447 Views
2018 May 19CulturalTourism
img

 کندلوس را ببینید واز آن در میان خاطرات یاد کنید

روستای کندلوس در دامنه البرز، چشم‌اندازی به غایت زیبا دارد و از خانه‌های چوبی با سقف‌های چوبی که به آنها «‌کله چو» می‌گویند، درست شده و درختان میوه و به‌ویژه گردو بر زیبایی‌های این روستا افزوده است.

این مجموعه تفریحى و تاریخى در سال 1367 برای نشان دادن ارزش فرهنگ و هنر و سنت مردم کجور، پس از سال‌ها تلاش توسط «على اصغر جهانگیرى» ساخته شد.

دهکده کندلوس که بخشى از میخ‌ساز محسوب شده و شامل محله‌هایى به نام‌هاى درزى‌کلا، ملاکلا، جورسرى، جیرسرى، بنیم‌سرى و سرى‌دله می‌شود در دامنه‌هاى سرسبز و کوهستانى البرز قرار گرفته و شاهد تمدن‌هاى گوناگونى در ادوار مختلف از پیش از تاریخ بوده است. امروزه میخ‌ساز شامل چهار دهکده به نام‌هاى پیده، گیل‌کلا، میرکلا و کندلوس است.

پوشاک بیشتر اهالی روستای کندلوس، مانند سایر نواحی روستایی استان مازندران است. با این تفاوت که زنان کندلوس در مراسم خاص و همچنین اعیاد مذهبی مانند عید قربان و غدیر یا میلاد پیامبر (ص) و عید نوروز از لباس‌های محلی شامل، دامن پرچین، پیراهن، جلیقه و روسری استفاده می‌کنند.
نخستین چیزی که در کندلوس جلب توجه می‌کند، تولید گیاهان دارویی است که در آغاز ورود به روستا به چشم می‌آید. از همان نقطه، جاده دو شاخه می‌شود؛ یک راه از بخش پایین روستا و چشمه آب می‌‌گذرد و به سمت نیش‌کوه می‌رود. جاده دیگر به بخش بالای روستا و پارک منتهی می‌شود.


کمی بالاتر از پارک، موزه کندلوس جای دارد که مشرف به کل روستاست و در نوع خود، از جاهای دیدنی ایران است. نوعی موزه مردم‌شناسی که از چندین بخش تشکیل شده است.


حدود 15 دقیقه پیاده‌روى از میان کوچه هاى باریک و سنگفرش روستا کافى است تا به موزه برسید. البته اگر غرق نگاه به خانه‌هاى روستاى کندلوس که همچون بسیارى از روستاهاى تاریخى زیباست نشوید که طبیعتاً زمان رسیدن شما را به موزه طولانى‌تر مى‌کند. در این موزه انواع سفالینه، ظروف چینى، اسناد، کتب خطى، زیورآلات، عینک، تفنگ‌هاى قدیمى از دوران صفویه تا معاصر یافت مى‌شود.

موزه فرهنگی کندلوس، با داشتن بیش از 300 قفل، مجموعه‌ای کم‌نظیر از قفل‌ها را در اختیار دارد که انواع قفل‌های مختلف ایرانی و خارجی را شامل می شود. قفل‌ها بیشتر به اشکال حیوانات درست شده‌اند.

آثار این موزه همگى مجموعه شخصى على اصغر جهانگیرى است. به گفته جهانگیرى، او از آغاز کودکى به جمع کردن اشیاى قدیمى علاقه داشته و یکى از سرگرمی‌هایش خرید اشیاى قدیمى از پیرها و قدیمى‌ترها در این روستا و روستاهاى اطراف بوده است. او با معاوضه قند و چای و سیگار، قباله‌ها، اسناد، سکه، سفال جمع آوری کرده و آنها را از دید خانواده پنهان می‌داشت.
بناى اصلى موزه دو طبقه است که در هر طبقه 3 اتاق قرار دارد و در ویترین‌هاى آن آثار و اشیاى مختلفى به نمایش درآمده است. در این موزه نواری مرتب در حال پخش است که درباره آثار موزه توضیح مى‌دهد. این نوار در هر کدام از بخش‌ها و اتاق‌هاى موزه به طور مجزا پخش و توضیحات مربوط به همان قسمت را ارائه مى‌دهد.
خلاصه  رشته کوه البرز دارنده منابع بسیار زیاد و جاهای دیدنی فراوانی است از این نعمت  خدادادی به خوبی استفاده کنیم .


زیبا

تاریخی

موزه

فرهنگ

تمدن

چشمه ساران