67 Views
2017 Dec 16Newstechnology
img

برنامه نویسان و توسعه دهندگان مرورگر جدید موزیلا افزایش کاربران جدید این مرورگر را بسیار زیاد می دانند ، اما طبق آمار افزایش چندانی مشاهده نمی شود !

موزیلا در روز پنجشنبه مرورگر Firefox Quantom را معرفی کرد . موزیلا ، بازخور های آپدیت جدیدِ خود ، که پروژه آن از ماه پیش کلید خورده بود ؛ را بسیار دلگرم کننده بیان کرد . اما شاخص های رسمی دولت آمریکا تنها پیشرفت کمی را نشان می دهد ، که البته این امر موزیلا را از انتشار این آپدیت منصرف نکرد!

"در کمتر از یک ماه مرورگر Mozilla Quantom توسط 170 میلیون کاربر دانلود شده است " این بخشی از سخنان Nick Nguyen ، بالاترین مدیراجرایی کمپانی موزیلا است . همچنین ایشان استقبال زیاد کاربران از این مرورگر را در بازه زمانی کوتاه " بسیار دلگرم کننده " خواند . ایشان به این تعداد کاربر اشاره کرد اما هیچ وقت توضیح نداد چگونه !

مثل تمامی آپدیت های پیشین مرورگر فایرفاکس ، این آپدیت از درون برنامه و بصورت خودکار دانلود و نصب شده و در اجرای بعدی نرم افزار ، ورژن جدید ؛ بالا می آید . همچنین این آپدیت به نام Firefox 57 شناخته می شود.

این قابلیت تاثیر زیادی در افزایش تعداد کاربران این مرورگر داشت ؛ اما تا زمانی که بخش زیادی از آنها از دانلود و نصب این آپدیت انصراف ندهند! عدد 170 میلیون گفته شده در حقیقت یک ارزیابی دقیق از پایگاه جهانی کاربران فایرفاکس است . بر اساس نرم افزار Net Application ( نرم افزار ارائه دهنده تجزیه و تحلیل ) در ماه نوامبر 11.4 درصد از تمامی کاربران ؛ از مرورگر فایرفاکس استفاده می کردند .

با استفاده از این آمار ها ، سایت Computer World تخمین زده از 1.5 میلیارد کامپیوتر شخصی (PC) در جهان ، 194 میلیون آنها از مرورگر فایرفاکس استفاده می کنند .

( البته فایرفاکس روی Mac و Linux هم قابل اجرا است ، ولی تنها 11 درصد از تمامی سیستم عامل ها را در مقایسه با ویندوز را شامل می شوند ؛ با این اوصاف ، 194 میلیون بهترین حدس زده شده برای کاربران Firefox است )

همچنین Nguyen اظهار داشت که Firefox 57 بزرگترین آپدیت این نرم افزار تا کنون است و تعداد پروفایل های ایجاد شده در این نرم افزار را - سریعتر از آپدیت های قبلی - به 100 میلیون ، رسانده است. ( تنظیمات و صفحات مورد علاقه کاربر در پروفایلش ذخیره می شود ) که البته هیچ کدام از این عوامل به پیشرفت قابل توجهی در فایرفاکس منجر نشد !

برنامه ی تجزیه و تحلیل DAP که در برگیرنده ی بیش از 4000 هزار وبسایت در ایالات متحده است ؛ گفته ، که سهم افزایشِ کاربرِ Firefox 57 در مقایسه با 21 روز قبل از انتشار این آپدیت، ( یعنی در زمان وجود ورژن Firefox 56 ) تنها 3.5 درصد بوده و این درصد در مقایسه با عملکرد Firefox 56 بسیار ضعیف است . 

بله ! در نگاه اول آمار گفته شده بسیار پیچیده است اما دلیل آن این است که سایت Computer World از تاریخ 21 تا 27 نوامبر و 24 تا 30 اکتبر را در محاسبات خود لحاظ نکرده است ( 21 تا 27 نوامبر مصادف با هفته جشن شکرگذاری آمریکا است ! ) اما اظهارات بعدی آقای Nguyen جالبتر است !

" کاربران بیشتری به جای استفاده از chrome ، با فایرفاکس کار می کنند ". " تغییر استفاده از کروم به فایرفاکس نسبت به سال پیش 44 درصد افزایش داشته است "

بر اساس Net Application مرورگر کروم با یک اختلاف زیاد از دیگر مرورگر ها در صدر قرار دارد. بر اساس آمار ، 61 درصد استفاده کنندگان اینترنت در نوامبر ، از کروم برای اتصال استفاده کردند که اگر مرورگر Quantom کاربران زیادی را به خود جذب کرده باشد ، این کاربران بیشتر از هر مرورگر دیگری از کروم استفاده می کردند !

اما ادعای 44 درصد افزایش ، توسط Nguyen نشان دهنده ی افزایش رشد بیشتری حتی نسبت به خود مرورگر کروم می باشد . Net Application این درصد را برای کروم 1.4 درصد برای سال گذشته نشان می دهد که عملکرد بسیار ضعیفی برای این مرورگر است. اگر فایرفاکس این روند پیشرفت را حفظ کند ، قطعا جایگاه بسیار بهتری را در بین کاربران اینترنت حتی نسبت به کروم پیدا خواهد کرد.

عامل دیگری که باعث شد آقای Nguyen این اظهارات امیدوار کننده را داشته باشد ، افزایش دانلود های این مرورگر در اندروید و IOS بوده که بعد از به روی کار آمدن Quantom ، رشد 24 درصدی داشته است .

دانلود های نرم افزار برای موبایل ها یک عامل بسیار موثر برای پیشرفت Quantom بود ، چرا که پیشنیاز نصب این مرورگر روی تلفن همراه ، داشتن پروفایل و همگام سازی داده های موجود در مرورگرِ کامپیوتر شخصی با تلفن همراه است. این گستردگی ارائه در انواع سیستم عامل ها ، برگ برنده ای برای Firefox در مقابله با بقیه مرورگر ها است.

آقای Nguyen هدف گذاری شرکت را برای ارتقا این درصد ها و سهم کاربران اظهار داشت و به ، به روز رسانی اعداد جدول زیر اشاره کرد. ( نمودار ؛ نشان دهنده ی سهم هر مرورگر از کابران فضای مجازی است)اینترنت اکسپلورر و Edge تنها 16 درصد از کل کاربران را شامل می شوند که طبق پیش بینی شرکت ، بخشی از این درصد به فایرفاکس اضافه خواهند شد.

مرورگر

وب

Browse

Firefox

Mozilla

فایرفاکس

موزیلا

اینترنت