36 Views
2017 Dec 29Newstechnology
img

شرکت تحقیقاتی eMarketer چشم انداز رشد بازار ساعت های هوشمند را در سال 2016 کمتر از 25 درصد پیش بینی کرد (از 60 درصد به 25 درصد کاهش یافت). با توجه به تحقیقات بازار شرکت IDC، بازار ساعت های هوشمند در سه ماهه سوم سال 2016 بیش از 51 درصد کاهش داشته است. شرکتPebble که از سازندگان این نوع ساعت ها است به شرکت رقیبش Fitbit فروخته شد و شرکت Jawbone نیز از گردونه رقابت به کلی حذف شد. نظر کلی این بود که مرگ ساعت های هوشمند فرا رسیده است. 

اما ابرهای سیاهی که بر فراز آسمان بازار این محصول در گردش بودند امسال کنار رفتند و روزهای روشن تری را نوید دادند. در ماه سپتامبر، شرکت IDC گزارش داد که فروش ساعت های هوشمند حدود 16.6 درصد افزایش می یابد و پیش بینی کرد که بازار این محصولات در سال 2021 به طور چشمگیری افزایش یابد.

اینطور که معلوم شد بازار ساعت های هوشمند در حال مرگ نبود، بلکه در حال تحول بود.

رامون لاماس، تحلیلگر IDC می گوید: آنچه که ما در اینجا شاهد آن هستیم، انتقال از سطح بنیادی به سطح هوشمند است. این نه تنها انعکاس خواست فروشندگان به توسعه دستگاههای خودشان است، بلکه همچنین نشانگر این است که انتظارات کاربران در مورد این دستگاهها چه چیزی است.

ساعت های هوشمند از "ردیاب های تناسب اندام" به "ناظران سلامت" ارتقا می یابند، می توانند مشکلاتی مانند فشار خون بالا و آپنه خواب را تشخیص داده، بیماری های قلبی بالقوه، را به ما نشان دهند و حتی قبل از اینکه علایم بیماری نمایان شوند به ما هشدار می دهند. یکپارچگی بیشتر این دستگاه ها با دستیارهای صوتی مانند الکسا، دستیار گوگل و سیری می تواند به ما در تنظیم وظایف روزمره از جمله تنظیم یادآورها و تایمر، رزرو کردن میز در رستوران، ارسال پیام های متنی و جستجو در اینترنت نیز کمک کند. اضافه شدن این قابلیت های جدید می تواند ساعت هوشمند را به دستگاهی همه کاره و کاربردی تبدیل کند.

لاماس می گوید: من فکر می کنم که ما در یک نقطه عطف جالب توجه هستیم به طوریکه هر روز دستگاه های هوشمند بیشتری وارد بازار می شوند و توجه بیشتری را به خود جلب می کنند.


مسائل زمانبندی

برخی از شکست های بازار ساعت های هوشمند در سال گذشته، را می توان به زمانبندی بد شرکت ها درست در زمانی که مصرف کنندگان منتظر ورود محصولات جدید به بازار بودند نسبت داد. این مساله در سال 2017 تغییر کرد، گوگل Android Wear 2.0 را معرفی کرد، که به بقیه شرکتهای تولید کننده ساعت های هوشمند اجازه داد تا محصولات خود را به روز کنند، در نتیجه این اتفاق سری سوم اپل واچ (با قیمت 329 دلار) و یونیک Fitbit (با قیمت 300 دلار) در اواخر امسال به تولید انبوه رسیدند.

ساعت هوشمند اپل میتواند برای تقاضای بازار بسیار مهم باشد. در ماه مارس، نیکول پرین، تحلیلگر eMarketer، اپل واچ را برای یک "انقلاب فرسایشی" که در رسیدن به اهداف خود شکست خورده بود، مورد انتقاد قرار داد. وی گفت: اپل واچ نتواسته است سطح نظر جمعی را طوری که eMarketer انتظار داشت، به خود جلب کند.

پرین، مدت کوتاهی پس از انتشار گزارشش، گفت: eMarketer متوجه شده است که تقاضا برای ساعتهای هوشمند به طور کلی و اپل واچ به طور خاص، تازه دارد شروع می شود. بالاخره این اتفاق دارد می افتد که ردیابهای تناسب اندام جا را برای ساعت های هوشمند باز کنند.

اپل در طول تاریخ همیشه بازار را تقویت می کرده است. مثلا زمانی که آی پاد صنعت پخش موسیقی را متحول کرد و دوباره زمانی که آی فون عملا مفهوم گوشی های هوشمند را بازنویسی کرد ما این مساله را مشاهده کردیم. تحلیلگران مدتها منظر بودند تا جادوی اپل بازار گوشی های هوشمند را نیز متحول کند.

به گفته تحلیلگر Forrester، جینا فلمینگ، تا امروز اپل واچ بازی را به Fitbit باخته است. نیمی از بزرگسالان آمریکایی که از ساعت های هوشمند استفاده می کنند، محصولات Fitbit را به دستشان می بندند، در حالی که 25 درصد از اپل واچ استفاده می کنند.

پشتیبانی از سیمکارت

آدل اجه 27 ساله، ماه گذشته Fitbit Blaze خود را با یک اپل واچ مجهز به فناوری LTE مبادله کرد. او می گوید ساعت اپل برای ردیابی تناسب اندام به اندازه Fitbit خوب است و شاید حتی بهتر از آن است. اما وی که دانشجوی دکترای دانشگاه ایلینویز است در حال حاضر، در مواقعی که تلفنش را جا گذاشته است و یا برای خرید قهوه از اتاقش بیرون میرود از ساعت هوشمند خود برای برقراری تماس و ارسال پیامک استفاده می کند. اجه به وفاداری به برند اعتقاد دارد (او همچنین دارای آیفون و مک است)، اما می گوید ویژگی پشتیبانی از سیمکارت موبایل در ساعت هوشمند ارزش 10 دلار هزینه بیشتر ماهانه را دارد.

تحلیلگر استراتژی خلاق، بن بجارین می گوید: این افزایش قابلیت ها افراد را برای استفاده از ساعت های هوشمند جذب می کند. مردم واقعا می دانند که ساعت های هوشمند را برای چه کاری می خواهند و از آنها فقط برای همین اهداف استفاده می کنند. به همین دلیل، آنها مثل گذشته از خیر داشتن ساعت های هوشمند نمی گذرند.


این مساله برای جولی تراورز 56 ساله که مدیر عامل شرکت خدمات بازاریابی جولی تراورز است، کاملا صدق می کند. او می گوید که او از ماه آوریل که اپل واچ سری 2 خریده است آن را هر روز همراه خود نگه می دارد. وی به عنوان یک دونده مشتاق، مایل است ساعت هوشمندش همیشه تمرینات بدنسازی وی را ثبت و برنامه ریزی کند و در عین حال به او اجازه دهد که تماس ها و پیامک های دریافتی را بدون نیاز به در آوردن تلفنش از جیبش مشاهده کند.

کریستین هانیش، تحلیلگر Parks Associates می گوید: محبوبیت روزافزون ابزارهای زمانی هوشمند به توضیح اینکه چرا ساعت های هوشمند ویژگی های مشترک خودشان با ردیاب های تناسب اندام و ساعتهای ورزشی GPS را حفظ کرده اند کمک می کند (دسته های مختلف دارای ویژگی های همپوشانی هستند.).

چه اتفاقی قرار است بیافتد؟

اگر اپل یک شاخص باشد، نظارت بر سلامت می تواند به زودی یکی از جنبه های مهم ساعت های هوشمند شود. اپل واچ در حال حاضر دارای سنسور ضربان قلب است که شرکت می خواهد از آن برای بررسی اختلالات ریتم قلب (فیبریلاسیون دهلیزی) نیز استفاده کند. همچنین اپل مطالعه ای در مورد ضربان قلب AFib را با همکاری دانشگاه استنفورد انجام داده است که هر کسی می تواند به کمک آن به انجام این تست بپردازد. در حال حاضر، بند جدیدی توسط شرکت AliveCor برای اپل واچ طراحی شده است که می تواند EKG را به صورت نقطه ای ثبت کند.

در سال آینده، قطعا دستیارهای صوتی نیز در این محصولات بیشتر دیده خواهند شد. هانیش انتظار دارد سامسونگ نیز به زودی دستگاه هایی با Bixby را ارائه کند و الکسا نیز بتواند راه خود را به ابزارهای بیشتری پیدا کند. لاماس فکر می کند ساعت های هوشمند به اینترنت ابزارهای دیگر وصل خواهند شد. یعنی به عنوان مثال، ساعت شما می تواند موتور ماشین شما را هنگامی که شما در فاصله 200 متری از آن قرار دارید، روشن کند و یا بخاری را از فاصله 150 متری روشن کند و یا حتی از فاصله 20 متری سرویس موسیقی مورد علاقه شما را روشن نماید.

اما آیا این تغییرات برای تبدیل ساعت های هوشمند به ابزار های کاملا ضروری افراد کافی است؟

لاماس می گوید: "هیچ یک از ما انتظار نداریم که این بازار طوری باشد که شما فقط یک قدم بردارید و ناگهان همه چیز تغییر کند. بلکه برای به ثمر رسیدن بازار قدمهای زیادی باید برداشته شود.


Smartwatch

Apple

ساعت هوشمند

اپل واچ