91 Views
img

پروفسور استیون هاوکینگ در سن 76 سالگی درگذشت

پروفسور استیون هاوکینگ فیزیکدان و کیهان شناس برجسته، انگلستان در سن 76 سالگی در خانه ی خود درگذشت ؛ فرزندان هاوکینگ در بیانه ای مرگ او را تایید کردند.

"استیون ویلیام هاوکینگ" ، فیزیک دان نظری و کیهان شناس برجسته بریتانیایی، نویسنده شماری از پرفروش ترین کتاب ها و رساله های نظری زاده ژانویه 1942 بود. خانواده هاوکینگ در بیانیه ای که امروز 23 اسفند ماه - 14 مارس 2018 نوشتند " با غم و اندوهی عمیق به اطلاع می رسانیم که پدر دوست داشتنی ما امروز درگذشت."

هاوکینگ نه تنها با نظریات، کتاب ها و پژوهش هایش شناخته می شود، بلکه با محبوبیتش در فرهنگ عامه پسند، از فیلم ها و سریال ها و حتی انیمیشن های معروف تا زبان طنزی که داشت؛ آن هم با وجود بیماری سخت و «خواب اندام» که سال های سال به آن مبتلا بود. هاوکینگ مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بوده و از هر گونه تحرک عاجز است؛ نه می تواند بنشیند، نه برخیزد، و نه راه برود. به واسطه ی این بیماری هاوکینگ فلج شد و عمدتا توانایی تکلم را از دست داد با این حال سال ها بعد با کمک دستگاه صوت ساز دوباره موفق به سخن گفتن شد. وی اولین کسی بود که شروع به تدوین یک نظریه کیهانی شناختی با ترکیب فیزیک کوانتوم و نسبیت کرد.

بیوگرافی و زندگی نامه مختصر استیون ویلیام هاوکینگ

«استیون هاوکینگ متولد 8 ژانویهٔ 1942 - درگذشته 14 مارس 2018؛ فیزیکدان نظری، کیهان شناس و نویسندهٔ بریتانیایی و مدیر تحقیقات مرکز کیهان شناسی نظری در دانشگاه کمبریج بود

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است «او پژوهشگری بزرگ و مردی فوق العاده بود که آثار و میراثش برای سالیان سال زنده خواهد ماند».

هاوکینگ به مدت سی سال یعنی از سال 1979 تا یکم اکتبر 2009، دارنده کرسی ریاضیات لوکاس بوده است. وی به خاطر فعالیت در زمینهٔ کیهان شناسی و جاذبه کوانتوم به ویژه در زمینهٔ سیاه چاله، شناخته شده است. کتاب تاریخچه زمان او که با رکوردی 237 هفته ای به عنوان پرفروش ترین کتاب در بریتانیا باقی ماند باعث شهرتش شد. همچنین، کتاب طرح بزرگ او که در اواخر سال 2010 به چاپ رسید پس از چند روز به یکی از پرفروش ترین کتاب های آمازون تبدیل شد.

هاوکینگ مبتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بوده و از هر گونه تحرک عاجز است؛ نه می تواند بنشیند، نه برخیزد، و نه راه برود. حتی قادر نیست دست و پایش را تکان بدهد یا بدنش را خم و راست کند و حتی توانایی سخن

از میان کتاب هایی که نوشت، برخی از پرآوازه ترین کتاب های علمی عامه فهم به شمار می روند که مردم عادی و فاقد دانش عمیق نظری نیز آن ها را خوانده اند. کتاب او با نام «تاریخچه زمان:از مه بانگ تا سیاه چاله ها» از جمله آثار علمی عامه فهم است که بیش از 10 میلیون نسخه آن به فروش رفته و طی 20 سال تجدید چاپ و به زبان های مختلف ترجمه شده است.»

مرگ stephen hawking

کشته شدن stephen hawking

فوت استیون هاوکینگ

درگذشت stephen hawking

درگذشت هاوکینگ