231 Views
2018 Mar 07Newstechnology
img

گوگل به وزارت دفاع ایالات متحده پیشنهاد داده است تا برای یک پروژه آزمایشی جهت استفاده از هوش مصنوعی برای تحلیل ویدئوهای هواپیماهای بدون سرنشین منابع مورد احتیاج را در اختیار این وزارت خانه بگذارد. این همکاری برای اولین بار در گزارشی در Gizmodo اعلام شد. در این گزاش اشاره شد که برخی از کارمندان گوگل به دلیل ارائه این اطلاعات در سرویس های ایمیل داخلی با واکنش تند مقامات بالاتر مواجه شده اند.جزئیات همکاری گوگل با وزارت دفاع هنوز منتشر نشده است. اما ما می دانیم که این کار بخشی از پروژه Maven است. پروژه Maven یک طرح پژوهشی زیر نظر پنتاگون است که به منظور توسعه دیدگاه های کامپیوتری برای درک بهتر ویدئوها راه اندازی شده است. این فن آوری می تواند طیف وسیعی از کاربردهای نظامی را داشته باشد، از جمله کمک به نظارت و ارزیابی اهداف با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین و هوشمند کردن دوربین های مدار بسته در اردوگاه ها و پایگاه های نظامی. این دسته فن آوری ها می توانند برای تشخیص اشیاء اساسی مانند اتومبیل ها و افراد مورد استفاده قرار گیرند. با این وجود تجزیه و تحلیل صحنه های پیچیده ثبت شده در ویدئوها چندان آسان نیست.

کار بر روی پروژه Maven از ماه آوریل سال گذشته آغاز شد. در ماه جولای، سرهنگ درو کوروک، سرپرست تیم نظارت بر این پروژه، گفت که پنتاگون به دنبال "شرکای تجاری" برای کمک به توسعه فن آوری خود است. این طور که به نظر می رسد گوگل یکی از این شرکا است.

سخنگوی گوگل در یک بیانیه مطبوعاتی تأیید کرد که این شرکت به وزارت دفاع اجازه داده است به نرم افزار TensorFlow این شرکت برای کمک به ایجاد الگوریتم های تشخیص اشیاء دسترسی داشته باشد.سخنگوی گوگل گفت: ما مدت ها با سازمان های دولتی برای ارائه راه حل های تکنولوژیک همکاری کرده ایم. این پروژه خاص یک پروژه آزمایشی با وزارت دفاع است که طی آن APIهای نرم افزار منبع باز TensorFlow که می توانند به شناسایی اشیاء بر روی داده های طبقه بندی نشده کمک کنند، در اختیار وزارت دفاع قرار داده می شوند. این تکنولوژی تصاویر را انتخاب کرده و برای بررسی بیشتر در اختیار نیروهای انسانی قرار می دهد. کاربرد این تکنولوژی غیرتهاجمی است.

نرم افزار TensorFlow بخشی از یک نرم افزار رایگان است که سالها به عنوان یک محور اصلی در استراتژی هوش مصنوعی گوگل نقش داشته است. این نرم افزار چارچوبی را برای دسته بندی اطلاعات تعیین می کند و به تکنسین های یادگیری ماشین کمک می کند تا الگوریتم های خود را بهبود ببخشند. این نرم افزار به طور گسترده ای در سراسر حوزه تکنولوژی و برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از هوش مصنوعی برای این نوع اهداف، شماری از سوالات اخلاقی را مطرح می کند (البته استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی برای نظارت و کشتار هدفمند در خارج از کشور نیز همواره با انتقادتی روبرو بوده است). اگرچه ارتش ایالات متحده تاکید کرده است که هوش مصنوعی تنها به عنوان یک همکار با بخش هوش انسانی عمل می نماید، با این وجود اتکا به کمک هوش مصنوعی باعث می شود تا اشتباهات در تصمیم گیری ها افزایش یابد. اپراتورهای هواپیماهای بدون سرنشین می توانند بیش از حد به تجزیه و تحلیل کامپیوتری اتکا پیدا کرده و در صورت وجود نقص در تحلیل های کامپیوتری دچار اشتباه شوند، و بدون وجود نظارت مناسب و کافی این خطاها ممکن است نتایج فاجعه باری را در پی داشته باشد.این پرسش های اخلاقی برای گوگل و کارمندانش شدت بیشتری پیدا می کند. آیا مهندسین شرکت خوشحال هستند که نرم افزاری که می سازند قرار است روزی توسط ارتش آمریکا استفاده شود؟ نظر سهامداران گوگل در این رابطه چیست؟ در گذشته، این شرکت به شدت از هرگونه ارتباط با تحقیقات نظامی فاصله می گرفته است. برای مثال، هنگامی که گوگل در سال 2013 یک رشته شرکت های رباتیک را خریداری کرد، تلاش زیادی کرد تا از خود را از قراردادهای DARPA دور نگه دارد.

در مورد همکاری اخیر این شرکت با وزارت دفاع، گوگل می گوید هنوز تصمیمی در مورد نحوه و زمان مناسب برای استفاده از فناوری AI برای تحقیقات نظامی نگرفته است.

یکی از سخنگویان این شرکت گفت: ما همچنان که سیاست ها و رویکردهای خود را در رابطه با استفاده از فناوری های یادگیری ماشین ارتقا می بخشیم، به طور جدی در مورد این موضوع مهم در داخل و با دیگران بحث خواهیم کرد تا تصمیمات درستی اتخاذ کنیم.


Google

maven

tensorflow

گوگل

ارتش

نظامی

پهپاد

آمریکا