109 Views
2018 Mar 15technology
img

استیون هاوکینگ، فیزیکدان بریتانیایی که سعی داشت جهان را به انسان ها توضیح دهد روز سه شنبه در سن 76 سالگی فوت کرد؛ خانواده ی او خبر فوتش را دیرتر و در اواخر روز سه شنبه اعلام کردند.

فرزندان استیون هاوکینگ به Sky News گفتند:

"ما عمیقا متاسفیم که پدر عزیزمان را امروز از دست دادیم. او یک دانشمند بزرگ و فوق العاده بود که کار ها و دست آورد هایش برای سالیان سال مورداستفاده ی سایرین قرار خواهد گرفت."

اگر بگوییم استیون هاوکینگ معروفترین دانشمند عصر خود بود، دروغ نگفته ایم؛ تحقیقات او بر روی سیاه چاله ها تمرکز داشت- ستاره هایی که در حال مرگ هستند و هیچ چیز حتی نور قدرت عبور از آن ها را ندارد-

استیون توانست نظریه ی تابش سیاهچاله ها را اثبات کند که به نظریه ی تابش هاوکینگ معروف شد. او در سال 1970 پنداشت که نظریه اش غلط است اما در اثبات های بعدی توانست صحت آن را نشان دهد و بگوید که فرمول بدست آمده دقیق است.

استیون در سال 2002 و در تولد 60 سالگی اش درخواست کرد که فرمول نظریه ی تابش هاوکینگ بر روی سنگ قبرش نوشته شود.

همچنین هاوکینگ یک نویسنده ی پرکار بود که سعی داشت مبداء گسترش جهان را برای انسان ها توضیح دهد. کتابی که او در سال 1998 با عنوان "تاریخچه ی مختصری از زمان" منتشر کرد بسیار محبوب شد و حدود 10 میلیون نسخه از آن تا به امروز به فروش رسیده است و به 35 زبان دنیا ترجمه شده است. همچنین کتاب های مشابهی از استیون هاوکینگ منتشر شده است که به خودی خود موفق بوده اند.

مرگ استیون برای افرادی که با نام او و کار هایش آشنا بودند بسیار ناراحت کننده بود.

فیزیکدان، Neil deGrasse در پستی توئیتری نوشت:

"هاوکینگ توانست خلاء فکری موجود بشر را از بین ببرد و انسان را وارد دوره ی جدیدی کند. استیون نوعی انرژی بود که خلاء را از بین می برد."

استیون هاوکینگ در سن 21 سالکی دچار نوعی بیماری نورون های حرکتی شد که به تدریج وی را فلج کرد و از کار انداخت. پزشک ها به مدت 50 سال اعلام می کردند که او بیش از 2 سال زنده نخواهد ماند و زنده ماندن او موجب شگفتی پزشکان بود.

استیون الهیات را غیرضروری می دانست و می گفت:

"من معتقد هستم، ساده ترین توضیح آن است که هیچ خدایی وجود ندارد، هیچ کس این جهان را ایجاد نکرده است و هیچ کس آن را هدایت نمی کند، هیچ بهشت و هیچ جهنمی وجود ندارد."

زندگی نامه ی استیون هاوکینگ در سال 2014 به صورت فیلم و با نام "Theory of Everything" به نمایش درآمد.


استیون هاوکینگ

فیزیکدان

فیزیک

بریتانیا

Sky News

Theory of Everything