52 Views
2018 Jan 08technology
img

بعنوان شخصی که پول زیادی برای خرید آیفون ایکس صرف کردم خیلی دوست داشتم مطمئن بشوم این گوشی بهترین گزینه بود که انتخاب کرده بودم . هیچ مغازه دار و هیچ فروشنده به من نگفت که iPhone X بهترین است ! اما برای اطمینان باید چکار کنم؟

" به فروشگاه اپل برو و از آنجا بپرس " . این راه حل یکی از کارمندان شرکت اپل است .

آیا واقعا اینکه آیفون ایکس یک گوشیِ آینده است ؛ فقط از بروشور های اپل خوانده ام یا واقعا اینطور بوده ؟ یا اصلا این گوشی ، آیفون ایکس نبوده است !؟

برای خریدن یک هدیه در کریمس به یک فروشگاه اپل رفتم . اما خرید من طول نکشید و به زودی سر صحبت را با فروشنده ی فروشگاه در مورد آیفون باز کردم . او آیفون ایکس را نشان من داد و گفت : " واقعا دوستش دارم "

اما آیا آن بهترین گوشی است ؟ سوال من از او بود و او این گونه جواب داد : " خب بستگی به این دارد که چه چیزی را دوست دارید ، بزرگترین مشکل من با آیفون ، استفاده از Face ID آن است . این قفل باز کن تنها در زوایای خاصی کار میکند . "

او با این مشکل رو به رو بود . از او پرسیدم که : " پس این گوشی از بقیه محصولات فروش بیشتری دارد ؟ با جبهه گیری خاصی گفت : " تمام محصولات ما فروش خوبی دارند ! " اما بنظر من این حرف در یک کلمه خلاصه می شد : " نه " !


در ماجراجویی بعدی به فروشگاه دیگری از محصولات اپل رفتم . که با مشکل باتری های اپل برخورد کردم . اپل قبول کرده بود که گوشی های قدیمی را دستکاری کرده و مشتریان خود را نادیده گرفته . مردی را در آنجا دیدم که برای تعویض باتری آیفون 6 خود آمده بود . مرد به فروشنده گفت : " قصد خریدن آیفون X را دارم " . فروشنده در جواب گفت : " آیفون ایکس و آیفون 8 کاملا شبیه به هم دیگر هستند چرا آیفون 8 نمی خرید ؟" مرد گفت : " واقعا شبیه بهم هستند؟ این طور فکر نمی کنم " . فروشنده پاسخ داد : " بله ، البته منظور من درون دو گوشی است . شما قیمت بیشتری را فقط برای طراحی آیفون ایکس پرداخت می کنید . " فروشنده گوشی آیفون ایکس خود را با حالتی ناراضی به مرد نشان داد و گفت : " بله ، این همان آیفون 8 است که برای طراحی متفاوت آن پول زیادی پرداخت کردم " . من ازفروشنده پرسیدم : " این گوشی فروش بیشتری دارد ، نه؟ " پاسخ او مثبت بود اما بنظر قانع کننده نبود .


به فروشگاه دیگری رفتم . جلوی نمایشگری که روی آن نوشته شده بود " مقایسه ی آیفون ایکس و آیفون 6 " ایستادم . فروشنده جلوتر آمد و از او پرسیدم که آیا آیفون ایکس ، بهترین گوشی ی است که می توان خرید ؟! او با تمام قاطعیت گفت : " بله ! " . این گونه بله گفتن برایم جالب بود ، زیرا اولین تعریف واقعی از آیفون ایکس را شنیدم ! پرسیدم : " اما آیفون 8 ؛ این دو شبیه به هم نیستند ؟ " او گفت : " خیر ، در واقع آیفون 8 ؛ ارتقا یافته ی آیفون 6 است . بیا تا تفاوت آیفون 8 و آیفون ایکس را به تو نشان بدهم " .


او دو گوشی آیفون 8 و آیفون ایکس را کنار هم گذاشت و تصاویر مشابهی در هر دو به من نشان داد . تفاوت کیفیت تصویر و تفاوت طراحی آنها به وضح آشکار بود . دو دوربین آنها را نشان داد و مقایسه کرد . او گفت که قطعا آیفون ایکس بهتر است . اما فروشندگان اپل همه ممکن است این را بگویند . ساده است چرا ؛ چون گرانتر است . او تمامی ویژگی های مثبت آیفون ایکس را به من گفت و سعی در متقاعد کردن من داشت . دلایل خوبی را به من برای خریدن این گوشی توضیح می داد . دلایلی که فکر می کردم آیفون ایکس را تبدیل به بهترین گوشی در ذهن من می کند . اما او فروشنده است ، قطعا دلایل کافی را برای این که آیفونX بهترین است می تواند بگوید . اما من نیز شاید از دلایل او حمایت کنم و برای شخص دیگری بازگو کنم . اما کدام حرف ها را باید باور کرد !؟ این بهترین گوشی است یا شبیه به آیفون های قبلی !؟


آیفون

اپل

آیفون X

iPhone X

Apple