دستگاه یا سرویس مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می کنند. 84 درصد از مردم از برنامه های ناوبری و مسیریابی مانند Waze استفاده می کنند و 72 درصد آنها از سرویس های استریمینگ مانند Netflix استفاده می کنند. 47 درصد از آنها از دستیاران مجازی در گوشی های هوشمند خود استفاده می کنند و 22 درصد از آنها نیز از دستیاران مجازی در دستگاه هایی مانند اکوی آمازون استفاده می کنند.

تعریف محصولات پیشرفته AI ممکن است بعضی اوقات بیش از حد گسترده باشد، اما شامل یک درس مهم است که مربوط به پیش بینی های ما در مورد از بین رفتن فرصت های شغلی است. تعریف هوش مصنوعی نشان می دهد که AI یک موجودیت منفرد نیست. هوش مصنوعی در واقع یک فرآیند است، چیزی که کم کم با محصولات و مشاغل در می آمیزد. شما ممکن است فکر نکنید که وقتی Netflix پیش بینی می کند که شما می خواهید چه چیزی را مشاهده کنید نوعی هوش مصنوعی است.نظرسنجی گالوپ کمک می کند تا بفهمیم که AI یک رویداد اسرار آمیز نیست که یک شبه همه چیز را در نیا تغییر دهد. در واقع هوش مصنوعی چیزی است که در حال حاضر دارد اتفاق می افتد. همانطور که فرانک نیوپورت، سردبیر گالوپ، به نیویورک تایمز گفت: شاید بسیاری از مردم آمریکا هنوز متوجه نشده باشند که هوش مصنوعی همین حالا هم به زندگی آنها نفوذ کرده است، ولی به هر حال این اتفاق دارد می افتد.


روبات

شغل

هوش مصنوعی

فرصت شغلی

بیکاری