174 Views
2018 Jan 27Newstechnology
img

در این دوره از نمایشگاه CES، یک وسیله نقلیه مستقل تمام الکترونیک، که قطعات آن با پرینترهای سه بعدی ساخته شده اند، در مرکز نمایشگاهی مجلل لاس وگاس به نمایش گذاشته شده است. این اتوبوس خودران دارای ویژگی هایی برای کمک به افراد معلول و سالمندان است. از ویژگی های این خودران می توان به وجود یک سطح شیبدار کشویی مخصوص ویلچر، قابلیت نرم افزاری برای پردازش زبان اشاره و صفحه نمایش داخلی برای ارائه ساده تر اطلاعات و یادآورها برای افرادی که دارای معلولیت های ذهنی (مثلا از دست دادن حافظه) هستند، اشاره کرد.

راجرز، موسس شرکت لوکال موتورز، در اوائل ماه جاری گفته بود: این اتوبوس خودران که طی چند ماه آینده در چند شهر مختلف از جمله کپنهاگ، بوفالو و نیویورک به مرحله استفاده عمومی خواهد رسید، رویکرد جدیدی را برای حمل و نقل عمومی ارائه می دهد که بر اساس آن روزی خواهد رسید که یک خودروی فاقد راننده می تواند شما را در هر ساعت از روز سوار کند و شما دیگر نیازی به رانندگی با خودروی شخصی نخواهید داشت. این بخشی از یک روند گسترده تر است که طی آن شرکت های مختلفی در حال کار بر روی وسایل نقلیه خودران (فاقد راننده) به عنوان یک فرم جدید حمل و نقل هستند. در نمایشگاه CES امسال، تویوتا از اتوبوس خودران e-Palette رونمایی کرده است، در حالی که شرکت فرانسوی Navia نیز در حال تولید خودران Arma است.از مهمترین وجه تمایزات Accessible Olli این است که می تواند بسیاری از قابلیت های مختلف را برای کمک به افراد معلول برای مشارکت در مدرسه و یا انجام دادن مشاغل در اختیارشان قرار دهد و این خودران می تواند همه این کارها را با سرعت خیلی بیشتری نسبت به یک سیستم اتوبوس معمولی یا سرویس paratransit انجام دهد. البته از آنجایی که این خودران به طور مخصوص برای افراد معلول طراحی شده است ممکن است نیازهای حمل و نقل عمومی را به اندازه سایر رقبایش پوشش ندهد.سازمان غیر انتفاعی ملی در زمینه معلولیت، که از دهه 1980 به مطالعه اختلاف بین نحوه زندگی افراد معلول و غیرمعلول می پردازد، اعلام کرده است که نتایج بررسی های این سازمان نشان می دهد که در اغلب مواقع امکانات مناسب معلولان در زمینه حمل و نقل بسیار محدود است که منجر به کاهش فرصت های شغلی برای این دسته از مردم شده است.

کارول گلاسر، رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا، در بیانیه ای گفت: ما مشتاق هستیم که در مورد Accessible Olli بیشتر بدانیم، زیرا به نظر می رسد که این خودران بتواند بسیاری از مشکلات فراگیر معلولان را حل کند. یکی از مسائلی که ما را به این خودران علاقمند کرده است این است که این اتوبوس توسط معلولین و برای معلولین طراحی شده است.هانا رانکین، مدیر رشد موسسه Incight، که از طریق فراهم نمودن شرایط تحصیل و اشتغال به افراد معلول کمک می کند، گفت که بسیاری از سیستم های راه آهن و اتوبوس های عمومی دارای سطوح شیبدار مخصوص ویلچر و مسیرهای مخصوص معلولین هستند که می تواند مفید باشد. اما مردم نمی توانند انتظار داشته باشند که هر راننده اتوبوسی بتواند زبان اشاره را درک کند. به گفته رانکین این جایی است که Accessible Olli قادر به ارائه خدمات بیشتر برای کمک به مردم است.

در داخل Accessible Olli صفحه نمایش های دیجیتال تقریبا هر اینچ از پنجره را پوشانده اند که مسیرها و پیام ها را به مسافران نشان می دهند (مثلا: «کاترین، این ایستگاهی است که شما باید پیاده شوید.»). در این خودران 10 عدد صندلی بسیار شیک وجود دارد. اما نکته جالب توجه این وسیله این است که داخل آن بیشتر از این که شبیه یک وسیله نقلیه باشد شبیه یک اتاق است و چیزی شبیه فرمان یا فضایی برای راننده در آن به چشم نمی خورد.

اولین نسخه اتوبوس Olli که ویژگی های این نسخه جدید را نداشت، در ماه ژوئن سال 2016 عرضه شد. شرکت لوکال موتورز، که در سال 2007 تاسیس شد و اخیرا دفتر مرکزی خود را از منطقه فینیکس به سانفرانسیسکو منتقل کرده است، از بیش از 200000 داوطلب از بین طراحان، مهندسان و مشتریان برای طراحی و ساخت Accessible Olli کمک گرفته است. این شرکت همچنین با شرکت IBM و بخش خیریه انجمن مصرف کنندگان تکنولوژی، که مسئول برگزاری نمایشگاه CES است، در رابطه با این پروژه همکاری می کند.شرکت آی بی ام نرم افزار هوش مصنوعی واتسون را برای Accessible Olli طراحی کرده است تا این خودران بتواند با مسافرانش ارتباط برقرار کند. آی بی ام اظهار امیدواری کرده است که با استفاده از واتسون در Accessible Olli بتواند این هوش مصنوعی ساخته خود را به زندگی بخش بیشتری از مردم دنیا وارد کرده و مزایای این نرم افزار را به همگان نشان دهد.

برت گرینشتاین، معاون بخش تجارت اینترنتی واتسون در شرکت IBM گفته است: هنگامی که شما وارد خودرویی می شوید که فاقد راننده است بایستی بتوانید به آن اعتماد کنید. بنابراین شما باید بدانید که Accessible Olli می داند شما چه می خواهید و آن را به شما می دهد. ما باید کاری کنیم که Accessible Olli یا هر خودران فاقد راننده دیگری به نحوی عمل کنند که مردم بتوانند به آنها مانند یک خودروی عادی (دارای راننده) اعتماد کنند.

اتوبوس خودران

فاقد راننده

معلول

CES

Accessible Olli