124 Views
2018 Jan 17Newstechnology
img

کمپانی استخراج الماس دبیرز خلوص و اعتبار الماس را از طریق بلاک چین تضمین می کند .

شرکت استخراج الماس دبیرز که زیرمجموعه گروه Anglo American (AAL.L) است اعلام کرد که قصد دارد نخستین بلاک چین (زنجیره بلوکی) صنعتی خود را در سال جاری برای ردیابی جواهرات از مرحله استخراج از معدن تا تمامی مراحلی که در بازار دست به دست می شوند، را آغاز کند.

شرکت De Beers، بر اساس ارزش الماس هایش بزرگترین تولید کننده الماس در جهان به شمار می رود. این شرکت در تلاش است تا بررسی اعتبار الماس را در مقیاس گسترده ای به اجرا در آورد. هدف شرکت از این کار این است که مشخص شود که منبع هر الماس از کدام معادن است و اینکه اطمینان حاصل شود که هیچ الماسی از مناطق مورد مناقشه استخراج نشده باشد. الماس های استخراجی از مناطق مورد مناقشه ممکن است برای تامین مالی گروه های تندرو و خشونت گرا استفاده شوند.برای شرکت De Beers، وجود چدن تضمین می کند که الماس های آنها از لحاظ اصل بودن قابل اطمینان هستند و از این طریق اعتماد مصرف کنندگان جلب می شود. شرکت این فناوری را در سراسر جهان به فروش می رساند تا از تقلب افراد سودجو برای جازدن الماس های مصنوعی به جای الماس های طبیعی جلوگیری کند.

این شرکت همچنین با سایر فعالان این صنعت و همچنین دولت های مختلف برای انجام پروژه کیمبرلی همکاری می کند. این پروژه در سال 2003 برای افزایش شفافیت در بازار خرید و فروش الماس و همچنین ممانعت از تجارت غیرقانونی الماس راه اندازی شده است.

شرکت می گوید تکنولوژی بلاک چین (تکنولوژی مشابه با بیت کوین که بر اساس رمزنگاری دیجیتال عمل می کند) مکمل روش های موجود است. این یک روش مطمئن برای ردیابی الماس و ارائه یک رکورد دیجیتالی است که همه اطلاعات هر الماسی را از زمان استخراج در خود ذخیره می کند.بروس کلایور، مدیر عامل این شرکت در رابطه با بلاک چین گفت: این یک تکنولوژی عمومی عظیم است که کاملا غیر قابل تغییر است. بلاک چین نسبت به اطلاعاتی که در یک سرور منفرد ذخیره می شوند قابلیت هک شدن بسیار ناچیزی دارد.

بلاک چین یک پایگاه داده مشترک از تراکنش های پشتیبانی شده توسط شبکه ای از رایانه های موجود در اینترنت است که بیشتر به عنوان سیستم پایه بیت کوین شناخته می شود.

سایر صنایع نیز به دنبال استفاده از بلاک چین برای افزایش امنیت و بهره وری در کسب و کارشان هستند. بانکداران می گویند بلاک چین می تواند در امور مالی تجاری یا پرداخت های بین المللی مورد استفاده قرار گیرد. اما چنین برنامه هایی هنوز در مرحله آزمایشی هستند.

بلاک چین الماس، که به گفته De Beers اولین باری است که زنجیره ارزش را به صورت کامل در بر می گیرد، برای هر کسی در این صنعت قابل دسترس خواهد بود و امکان نظارت بر هر الماسی را فراهم می کند.

کلایور در مصاحبه ای گفت: بلاک چین این قابلیت را دارد که برای صنعت الماس بسیار مهم و تاثیر گذار باشد. علاوه بر این استفاده از بلاک چین باعث می شودکه بانک ها برای تامین مالی این صنعت ترقیب شده و همچنین زنجیره عرضه معادن نیز کارآمدتر و شفاف تر شود.

بلاک چین همچنین می تواند برای ایجاد تضمین در بازار سایر اقلام معدنی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت Everautger که از تکنولوژی در حال ظهور برای به حداقل رساندن میزان تقلب و سایر خطراتی که این شرکت را تهدید می کنند استفاده می کند، گفت که از سال 2015 از بلاک چین برای اعتبار سنجی الماس استفاده می کرده است.در پی افزایش درخواست های مشتریان شرکت De Beers برای ارائه تضمین برای اینکه الماس ها برای تامین مالی گروه های خشونت گرا استفاده نشده اند، این شرکت بالاخره پس از چندین ماه تحقیق و مطالعه در ماه جاری پروژه آزمایشی خود را آغاز کرده است.

کلایور می گوید: اجرای این پروژه آزمایشی در سطح عمومی یک قدم بزرگ است. اما به دلیل اینکه ما علاقه مند به گسترش این تکنولوژی در کل صنعت الماس هستیم این پروژه را به صورت عمومی به اجرا در می آوریم.

او از اعلام جزئیات بیشتر در مورد کسانی که در این پروژه آزمایشی شرکت کرده اند خود داری کرد و تنها به گفتن این که آنها شرکای تجاری De Beers هستند بسنده کرد. اصطلاح «شرکای تجاری» غالبا برای خریداران معتبر الماس این شرکت استفاده می شود.

کلایور گفت که مشکلات مربوط به استفاده از بلاک چین برای بیت کوین (مانند مصرف بیش از حد انرژی) الزاما برای سایر استفاده ها از این تکنولوژی صدق نخواهد کرد، زیرا به مرور زمان مصرف انرژی این تکنولوژی جدید بهبود یافته است.


بلاک چین

الماس

بیت کوین

رمزنگاری دیجیتال

دبیرز

de beers

blockchain