132 Views
2018 Mar 24Trainingtechnology
img

آیا تا حالا فکر کردید نیروگاه های تولید برق، توربین ها، مراکز تحقیقاتی بزرگ مثل شتاب دهنده ذرات سرن و ... مواردی از این دست که شامل فعالیت های زیادی هستند و نیاز به پایش و مراقبت پیوسته و مداوم دارند چگونه کار می کنند؟

تا حالا فکر کردین میتونین با کامپیوتر لاپ های خونتون رو روشن و خاموش کنید و حتی روشنایی خونتون رو تنظیم کنید؟ به این فکر کردید چجوری میشه یه گلخونه رو با کامپیوتر کنترل کرد؟ بموقع به گل ها اب داد و روشنایی محیط رو تنظیم کرد؟

همه این کارها رو میشه با کامپیوتر انجام داد. زبان های برنامه نویسی زیادی هم برای این کار شاید وود داشته باشه... ولی بهترین زبان برنامه نویسی زبانی هستش که سریع و سبک باشه و دستوراتش جامع باشن.... گذشته از اون باید کاربرپسند هم باشه... بین زبان های برنامه نویسی مختلف نرم افزار LABVIEW یک نرم افزار گرافیکی هستش که دستورات جامعی داره... بخوام خیلی خلاصه بگم تفاوت لب ویو رو با سایر زبان های برنامه نویسی مثل تفاوت داس و ویندوز هستش.... همینجور که ویندوز خیلی راحته و برای انجام یه کار روش های مختلفی وجود داره در نرم افزار لب ویو هم به همین صورت هست.


"لب ویو نرم افزاری است که با استفاده از آن می توان اطلاعات رو از محیط دریافت کرد و به محیط دستور داد "


مثلا فرض کنید برای انجام یه فرایند آزمایشگاهی نیاز هستش که دما رو روی یک عددی ثابت نگه داشت. برای این فرایند باید یک دماسنج داشت، یک هیتر و یک خنک کننده. دماسنج دما رو مدام از محیط می گیره و به لب ویو میده، لب ویو دما رو میخونه اگه از اون حد بره بالاتر به حنک کننده دستور میده که روشن بشه و دما رو بیاره پایین. اگه دما بره پایین به هیتر دستور میده که روشن بشه و دما رو ببره بالا...


حالا با این همه کاربرد نرم افزار بچه های الکترونیک فقط توی صنعت و موارد نادری در پروژه های دانشجویی به لب ویو نیاز پیدا می کنن اما لب ویو به واقع نون شب بچه های علوم پایه است اونایی که توی آزمایشگاه های تحقیقاتی کار می کنن. در پست بعدی انشاءالله براتون خواهم گفت نرم افزار لب ویو به چه درد بچه های علوم پایه میخوره

labview

لب ویو