92 Views
2017 Dec 21car
img

سریع، سبک و نیامده، فروخته شده...
چیزهایی هست که ما هنوز درباره مک لارن سنا، ابراتومبیل یک میلیون دلاری مک لارن که به تازگی از استودیوی طراحی مارک بریتانیایی بیرون آمده است نمی دانیم. نمی دانیم صفرتاصد یا نهایت سرعتش چقدر است. همجچنین نمی دانیم چه زمانی این 500 دستگاه ساخته شده پا به جاده خواهند گذاشت. تمام این اطلاعات زمانی که خودرو در موتورشوی سال بعد ژنو رونمایی شود، به اذهان عمومی خواهد رسید.
چیزی که ما می دانیم این است که سنا برای خودرویی که جانشین مک لارن p1 پرقدرت؛ ابراتومبیل سابق مک لارن، می شود، ظاهر سرکشی دارد که بی مناسبت نیست. ویژگی های سنا به اندازه p1 خشن و ماهیچه ای نیست؛ 7899 اسب بخار قدرت، موتور v8 4 لیتری اما باریک اندام با وزن خالص 2.461 پوندی گویا این خودرو قرار است پرواز کند.
که واقعا هم این کار را می کند. با کمک بدنه ی آیرودینامیک، این خودرو عملا به جاده می چسبد. که آن را به ابزاری فوق العاده برای ثروتمندانی که می خواهند در یک پیست واقعی مسابقه دهند، تبدیل می کند. برای آنهایی که سنا را تنها برای کلکسیونشان می خواهند، تمام این آیرودینامیک سبب می شود که سنا شبیه هیچ اتومبیل دیگری نباشد، به ویژه از بغل.
کاپوت عقب سنا مشخصه ی خاص مک لارن است، اما تمام آن پیچ و خم های بدنه تنها مخصوص سناست تا شیارهایی برای جریان هوا و به فریاد در آوردن باد است به جای اینکه سرعتش را کم کند. نمی توانید در این خودرو خطی صاف بیابید، مگر آنکه برای لوگوی مک لارن باشد.
با اینکه دلایل منطقی پشت طراحی سنا وجود دارد، اما هنوز هم شبیه خودروی اسباب بازی ست که بزرگ شده است. پیچ و تاب طراحی بدنه یادآورد بوی فلز و سردی ماشین های اسباب بازی ست که همگی در کودکی داشتیم. این احساس را به شما می دهد که گویا می توانید با انگشت آن را گرفته و روی زمین فشارش دهید طوری که انگار روی صندلی راننده نشسته اید و گاز می دهید.
و بله، بنزین... برخلاف p1 به نظر می رسد مک لارن جدید هیبریدی نیست، که یعنی مک لارن سعی خواهد کرد تا تاج تولید خودروهای سریعتر از تولیدات پیشین خود را برسر گذارد حتی اگر شده با یک موتور احتراق درونی.
"یک ابرخودروی بنزینی در عصر خودروهای برقی، که هم نام راننده افسانه ای فرمول یک است."
 طعنه آمیز است، چون p1 این عنوان را به نوعی از EP1 یک خودروی تمام برقی از استارتاپ چینی NIO بود، کش رفته بود. و بسیاری از اتومبیل های ردیف بالا این روزها هیبریدی هستند، به خصوص رقیب شماره یک P1 فراری لافراری. حتی پورشه هم از تکنولوژی هیبریدی استفاده کرد تا عملکرد فوق العاده ای برای اتومبیل های چهاردره خانگی خود فراهم آورد.(دین و دلوکا)
مطبوعات مک لارن برای سنا از طرز بیانی استفاده کرده اند که از کسی که در اوایل 2017 درباره ی موتورهای احتراق درون خرخر می کند انتظار می رود. به گفته ی مطبوعات مک لارن، سنا "تهاجمی و بی رحم" است، با نسبت قدرت به وزنی که "عملکرد وحشیانه اش را نمایش می دهد" و به اندازه ی کافی خوب که آن را به "بهترین خودروی جاده ای مک لارن تا به کنون" تبدیل می کند. فکر کنم همین حالا شنیدم یکی نوشابه ی انرژی زا وا کنه!
ما نمی گوییم هر خودروی جدیدی از هر تولیدکننده ای باید هیبریدی باشد؛ فقط این روند افزایش رو به رشدی داشته است و این دلیل دیگری ست که چرا سنا خاص است. کاملا می توان حدس زد هدف سازندگان چیست؛ به ویژه که هم نام افسانه فرمول1؛ آرتون سنا می باشد.
تصور استایل مسابقه ای سنا در ذهن معدود کسانی که موفق به راندن خودروی جدید مک لارن خواهند شد، نقش بسته است، به خصوص که رقیبی برای حواس پرتی وجود ندارد. کمپانی با افتخار بیان می کند که چطور راحتی اتاقک آن منحصر از تولیدات اتومبیل های معمولی است. همچنین اعلام می کند "حتی ستونهای بنزین هم بیرون هستند تا حتی به میزان اندک به وزن ماشین افزوده نشود." هیچ دکمه یا سوئیچی روی فرمان وجودندارد، دو اهرم تنظیم کننده و پدال های تعویض کننده تنها دکوراسیون آنجا هستند.
همچنین هیچ تهویه هوایی وجود ندارد. وقتی راننده می خواهد شیشه ها را پایین دهد، باید به بالا دست دراز کند نه بغل. کنترل های پنجره و درها بالای سر راننده هستند، همان جایی که دکمه استارت قرار دارد. دکمه ی اکتیو کردن حالت مسابقه هم همانجاست، که ماشین را به حالت پایینتر تر برای پیست می رساند.
این یکی از جزئیات خارق العاده مک لارن است و من هنوز حتی درباره ی پنجره های کوچک کنار هر در حرف نزده ام که اجازه می دهد داخل خودرو را ببینید. به نظرتان چه شجاعانه باشد چه احمقانه، اما اگر سنا کمتر از چیزی که هست می بود من از سنا متنفر می شدم.
میلیون ها دلار پولی که ندارین، توجیبتون سنگینی می کنه؟ واسه منم همینطور. ما مجبوریم چیزای دیگه واسه آرزو کردن و خریدن پیدا کنیم. چون همین الان هم تمام 500 خودروی سنا فروخته شده اند. سورپرایز! پولدارا همین الان سریعتر شدن و ما باید فقط وایسیم و نگاه کنیم.