29 Views
2017 Dec 21technology
img

اپل ایفون های قدیمی رامتوقف می کند

اخیرا ادعایی در مورد این مشکل مطرح شده است که اقدام اپل برای بروزرسانی تلفن های قدیمی که منجر به کند شدن آن ها میشود کاملا عمدی بوده و اپل در یک نقشه از پیش تعیین شده سعی دارد با انتشار بروزرسانی های جدید سرعت دستگاه های قدیمی را کاهش میدهد تا کاربران مجبور به تعویض تلفن خود با مدلی جدید شوند.


این ادعا درحالی مطرح شده است که کاربران تلفن های قدیمی از جمله 5 اس با بروزرسانی تلفن همراه خود به نسخه 11 با کند شدن شدید دستگاه مواجه شده اند البته این مشکل تنها مختص به کاربران قدیمی از جمله دارندگان تلفن 5 اس نیست و حتی در آیفون 7 نیز که جدیدترین محصول اپل نیز میباشد همچنان دستگاه در برخی عملکرد ها با کاهش سرعت مواجه شده است ،با توجه به سابقه پیشین اپل این مشکلات کاملا در نسخه های اولیه عادی بوده و در بروزرسانی های آینده تا حد زیادی مشکلات مرتفع خواهند شد.

 کهنه شدن باتری آیفون و از دست رفتن ظرفیت آن موجب می شود سیستم عامل، سرعت کلاک پردازنده‌ را کاهش دهد. این مسئله باعث می گردد که علی رغم افزایش زمان شارژ دهی آیفون های قدیمی، سرعت آنها بسیار کند شود. این موضوع تا به حال به طور رسمی بررسی نشده بود، تا اینکه به تازگی «جان پول» (John Poole)، بنیان گذار گیک بنچ با آزمایشات خود این مسئله را تأیید کرده است.

«پول» برای بررسی صحت ادعاهای مطرح شده، با استفاده از نسخه های مختلف iOS عملکرد پردازنده را در وضعیت تک هسته ای در نسخه ۴ گیک بنچ تست کرد و امتیازات را با هم مقایسه نمود.

 در پی مشکلی که برای باتری آیفون های 6s پیش آمده بود، برخی از آنها با وجود 40 درصد از میزان باقی مانده باتری، خاموش می شدند. اپل ابتدا پیشنهاد تعویض باتری را به کاربران داد. البته باز هم مشکل حل نشد و بدین ترتیب با ارائه به روز رسانی برای iOS راه حل ارائه شد

بدین ترتیب به نظر می رسد کاربرانی که بیش از 1 سال از عمر آیفونشان می گذرد، کاهش کارایی قابل ملاحظه ای را در تلفن هوشمند خود شاهد هستند. «پول» در این خصوص می گوید بسیاری از کاربران آیفون تصور می کنند که موبایل شان کند شده و باید آن را با یک نمونه جدیدتر تعویض کنند؛ در حالی که مشکل آنها با تعویض باتری به سادگی حل می شود.

از سوی دیگر برای آیفون 7 این مسئله متفاوت بوده است.ولی در نهایت آیفون های 7 با به روز رسانی به نسخه 11.2.0 سیستم عامل iOS به مسئله کاهش کلاک پردازنده دچار شده اند. بدین ترتیب باز هم آیفون های 7 که باتری قدیمی تری داشته اند، امتیاز پایین تری را کسب کرده اند.

شرکت معتبر «فیوچرمارک» اخیراً مجموعه نتایجی را منتشر کرده تا به شایعات پیرامون سیاست های غیر منصفانه اپل در مورد آیفون ها پایان دهد.

فیوچرمارک از سال 2016 اقدام به جمع آوری بیش از یکصد هزار نتیجه بنچمارک از 7 دستگاه آیفون مختلف نموده و حالا نمودار مقایسه نتایج آنها را در سیستم عامل های iOS 9 و iOS 10 و iOS 11 منتشر ساخته. قدیمی ترین آیفونی که می تواند iOS 11 را اجرا کند، آیفون 5s است که در سال 2013 معرفی شد و به چیپست 64 بیتی A7 مجهز شده بود. نتایج تست گرافیکی این تلفن همراه با استفاده از اپلیکیشن 3DMark نشان می دهد عملکرد GPU در طول این مدت هیچ تغییری نکرده است.

فیوچرمارک تحقیقاتی درمورد گوشی آیفون 6، آیفون 6s و آیفون 7 انجام داده است اومی گوید :در این سه آیفون ، کارکرد کلی CPU اندکی کاهش یافته که فیوچرمارک آن را به تغییرات جزئی در شیوه عملکرد iOS نسبت می دهد و در اجرای وظایف روزمره به هیچ وجه احساس نمی شود. اگرچه این نتایج به خوبی نشان می دهد که عملکرد CPU و GPU در حالت پایه تغییری نکرده، اما بنچمارک ها معیار خوبی برای کارآیی دستگاه در شرایط واقعی به شمار نمی روند و موارد دیگری هم در تجربه کاربری دخیل هستند.

به عنوان مثال، قابلیت های جدیدی که به سیستم عامل اضافه می شوند یا المان های جدیدی که در طراحی به کار می روند، منابع بیشتری را در اختیار گرفته و باعث کندتر شدن عملکرد آن خواهند شد. از طرفی، نسخه های جدید سیستم عامل معمولاً با API های پیشرفته تری عرضه می شوند که برای اپلیکیشن های حرفه ای طراحی شده و شاید با دستگاه های قدیمی سازگار نباشند.

اپل ایفون های قدیمی رامتوقف می کند