174 Views
2017 Dec 27technology
img

برای امنیت گوشی خود چه اقداماتی باید انجام دهیم

تلفن موبایل شما یک بخش ضروری در زندگی شخصی و تجاری شما است. اما اگر این گوشی دزدیده شود چکار کنیم؟

حتی اگر گوشی در دست خودتان باشد ، ممکن است امنیت نداشته باشد.

گوشی های هوشمند و تبلت ها، انواع اطلاعات را از تصاویر شخصی، ایمیل های مهم، پیام ها و جزییات حساس مالی را با خود حمل می کنند. با توجه به گسترش استفاده از تلفن همراه، نفوذگران از هک کامپیوترهای شخصی به سمت هک پلت فرم تلفن های همراه علاقه مند شده اند.

گوشی های هوشمند .در معرض تهدیدات احتمالی مانند: بدافزارها، فیشینگ، اسپم ها، جاسوس افزارها، بات نت ها، بدافزارهای بانکی، آسیب پذیری های نرم افزاری و سیستمی هستند .اینها تنها چند نمونه از این تهدیدات است که مسلما کاربران نسبت به آن، بی اطلاع هستند.

علاوه بر این، تبلت ها و گوشی های هوشمند بیشتر در معرض تهدیداتی همچون سرقت گوشی هوشمند و مجوزدهی به نصب برنامه های غیرضروری که جنبه جاسوسی دارد، قرار دارند.

شما با نصب یک آنتی ویروس خوب ،می توانید مشکلات ویروس و بدافزارها و همچنین یک برنامه خوب برای مدیریت مجوزات برنامه های اندروید و نیز یک برنامه ردیابی دستگاه برای زمانی که گوشیتان به سرقت رفته یا گم شده است را نصب کنید و این مشکلات را حل کنید. اما چنین برنامه هایی مقدار زیادی از حافظه، رم و باطری دستگاه تان را درگیر می کند.شما می توانید با نصب برنامه ی ESET تمام این امکانات را در اختیار داشته باشید

بیش از نیمی از شرکت های کوچک در طی شش ماه گذشته در معرض خطر سایبری قرار گرفته اند.آخرین داده­‌ها نشان می­‌دهد که توجه مهاجمان سایبری به کسب­‌وکارهای کوچک­‌تر معطوف شده است. شرکت­هایی با 250 کارمند یا کم­تر هدف 37 درصد از حملات بودند که این رقم دو برابر سال 2011 بود.

در دنیای کنونی، برقراری ارتباطات و کسب اطلاعات و اخبار به راحتی هر چه تمام تر صورت می گیرد. تلفن همراه به عنوان یکی از پر کاربرد ترین دستگاه های دیجیتالی نقشی پر رنگ در این زمینه ایفا کرده و همسو با دنیای مدرن پیشرفت می کند. افراد فرصت طلب نیز راه های جدیدی برای آسیب رساندن به کاربران این حوزه امتحان می کنند. این آسیب ها عمدتاً می تواند از طریق پیام کوتاه، نامه های الکترونیکی، تخلیه و انتقال اطلاعات باشد.


از جمله اطلاعاتی که ممکن است از این طریق مورد سوءاستفاده سودجویان قرار بگیرد سرقت اطلاعات مهم و حساس کاری می باشد. برای این منظور میکروفون ها و دوربین های گوشی های هوشمند تلفن همراه ابزاری مناسب میباشند. این افراد با طراحی و ارسال بدافزار هایی برای کاربران از طریق پیام های چند رسانه ای و یا پیام هایی که کاربران را ترغیب به بازدید از لینکی خاص می کند سعی بر سرقت اطلاعات دارند.

این بدافزار ها بدون اینکه کاربران متوجه شوند میکروفون دستگاه تلفن همراه را فعال می کند و از مکالمات، گفتگو ها و یا مجالس خاص کار سرقت صوت را انجام می دهند.

این قاعده می تواند در مورد دوربین دستگاه نیز صادق باشد و از این قابلیت جهت ضبط فیلم استفاده شود. این دستگاه کوچک و مفید می تواند به عنوان ابزاری پیشرفته جهت جاسوسی از افراد به ویژه افراد مشهور باشد. البته این روش مستلزم نصب بدافزار بر روی تلفن همراه می باشد.

جاناتان وونگ، مدیر بازاریابی محصولات سامسونگ می گوید: با کسب اگاهی و اموزش در این زمینه می توان با این تهدیدات امنیتی مقابله کرد.


شما با چند مرحله ساده، میتوانید گوشی خود را امن تر کنید:


1)آن را قفل کنید:

همیشه از یک PIN یا رمز عبور برای حفاظت از اطلاعات گوشی هوشمند خود استفاده کنید. اضافه کردن این لایه های امنیتی به گوشی های هوشمند می تواند بسیار موثر باشد. اما اگر از آن دسته افرادی هستید که رمزهای عبور را به سرعت فراموش می کنید و به سختی به یاد می آورید می توانید از یک الگو برای قفل کردن گوشی خود کمک بگیرید.

نکته بسیار مهم دیگر در تلفن‌های هوشمند و تبلت‌های آندروید “Screen Lock” یا قفل صفحه نمایش است. حتما آن را فعال کنید. کمتر کاربری قبل از گم شدن یا سرقت تلفن و تبلت خود، به اهمیت همین سه تدبیر ساده ۱- پسورد قوی ۲- کدگذاری داده‌ها ۳- قفل صفحه نمایش توجه می‌کند. این سه تدبیر چند دقیقه بیشتر وقت نمی‌برند اما از بروز یک دنیا مشکل در زمان گم شدن و یا سرقت تلفن همراه شما جلوگیری خواهند کرد.

ویژگی پوشه امن:

با استفاده از ویژگی پوشه امن، کاربران قادر هستند فضایی شخصی و اختصاصی را برای حفظ اطلاعات در گوشی خود ایجاد کنند. این اطلاعات تنها در این قسمت قرار می‌گیرد و تنها کاربر اصلی گوشی به آنها دسترسی دارد. به این ترتیب تمامی عکس‌ها، پیام‌های متنی، اپلیکیشن‌ها و هرآنچه که کاربر صلاح بداند با ویژگی پوشه امن از چشم نامحرم به‌دور خواهد ماند. جالب اینجاست که در کنار لایه‌های امنیتی که سامسونگ در پوشه امن لحاظ کرده است، کاربر می‌تواند حساب‌های کاربری جداگانه‌ای برای دسترسی به اپلیکیشن‌ها ایجاد کند.

 استفاده از امن‌ترین‌ راه‌های قفل کردن تلفن هوشمند اسکنر اثر انگشت و تشخیص چهره می باشد.

ویژگی پیدا کردن تلفن همراه من  را فعال کنید

از ویژگی "پاک کردن دستگاه من" برای حفاظت از اطلاعات خود بعنوان آخرین راه استفاده کنید. این ویژگی همه داده های ذخیره شده در حافظه داخلی، حافظه خارجی، و SIM کارت را پاک می کند. همچنین همه داده های ذخیره شده بر روی دستگاه را حذف کرده و دستگاه را به تنظیمات کارخانه ای آن بازنشانی می کند

«پیدا کردن تلفن همراه من» با فراهم آوردن امکاناتی مانند «قفل کردن دستگاه» و «پاک کردن محتویات دستگاه»، به شما امکان می دهد تا در صورت گم کردن دستگاه خود، احتمال آشکار شدن عمومی اطلاعات آن را کمتر کنید. به علاوه با استفاده از ویژگی «پیدا کردن دستگاه من» می توانید مکان دستگاه گم شده خود را بیابید.

ویژگی “پیدا کردن تلفن همراه من” به شما کمک می کند محل فعلی دستگاه گم شده خود را پیدا کنید

دستگاه خود را از راه دور قفل کنید تا توسط دیگران استفاده نشود و خطر دزدی اطلاعات شخصی به حداقل برسد. همچنین می توانید پیامی تنظیم کنید که بر روی صفحه دستگاه قفل شده شما نمایش داده شود و شماره ای تنظیم کنید که حتی زمانی که دستگاه قفل است شماره گیری شود

ویژگی “به صدا در آوردن زنگ دستگاه من”، زنگ پیش فرض دستگاه شما را بدون در نظر گرفتن تنظیمات زنگ یا لرزش با حداکثر صدا به مدت ۱ دقیقه به صدا در می آورد. با به صدا در آمدن زنگ می توانید توجه افراد نزدیک دستگاه گم شده را به آن جلب کرده و شانس پیدا کردن دستگاه خود را افزایش دهید.

اما اگر تلفن خود را یافتید:

 برخی از افراد ممکن است نرم افزارهای جاسوسی یا برنامه های مخرب را در آن قرار داده باشند .

شما با انجام مراحل زیر میتوانید گوشی خود را امن کنید:

اگر برنامه‌های تلفن‌ همراه‌تان را به روز رسانی کنید، و از برنامه‌های ضد نرم‌افزارهای مخرب استفاده کنید، و هر چیز مشکوکی را می توانید پاک کنید، . یکی راه های مطمئن شدن بک اپ (فایل پشتیبان) کامل گرفتن روی کامپیوترتان و ریست کردن تلفن‌‌تان به حالت تنطیمات کارخانه است و سپس دوباره همه چیز را یکی یکی نصب کنید، با توجه ویژه به اینکه فقط برنامه هایی را دوباره نصب کنید که می‌شناسید و به آنها اطمینان دارید. اگر شما از آیفون استفاده میکنید که مشکوک به این هستید که جیلی‌بریک شده باشد، سیستم عامل را به آخرین نسخه IOS ارتقا بدهید، این کار روال جیلی‌بریک را بر میگرداند و نرم افزارهایی که مخالف قوانین اپل باشند را پاک میکند. اما قبل این کار مطمئن باشید که بک‌آپ گرفته‌اید.


اقدامات ضروری بعد از ربوده شدن تلفن هوشمند

قابلیت های پوشه امن