59 Views
2017 Dec 20Newscar
imgاولین بار نیست که سری های تمام برقی کنسل می شوند اما این یکی جالب توجه‌تر است.عکس: شان اوکان/لبه


شهردار مونترال، والری پلانت، روز دوشنبه اعلام کرد که مسابقات فینال فصل چهارم اتومبیل های تمام برقی سری فرمول  Eتوسط شورای شهر کنسل شده‌است. این مسابقات که رویدادی دوهفته‌ای با دو بازی تیمی در روز بود قرار بود در جولای 2018 برگزار شود. این مسابقات برای بهبود چهره ی شهردار سابق ، دنیس کودر، با صرف میلیونها دلار هزینه و سالها تلاش، توسط او برای برگزاری در شهر برنامه ریزی شده‌بود.
فرمولE اولین سری مسابقات جهانی تمام برقی در جهان از نوع خود است و تقریبا تمام مسابقاتش در پیست های خیابانی سفارشی که معمولا در هفته ها یا روزهای پیش از مسابقه آماده می شوند، برگزار می شود. و این نیازمند بستن جاده ها، موافقت شورای شهر و همکاری سازمان های محلی است.
به خاطر تمام این هماهنگی ها، سری مسابقات از مشکل برنامه ریزی رنج برده است. مسکو در سال 2016 به خاطر مخالفت لجستیکی دولت روسیه از برنامه کنار کشید. یک مسابقه ی پیش روی دیگر نیز که قرار بود در سائوپائولوی برزیل برگزار شود، تا سال 2019عقب انداخته شد چون شهرداری زمینی که قرار بود مسابقات در آن برگزار شود را فروخته بود. هرچند مسئولین مسابقات، پونتا دل استه ی اوروگوئه را برای پشتیبانی دارد که پیش از این فصل اول و دوم مسابقات در آن برگزار شده است. و همچنین یک جنگ طولانی با دسته ای لندنی عصبانی که مانع برگزاری مسابقات در پارک باترسی شدند؛ مکانی که فینال فصل اول و دوم آنجا برگزار شده بود، داشتند.
"داستان جنجال مونترال، داستان دو شهردار است!"
مخالفت مونترال اما متفاوت است. اشتیاق کودر برای برگزاری مسابقات فرمولE در پرجمعیت ترین شهر کبک به قدری زیاد بود که او از سال 2014 این مسابقات را برنامه ریزی کرده بود. آن سال او شخصا به میامی؛ محل برگزاری اولین فصل مسابقات، اولین مسابقه سری در آسفالت آمریکای شمالی، رفت تا امتیاز برگزاری مسابقات را بگیرد. برای آوردن مسابقات به مونترال به جای لندن، به عنوان محل برگزاری مسابقات قهرمانی، او 24 میلیون دلار از بودجه شهرداری را پیشنهاد کرد؛ کاری که شهرهای بزرگ دیگر مانند نیویورک و برلین و پاریس نکردند.
فرمولE اساسا 100 میلیون دلار تا کنون سوزانده است تا بتواند به حیات ادامه دهد؛ پس دور از انتظار نبود که این مبلغ را رد کند. جولای گذشته، شهر و مسابقات تا مسابقات فینال دو بازی تیمی پیش رفتند. مسابقات فوق العاده بود و نه خالی از لحظات دراماتیک؛ سباستین بومی قهرمان، در یک مبارزه ی حماسی و نفس گیر عنوان قهرمانی را به چهره ی خندان مسابقات، لوکاس دی گراسی تسلیم کرد."عکس: شان اوکان. مسابقات فرمولE در بروکلین در تابستان تقریبا بدون هیچ شکایتی برگزار شد؛ اما کورس و جایگاه بینندگان همگی در ملک های خصوصی برگزار شد."اما استقبال کمتر از حد تصور بود، و با اینکه کودر اعلام کرد که از این رویداد خشنود است، اما اعتراف کرد که بعضی از شرکت های محلی به خاطر اقدام و برنامه ریزی ضعیف رنج بردند.
کودر این پاییز برای انتخاب دوباره در انتخابات شرکت کرد و پلانت در کمپین انتخاباتی اش، خرج بیش از حد کودر برای این مسابقات را به عنوان سلاحی بر علیه او استفاده کرد و این سلاح کارساز بود. فشار کودر و طرافدارانش سبب شد که کودر اطلاعاتی را هفته ها پیش از انتخابات منتشر کند که نشان می داد نزدیک نیمی از بلیط های مسابقات فروش نرفته بود و برای همین رایگان در اختیار بینندگان قرار گرفته بود.
پلانت پیروز انتخابات شد و خیلی زود اعلام کرد که برنامه اش این است که که جلوی مسابقات را بگیرد؛ مسابقاتی که کودر موافقت کرده بود برای دوسال متوالی در پیست جیلس ویلنو، پیست معروف شهر، میزبانی اش کند.
هرچند احتمال برگزاری مسابقات در مونترال در هفته های بعدی بیشتر شد. هفته پیش CBC گزارش کرد که کمیته ی بی طرفی که تاسیس شده بود تا مسابقات را برنامه ریزی کند تقریبا تمام بودجه ده میلیون دلاری خود را هزینه کرده است. و همچنین به خاطر شروطی که در قرار داد بین کمیته بی طرف و مسئولان فرمولE وجود دارد شهر مسئول این هزینه هاست. طبق گزارشات مسابقات تا پایان 35 میلیون دلار خرج برمی دارد، همچنین معلوم نیست که چه کسی مسئول پرداخت هزینه ی فسخ قرارداد است یا اصلا این هزینه چقدر است.
پلانت پیشنهاد داد که صرفا فقط مسابقات را به حالت تعلیق درآورند تا زمانیکه دوطرف برسر این موضوع توافق کنند؛ پیشنهادی که به گزارش CBC، مسئولان فرمولE از شنیدنش خوشحال نشدند. اما حالا هنوز معلوم نیست که آیا سری محلی برای جایگزینی دارد؛ مانند اتفاقی که در سائوپائولو افتاد یا نه. اگر هیچ جایگزینی یافت نشود، احتمال دارد فینال فصل چهارم را در شهر نیویورک که قرار بود مسابقات دوتایی فرمولE در 14 و 15جولای در آن برگزار شود، برگزار کنند. (فصل چهارم در اوایل این ماه در هنگ کنک آغاز شد.)
"مونترال بیشتر از شهرهای دیگر برای میزبانی هزینه کرده است، چون بیشتر این شهرها هیچ مبلغی برای میزبانی نپرداخته اند."
فینال فصل چهارم در نیویورک چندان هم ناخوش آیند نیست و فرمولE در فهرست خود کمبود شهرهای بزرگ برای برگزاری ندارد. تنها در سه فصل آغازین، فرمولE در 15 شهر، 13 کشور و 5 قاره مسابقات برگزار کرده است. حتی بدون وجود مونترال، اگر برنامه ی فعلی فصل چهارم اجازه دهد، سه شهر و کشور جدید به آن لیست اضافه می شوند؛ رم در ایتالیا، زوریخ در سوئیس و سانتیاگو در شیلی.
زوریخ اما انتخاب خاصی برای فرمولE است زیرا مسابقات موتوری بیش از 60 سال است که در آن ممنوع بوده است. رم شهری ست که به طور کلی تصور برگزاری مسابقات اتومبیلرانی در آن سخت است با اینحال این رویداد در حال برگزاری ست. نیویورک هم موفقیت بزرگی برای فرمولE است به خصوص که تلاش فرمولE برای برگزاری مسابقات در بیگ اپل شکست خورد.
فرمولE این تعامل با شهرها بیشتر مدیون مدیرعامل خوش صحبت و مصرش، الهاندرو آگاگ، است. طبق گزارشات همانطور که او فرمولE را سال به سال بیشتر به یک مسابقه ی اتومبیلرانی بدل کرده، با بیش از 100 شهر تعامل داشته است. خود شهرها هم از این ایده استقبال کرده اند، چرا که تقریبا راه آسانی است تا با صدای بلند حمایتشان را از تکنولوژی سبز را بدون سرمایه گذاری های کلان معمول فریاد بزنند. و آگاگ توانسته این موضوع را به خوبی اعلام کند از آنجایی که اتومبیل ها خود صدای چندانی ندارند. به ها حال علاوه بر اختلالات فیزیکی، سروصدا معمولا به عنوان اصلی ترین دلیلی معرفی می شود که چرا محلی ها مخالف برگزاری مسابقات در شهرها یا به طور کلی در همه جا هستند.
از طرف دیگر، فوق العاده شگف انگیز است که فرمولE ، مسابقاتی که ممکن بود طرفداران اتومبیلرانی را ناامید کند حتی پیش از آنکه بتواند یک مسابقه برگزار کند، حالا به قدری بزرگ شده است که یک سیاستمدار می تواند کمپینش را بر اساس راندن آن برنامه ریزی کند و حتی پیروز شود. از طرفی سری باید راهی بیابد که اشتیاق دولتمردان محلی برای میزبانی (و صرف هزینه) را پذیرا باشد بدون اینکه آن شهر را استثمار کند. همیشه شهر جایگزینی پیدا نخواهد شد.
این سری باید تنش های طولانی مدت و ناکامی در مونترال (همچنین لندن و حتی میامی) را به عنوان یادبود سخت مزاحمت هایی که با برگزاری مسابقات در وسط شهر ایجاد می کند، بپذیرد. چون اگر فرمولE از این اتفاقات درس نگیرد، این مزاحمت ها می تواند دلایل کافی ایجاد کند تا از برگزاری مسابقات جلوگیری شود.