66 Views
2018 Jan 11technology
img

امروز همراه شما هستیم با اخبار جدیدی از یک طرح آزمایشی جدید فیس بوک برای دسترسی کاربران به اخبار خبرگزاری های معتبر

فیس بوک می خواهد دسترسی کاربرانش به اخبار محلی از خبرگزاری های معتبر را تسهیل کند. این شبکه اجتماعی در حال آزمایش بخش جدیدی به نام "Today In"، است که به طور کامل از اخبار، رویدادها و اطلاعیه های محلی تشکیل می شود.
در حال حاضر این آزمایش تنها در شش شهر در حال اجرا است: نیواورلئان، لیتل راک، بیلینگز، پئوریا، المپیا و بینگمتون. آن دسته از کاربران فیس بوک که محل زندگی خود را این مناطق ذکر کرده اند قادر خواهند بود بخش جدیدی که برای مشاهده اخبار محلی از خبرگزاری های محلی و همچنین اطلاعیه های اضطراری از مقامات محلی طراحی شده است را در صفحه خود ببینند.
فیس بوک می خواهد از مجموعه ای از انسان ها و نرم افزارهای یادگیری ماشین برای ارائه اخبار در این بخش استفاده کند. به گفته یکی از سخنگویان شرکت، ناشران خبرهای محلی همگی قبل از تایید نهایی توسط تیم های خبری همکار فیس بوک که تحت نظارت مرجع اسبق خبری ان بی سی (Campbell Brown) هستند مورد بررسی قرار می گیرند.
فیس بوک می گوید تمام این تغییرات بخشی از "پروژه ی روزنامه نگاری فیس بوک" است که این شرکت در مدت کوتاهی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایالات متحده آن را آغاز کرد. دلیل راه اندازی این پروژه این بود که در زمان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده خبرهای جعلی بسیاری در این سرویس منتشر شد و بسیاری عقیده داشتند که انتشار این اخبار دروغین در فیس بوک موجب پیروزی غیر منتظره دونالد ترامپ شده است.
شرکت فیس بوک به عنوان بخشی از تلاشهایش برای راه اندازی این پروژه ویژگی های خبری دیگری را نیز در این یک سال آزمایش و راه اندازی کرده است، از جمله یک خبرنامه جدید برای ناشران و یک برچسب شناسایی اخبار ارسالی از طرف منابع خارجی (در ماه دسامبر استفاده از برچسبهای "متقاعد شده" متوقف شد).
همه اینها در واقع تلاش های گسترده تر شرکت برای تمیز کردن سرویس این شرکت از اطلاعات نادرست است. ورود خبرگزاری های محلی منتخب به این بخش جدید از برنامه، بایستی (به لحاظ نظری) کمک کند تا میزان خبرهای جعلی به حداقل برسند.
سوال این است که آیا این بخش جدید می تواند برای خبرگزاری های محلی منفعتی داشته باشد یا خیر. ممکن است که این بخش جدید باعث شود ترافیک بیشتری از این سمت به سایت ها و سرویس های خبرگزاری های محلی گسیل یابد که در نتیجه آن درآمدهای این خبرگزاری ها از طریق تبلیغات افزایش یابد، اما هیچ راهی برای کسب درآمد خبرگزاری ها در همان ابتدای راه اندازی این بخش وجود ندارد.
حتی ایجاد ترافیک اضافی نیز بستگی به این دارد که آیا کاربران فیس بوک به بخش جدید علاقه ای نشان می دهند یا خیر. فیس بوک قصد دارد در ابتدا به کاربران این 6 شهر مورد آزمایش پیام دهد که این ویژگی جدید در برنامه وجود دارد، اما بعد از آن، قرار است گزینه «Today In» در منوی بالای برنامه نمایش داده شود، جایی که در آن فیس بوک ده ها مورد دیگر از بخش های کمتر استفاده شده از برنامه را تلنبار کرده است و به احتمال زیاد کاربران وجود این بخش جدید را در مدت کوتاهی فراموش خواهند کرد.
یکی از سخنگویان شرکت اعلام کرد که در نهایت، فیس بوک می خواهد این بخش جدید را به شهرهای دیگر نیز گسترش دهد و کاربران در نهایت قادر خواهند بود خبرهای محلی سایر شهرهای منتخبشان (مثلا شهر زادگاهشان) که در حال حاضر در آنها زندگی نمی کنند را نیز دنبال کنند.
در ماه نوامبر، فیس بوک همچنین برنامه "رویدادهای مستقل" خود را که به کاربران کمک می کند رستوران های آن محل را بیابند یا از اخبار محلی مطلع شوند را به "فیس بوک محلی" تغییر نام داد. البته به گفته یکی از سخنگویان شرکت، این برنامه از بخش خبری محلی جدید کاملا مجزا است.

فیس بوک

facebook