122 Views
2017 Dec 18Newstechnology
img

از یک هفته قبل از جشن شکر گذاری ، من از آیفون X استفاده می کنم . قبل از آن ؛ از آیفون 8 استفاده می کردم و قبل تر از آن ؛ از گوشی Google Pixel 2 . بطور خلاصه تقریبا از تمامی گوشی های به روز استفاده کردم . این مقاله نه در مورد مقایسه این گوشی ها با هم است نه در مورد خصوصیات آنها ؛ بلکه کاملا در مورد آیفون X صحبت خواهیم کرد .

بعضی از نویسندگان آشنا به تکنولوژی می نویسند: " آیفون X بهترین گوشی هوشمند ساخته شده تا کنون است " ویژگی های زیادی در این آیفون وجود دارد که آن را دوست داشتنی می کند ، مثل باتری بسیار قوی ؛ دوربین های عالی و سرعت کاربری فوق العاده آن . این تنها گوشی هوشمندی است که واقعا بین کاربران محبوب شده است ، تا بحال چنین موردی مشاهده نکرده بودم!

در ماه اخیر و تجربه های کاری من با این تلفن همراه ، تصور من از موبایلی که در هنگام کار کردن با آن کمتر فکر کنم ؛ برآورده نشده است . البته واضح است به برخی از تغییرات در بکار بردن این موبایل به مرور عادت می کنم اما در ادامه می خواهم به برخی از ویژگی های که هنوز اندکی مرا اذیت می کنند اشاره کنم :

- دسترسی به نوتیفیکیشن ها با یک دست بسیار سخت است

صد البته ، من اولین کسی نیستم که از این امر شکایت می کند ، با این حال برای اطمینان از این که ؛ اولین کسی نیستم که این مشکل را دارد ، جستجو های زیادی کردم و به مقاله ای در همین مورد برخوردم . ( پیشنهاد می کنم آنرا از این لینک بخوانید )

اگر دستان کوچکی دارید ، استفاده از این گوشی برای شما سخت خواهد و دسترسی به نوتیفیکیشن آن برایتان فقط در صورتی مقدور است که با یک دست آنرا نگه داشته و با دست دیگر نوتیفیکیشن را پایین بکشید ( البته بالاخره یک روز از دستتان می افتد )


- نوار وضعیت (Status Bar ) در بالای گوشی درصد باقی مانده باتری را نشان نمی دهد

بله ! در بالا سمت راست این موبایل ، تنها آیکون باتری ، علامت وای فای در صورت اتصال و علامت دیتای گوشی را مشاهده می کنید و خبری از درصد باقی مانده باتری نیست . البته دسترسی به آن سخت نیست و با پایین کشیدن نوتیفیکیشن و انتخاب Control Center می توانید درصد باتری خود را ببینید. اما این یعنی شما در یک نگاه نمی توانید مقدار دقیق باتری خود را ببنیید ( مگر اینکه 100 درصد یا 0 درصد باشد! )

- اسکرین شات های اشتباهی !

در آیفون های پیشین ، گرفتن یک اسکرین شات بسیار آسان بود . با گرفتن همزمان دکمه Home و یکی از دکمه های تنظیم صدا ، اسکرین شات گرفته می شد اما در آیفون 10 چطور ؟ در این آیفون دکمه Home وجود ندارد . در

آیفون10 باید یکی از دکمه های سمت راست و یکی از دکمه های تنظیم صدا را با هم گرفت تا اسکرین شات گرفته شود و این یعنی هرگونه فشار به گوشی شما ممکن است باعث یک اسکرین شات اشتباه شود! به شخصه تعداد دفعات زیادی این اشتباه را تجربه کردم و دیگران نیز شاید بیشتر تجربه کرده باشند ، اما در هر صورت ، ایده آل نیست.

- استفاده از آن در حال رانندگی بسیار سخت است !

" چرا در هنگام رانندگی از گوشی موبایل استفاده می کنید ؟؟ " این احمقانه ترین استدلالی است که  تاکنون شنیده ام. خوشحالم که شما چنین فکر نمی کنید! من البته زیاد از تلفن همراه در حال رانندگی استفاده نمی کنم ، تنها آن را در داشبورد گذاشته و از طریق آن به موزیک گوش می دهم و تلفن هایم را جواب می دهم . ( خودرو من صفحه نمایشگر لمسی ندارد ! پس همه کارها را با گوشی باید انجام بدهم )

با یک سنسور اثر انگشت روی دکمه Home به راحت می شد قفل گوشی را باز کرد ( حتی مجبور نبودیم به گوشی نگاه کنیم! ) اما در آیفون X باید صورت خود را جلوی دوربین برده تا شاید گوشی باز شود . البته باید برای آن یک پسورد بگذاریم !

- میکروفون را نمی خواهم باز کنم !

یکی دیگر از تغییرات بزرگ در آیفون10 ، کشیدن انتهای یک برنامه به سمت بالا برای سوویچ بین برنامه ها است که در آیفون های قبل این کار با دوبار لمس دکمه Home انجام می شد . اما در برنامه هایی خاص مثل فیسبوک ، پیام رسان ها ، واتساپ و ... باید دقیقا از مرز برنامه آنرا به بالا بکشید نه از کمی راست تر و چپ تر . اگر برنامه عوض نشد ، شما قطعا چیز دیگری را انتخاب کردید که در 100 درصد موارد ؛  این برنامه میکروفون است و بصورت اجباری برای شما اجرا می شود!

البته این یک اشکال جزئی است و می توانید در تنظیمات کیبورد خود ، میکروفون را غیرفعال کنید. اما این برای روحِ طراحیِ ظریفِ این گوشیِ موبایل خیلی خوشایند نیست ، بخصوص که محصول شرکتی ست که ادعای طراحی های ظریفی را در مدل های مختلف خود دارد.


اما در حال حاضر خوب است که مشغول استفاده از گوشی آیفون 8 یا گوشی دیگری بجز آیفون 10 هستم. که البته برای من بعنوان یک علاقه مند به تکنولوژی قابل بحث است! به شخصه ترجیح می دهم ، تا زمانی که سخت افزار ها و نرم افزار های یک تلفن همراه با هم کاملا جور نشده اند ، از تلفن همراه ساده تر دیگری استفاده کنم .


اپل

آیفون 10

آیفون X

iPhone 10

iPhone X

Apple