149 Views
img

امروزه گرفتن شغل در شرکت های فناوری ایالات متحده برای فارغ التحصیلان خارجی بسیار سخت تر شده است.در سال 2017 میلادی چند درصد امکان دارد که یک فارغ التحصیل جدید خارجی از یک شرکت فن آوری ایالات متحده پیشنهاد کار دریافت کند؟ ابتدا در Quora به این صورت عنوان شد: جایی برای کسب و اشتراک دانش، توانمند ساختن مردم برای یادگیری از دیگران و درک بهتر جهان.

پاسخ را از زبان خاویر آماتریاین که در زمینه مراقبت های سلامت در بخش AI در شرکت Quora مشغول به کار است بشنوید:

چند درصد امکان دارد که یک فارغ التحصیل جدید خارجی از یک شرکت فن آوری ایالات متحده پیشنهاد کار دریافت کند؟این سوال اغلب از من پرسیده می شود و به رغم نداشتن اطلاعات رسمی در مورد آن، پاسخ من این است که به دلیل شرایط مهاجرت امکان پیشنهاد کار برای فارغ التحصیلان خارجی جدید بسیار، بسیار کم است. در حالی که این درست است که در سال 2017 در حدود 85000 ویزای H1 وجود دشته است که می تواند به چنین نامزدهایی اختصاص داده شود، با این وجود این آمار واقعا خیلی پایین تر از تقاضای فعلی صنعت هستند، بنابراین احتمال حتی به دست آوردن یکی از این ویزاها بسیار پایین است. از زمانی که شما به یک ایده می رسید 4 روز پس از باز شدن پرونده فرایند به جریان می افتد. مساله ای که این روند را حتی سخت تر می کند این است که بسیاری از (بیشترین) این ویزاها به نامزدهایی که در آمریکا حضور دارند، اختصاص می یابد. بنابراین، این مساله که شما دانشجویانی را پیدا کنید که به طور مستقیم با ویزا به آمریكا می آیند به ندرت پیش می آید و این افراد در تعداد معدودی شركت بزرگ یافت می شوند.


همچنین مهم است که بدانیم شرایط H1B از زمانی که دونالد ترامپ به ریاست جمهوری رسیده است سخت تر شده است. در حالی که همیشه اینطور بوده است که برای به دست آوردن ویزای H1B شما بایستی حتما «ثابت می کردید» که شخص بهتر از هر شهروند آمریکایی است که می تواند در آن موقعیت شغلی قرار گیرد، با این وجود اخیرا این شرایط نیز بسیار سخت تر شده است. حتی در برخی مواقع نامزدهایی با مدرک MBA از دانشگاه استنفورد و با تجربه کار قبلی در شرکت های حقوقی بزرگی نیز در آزمون H1B رد شده اند که نشان می دهد روند کسب این نوع ویزا چقدر سخت شده است.


بنابراین رویای شما این است که به ایالات متحده بیایید و در اینجا کار کنید، راه حل این مساله چیست؟ من به شما یکی از روشهای زیر را پیشنهاد میکنم:

1. بیایید یک مدرک کارشناسی ارشد در یک دانشگاه معتبر در ایالات متحده دریافت کنید. در حالی که این پیشنهاد بسیار پرهزینه است (و اگر در آینده قوانین مالیاتی جدیدی ارائه شود، هزینه آن بیشتر از این هم خواهد بود)، این امر می تواند بسیار ارزشمند باشد. شما می توانید یک ویزای تحصیلی را به آسانی دریافت کنید. همچنین، مساله بسیار مهم این است که شما به عنوان یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی، باید به کارآموزی در شرکت های خوب دسترسی داشته باشید. کارآموزی یک تجربه ارزشمند است. حتی اگر این طرح کارایی نداشته باشد، همانطور که در مثال فوق در مورد دانشجوی MBA استنفورد ذکر شد، با این وجود من کاملا مطمئن هستم که شما می توانید در هر جای دنیا از مدرکی که در دانشگاه های ایالات متحده دریافت کرده اید نهایت بهره را ببرید.

2. برای یک شرکت بزرگ با دفاتر متعدد در داخل و خارج از ایالات متحده کار کنید. برای مثال، بهتر است با کار کردن در دفتر گوگل در زوریخ یا دفتر آمازون در برلین شروع کنید. همچنین فرصت هایی (بسیار محدود) برای انتقال افراد از یک کشور به کشور دیگر با استفاده از ویزای L-1 وجود دارد.

3. در یک برنامه تحصیلی در کشور خودتان ثبت نام کنید، مقداری پژوهش انجام دهید و در نهایت برای دریافت ویزای برجسته O-1 واجد شرایط خواهید بود.

من متوجهم که هیچ کدام از این مسیرها سریعترین راه حل نیستند و همگی نیازمند تعهد بلند مدت هستند. با این حال، همه آنها مسیرهای خوبی هستند که طی آن شما بر روی خود و آینده خودتان سرمایه گذاری می کنید، بنابراین به هیچ وجه وقت خود را هدر ندهید.

نکته: هیچکدام از اینها را به عنوان مشاوره مهاجرت حرفه ای برداشت نکنید. من یک وکیل نیستم و صرفا تجربه شخصی ام را ارائه می دهم.


استخدام

آمریکا

ویزا

ویزای کاری

ویزای تحصیلی

مهاجرت

مهاجرت به آمریکا

ترامپ

استخدام در آمریکا

تحصیل در آمریکا

تکنولوژی

گوگل

آمازون