125 Views
2018 May 11technology
img

اکثر استانداردهای وایرلس اعم از وای‌فای یا IEEE 802ها همگی بر روی موج ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز هستند. دو مشکل اساسی در این دو باند هست. مثلاً این باندها به شدت اشغال شده‌اند. یعنی تعداد دستگاه‌هایی که در این باندها کار می‌کنند به طرز سرسام آوری زیاد شده‌اند و این کار مهندسان را از جهت اختلالات رادیویی سخت می‌کند.


دلیل دوم محدودیت پهنای باند هست. اما در ۶۰ گیگاهرتز هیچ‌کدام از این دو مشکل نیست، باند ۶۰۰ گیگاهرتز باند بسیار تمیزی است؛ و بعلاوه چون تلفات اکسیژن و همین‌طور تلفات خود امواج الکترومغناطیسی در این باند بیشتر هست. کلاً این امواج برد زیادی ندارند و با عث می‌شود که فرصت بی نظیری باشه تا بشود سری جدیدی از دستگاه‌های وایرلس رو ارائه کرد.


علاوه بر این پهنای باند زیادی رو در اون باند در اختیار هست. مثلاً هر کانال در این باند ۲٫۱۴ گیگاهرتز پهنای باند دارد. این یعنی به سادگی می‌شود سیگنالی با سرعت ۵ گیگا بیت بر ثانیه را انتقال داد. اینها مهمترین عواملی بود که تکنولوژی رو به سمت ۶۰۰ گیگاهرتز سوق داده؛ و استانداردی تحت عنوان «وای -گیگ» رو ارائه کرده. «وای-گیگ» در واقع متمم و متحد «وای-فای» هست.


WiGig یک پروتکل و استاندارد وایرلس فوق العاده سریع میباشد و سرعت بسیار بالایی دارد.  WiGig بسیار شبیه به کدهایی همچون ۸۰۱٫۱۱ac بوده و در فرکانس های بسیار متفاوتی کار میکند. در حالی که شبکه های وایرلس اینترنت مرسوم از باندهای ۲٫۴GHZ و ۵GHZ استفاده میکنند، WiGig به گونه ای طراحی شده است که از باندهای ۶۰ گیگاهرتزی جهت انتقال اطلاعات استفاده کند.


WiGig را میتوانیم به نوعی جایگزین وای فایی بدانیم که امروزه در حال استفاده از آن میباشیم و با هدف فراهم آوردن سرعتی بیشتر طراحی شده است.


سرعت WIGIG چقدر است؟

WiGig واقعاً سریع است. اگرچه سیستم های فیبری امروزه قادر هستند تا در بعضی از مناطق سرعت “۱ گیگابایت بر ثانیه” را نیز تأمین کنند، اما WiGig سرعت به مراتب بیشتری خواهد داشت. این استاندارد میتواند سرعت ۷ تا ۸ گیگابایت بر ثانیه را نیز برای کابر فراهم نماید. بدون شک این سرعتی بسیار بالا بوده و کاربر میتواند سنگین ترین فایل ها را تنها در چند ثانیه دانلود کند. از نظر تئوری WiGig توانایی این را دارد که سرعت بالاتری در حد ۴۰-۵۰ گیگابایت بر ثانیه را نیز فراهم نماید، اما این چیزی نیست که دستگاه های امروزی قادر به پشتیبانی از آن باشند.


البته سرعت اینترنت به مجموعه ای از دستگاه ها همچون روترها، سرورها، کابل ها، دستگاه ها و… بستگی دارد، بنابراین سرعت ۷-۸ گیگابایت بر ثانیه برای دنیای امروزی دور از انتظار است. هر زمانی که زیرساخت های لازم فراهم شود وای گیگ میتواند چنین سرعتی را برای ما تأمین کند.


WIGIG چه زمانی و چرا ساخته شد؟

WiGig یک استاندارد وایرلس مجزا بوده که توسط اتحادیه Wireless Gigabit در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۳ و با هدف اصلی تأمین سرعتی بیشتر توسعه یافت. “اتحادیه وایرلس گیگابیت” پس از آن به “اتحادیه وای فای” پیوست و از آن زمان تا به امروز اتحادیه وای فای مدیریت آن را بر عهده داشته است.


با این حال کمی طول میکشد تا این پروتکل اصلاح گردد، دستور العمل های مربوط به آن منتشر شود، تولیدکنندگان متقاعد شوند که ارزش سرمایه گذاری را دارد و پس از آن استفاده از وای گیگ رنگ واقعیت به خود بگیرد.


چرا مردم امروزه درباره WIGIG صحبت میکنند؟

دو دلیل مهم برای این امر وجود دارد. اولاً استاندارد وای گیگ تأییدیه خود را گرفته است. اتحادیه وای فای چندین سال است در حال کار بر روی انواع پروتکل های وایرلس بوده و اطمینان میدهد که وای گیگ آماده است تا در زندگی روزمره مورد استفاده قرار بگیرد. البته برای این امر نیاز است که که دستگاه های زیادی از جمله روترها، گوشی های هوشمند و… از وای گیگ پشتیبانی کنند.


دوماً در سال ۲۰۱۰ تکنولوژی به صورت کامل برای وای گیگ آماده نبود. این مهم میتوانست مورد استفاده قرار بگیرد اما نیاز به اجزایی داشت که تولید آن در مقدار انبوده کمی برای تولیدکنندگان سخت بود. در آن زمان تنها چند محصول وای گیگ را مورد آزمایش قرار دادند و هیچ کس تجربه ای از کار با دستگاه هایی که سیگنال های بالای ۶۰ گیگاهرتز را انتقال میدادند در اختیار نداشت.


اما با نگاهی گذرا به این چندین سال درمیابیم که کنار آمدن با این فناوری آسان تر شده و تولیدکنندگان نیز زمان کافی برای ساخت محصولاتی که از اتصال وای گیگ بهره ببرند در اختیار داشته‌اند.


WIGIG قرار است جایگزین استاندارد WIFI کنونی شود؟

پاسخ “خیر” است. وقتی سیگنال های وایرلس به حدود ۶۰ گیگاهرتز برسد متوجه میشویم نقشی متفاوت را خواهند داشت که از سیگنال های وایرلس امروزی متمایز خواهند بود. امواج آن نمیتواند از دیوار عبور کند و شعاعی وسیع را پوشش دهد. دستگاه فرستنده از آنتن هایی کوچک در اندازه انگشت شست (یا کمی بزرگتر) بهره میبرد که سیگنال را از دستگاهی به دستگاه دیگر منتقل میکند.


چنین محدودیت هایی ها در رابطه با وای گیگ وجود دارد. اگرچه این فناوری میتواند سرعت بسیار بالایی از اینترنت را برای شما فراهم کند، اما اتصال تنها به اتاقی که دستگاه فرستنده در آن قرار دارد محدود میشود. همچنین باید توجه داشته باشید که نباید در مسیر سیگنال راه بروید یا چیزی را در برابر آن قرار دهید چراکه ارتباط شما قطع میشود.


همان گونه که فهمیده‌اید وای گیگ استانداردی خواهد بود که در کنار وای فای فعلی ما قرار گرفته و میتوانیم در مواردی خاص از آن بهره بجوییم. باید منتظر بمانیم و ببینیم سرانجام چه زمانی میتوانیم از این فناوری در زندگی روزمره استفاده کنیم.

وای گیگ

وای فای

وایرلس

Wifi

WIGIG

پروتکل