117 Views
2018 Jan 26technology
img

اپل قصد پیاده کردن یک ویژگی جدید روی گوشی های خود دارد که به کمک آن می تواند جان افراد زیادی را نجات دهد و میلیون ها دلار ، بخاطر فایده ای که این ویژگی دارد ؛ در هزینه ی نهاد های اورژانسی ؛ صرفه جویی بشود .
نام این ویژگی Advanced Mobile Location می باشد . موقعیت مکانی پیشرفتهAML)) توسط انجمن شماره اضطراری اروپا (EENA) ایجاد شده . این سیستم در کلیه ی تلفن های همراه در بریتانیا، استونی، لیتوانی، اتریش، ایسلند و نیوزیلند فعال است و انتظار می رود کشور های بیشتری به لیست بالا اضافه شوند . این نرم افزار علاوه بر اپل ، روی دستگاه هایی که سیستم عامل اندروید Gingerbread یا بالاتر نیز دارند ؛ اجرا می شود . بزرگترین مزیت این تکنولوژی است که بسیار دقیق تر از نرم افزار های  دیگر مثل Cell-ID می باشد . در واقع از حالت سنتی به حالت پیشرفته تر ، قدم بر می داریم !
AML نسبت به Cell-ID تا 4000 برابر ، دقیق تر عمل می کند . EENA می گوید که مکان دقیق 85 درصد از تماس های سیستم AML در شعاع کمتر از  50 متری سوژه ، قرار دارد . EENA می گوید ، در سال 2016 ، بیشتر سه چهارم تمام تماس های اضطراری از تلفن های همراه صورت می گیرد که اغلب آنها با ارائه ی اطلاعات نامشخص دچار مشکل می شوند. 
" این سیستم تنها با یک تماس اضطراری فعال می شود، این مکان را فقط به مرکز خدمات اضطراری انتقال می دهد و بلافاصله بعد از استفاده از آن غیرفعال می شود. EENA ادعا کرده است که این سیستم  معمولا به مدت 30 ثانیه فعال است.


براساس یک سری مطالعات موردی در وب سایت EENA این فناوری در حال حاضر جانهای زیادی را نجات داده است ، مثلا :
در نیوزیلند پلیس قادر به یافتن و نجات یک فردِ در حال خودکشی بود که در مسیر راه آهن قرار گرفته بود . این سیستم مکان این شخص را تنها با مقدار 4 متر خطا از مکان دقیق فرد ، اعلام کرده .
در استونی، یک خودرو آمبولانس ، با استفاده از این سیستم ؛ به 11 متری مکان حادثه هدایت شد . در حالی که اطلاعات داده شده توسط اشخاص ، تا 800 متر اختلاف داشتند !
در لیتوانی، یک پسر 7 ساله توانست زندگی پدرش را نجات دهد. پدر در حال مرگ بود  و پسر کوچکش آدرسش را نمی دانست، اما سرویس های اضطراری قادر به پیدا کردن و نجات آنها شدند .
اپل می گوید :
"اپل عمیقا به ایمنی کابرانش خصوصا در طول بحران ها، اهمیت می دهد و به همین دلیل ما راه حل های ایمنی مدرن زیادی را در محصولات خود ؛ طراحی کرده ایم."
موسسه ی EENA چندی پیش به اپل برای استفاده از سیستم AML ؛ پیشنهاد داده بود و اپل با قبول این پیشنهاد ، اکنون مجموعه ای کامل از ویژگی های ایمنی در سیستم عامل خود دارد .
ویژگی های امنیتی اپل ، عبارتند از :
-    دسترسی به اطلاعات پزشکی فرد ، حتی از روی صفحه نمایش قفل شده
-    Emergency SOS
-    دسترسی به شماره های اضطراری و تماس با آنها بدون باز کردن قفل صفحه
-    و ....
یک موسسه استاندارد ارتباطات اروپایی ( ETSI ) در سال 2016 ادعا می کند که AML می تواند تفاوت های زیادی در شرایط زندگی یا مرگ ایجاد کند . این موسسه می گوید بطور متوسط ، اعلام مکان توسط خود افراد 30 ثانیه طول می کشد ، این مدت می تواند ذخیره شود و اگر خودرو امداد ، بطور خودکار از مکان باخبر بشود ؛ می توان دقایق زیادی را در لحظات حساس ذخیره کرد . این دقایق می توانند ، جان افراد زیادی را نجات دهند .
بطور متوسط در طول استفاده از این تکنولوژی ؛ 7000 مورد ، توانسته نتیجه بخش باشد .
تصور می شود در آینده ، این تکنولوژی به صورت اجباری بر روی تمام وسایل نقلیه نصب شود ؛ چرا که اثرات پیش گیرانه ی آن بسیار قابل توجه است .

Apple

AML

اپل