40 Views
img

دکتر سونیا لیوبومیرسکی- نویسنده کتاب چگونه شاد باشیم و استاد روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا- طی یک تحقیق در میان تعدادی از دانشجویانش، از آنها خواست به مدت شش هفته و هر هفته پنج عمل محبت‌آمیز در قبال دیگران انجام دهند. در پایان این تحقیق عملی، نتیجه آن افزایش حدود چهل‌ودو درصدی میزان رضایت این دانشجویان در بازه زمانی تحقیق بود.

انتخاب این پنج عمل محبت‌آمیز چقدر پیچیدگی دارد یا برنامه‌ریزی برای محبت کردن چقدر سخت است؟ محبت کردن به دیگران ارتباط بهتر و سالم‌تر آنها را با ما تقویت کرده و باعث ماندگاری تصویرتان در ذهن آنها می‌شود. حالا فکرش را بکنید این ارتباط شیرین استمرار داشته باشد و مدام در فکر و ذهن دیگران لکه نوری باشد که نامش شما هستید. برای محبت کردن راههای زیادی هست ولی برای ماندگار شدن این محبت‌ها قواعد ثابتی وجود دارد:

محبت را از ته دل انجام دهید.

با قوی‌ترین حس درونیتان محبت کنید. بدون شک این محبت بدون هیچ توقعی انجام خواهد شد و همچنین انتظار جبران محبت هم برایتان باقی نخواهد ماند.

روش‌های ساده را انتخاب کنید.

حتماً نیازی به تحمیل هزینه‌های گزاف مادی و معنوی ندارید. جمله‌ای عاشقانه، نگاهی محبت‌آمیز و یا یک لبخند زیبای صبحگاهی، سرشار از احساسات خوب و ماندگار است که ریالی برایتان هزینه ندارد.

سپاسگزار دیگران باشید.

مهم‌ترین ویژگی مهربانی، قدردانی کردن است. اگر قدردان دیگران باشید آنها هم قدر شما را خواهند دانست. این کار چند ثانیه بیشتر از شما وقت نمی‌گیرد، اما تمام احساس شما را ره طرف مقابل انتقال می‌دهد.

با خودتان مهربان باشید.

اولین قدم برای انتقال یک حس، اعتقاد خودتان به آن حس است. پس شما هم اول به خودتان محبت کنید. وقتتان را تلف نکنید. به فکر سلامت جسم و فکرتان باشید تا بتوانید به دیگران هم شادی را هدیه کنید.

https://virgool.io/@soleymaniahmadreza

زندگی

شادی

محبت

نشاط

احمدرضا سلیمانی