205 Views
2018 Jan 10car
img

تویوتا، دومین کمپانی خودروسازی مطرح جهان، اعلام نموده  که در عصر خودروهای خودران، طرح بلندپروازانه ای برای سرویس حمل و نقل خود دارد. ظاهرا طرح جدید این کمپانی، شامل خودروهای جعبه مانند خودرانیست که در شهرها پرسه می زنند و به مردم، پیتزا و بسته هایشان را تحویل می دهند.
تویوتا نام "e-Palettes" را بر طرح خود گذاشته و این خودروها را به عنوان "وسایل نقلیه تمام الکتریکی باتری کاملا خودرانی توصیف می کند که در محدوده های خاصی، قابل به کار گیری هستند ." این خودروها شبیه به کانتینرهای شفافی هستند که بر روی چرخ های کوچک خود حرکت میکنند.


تویوتا از این خودروهای خودران برای ارائه طیف وسیعی از خدمات از سرویس های حمل و نقل طبیعی مانند کرایه خودرو و راید شیرینگ( به اشترا گذاری خودرو)  تا ارائه خدمات غیر رایج تر مانند مرکز تلفن همراه و فضای خرده فروشی، کلینیک های پزشکی، اتاق های هتل و غیره استفاده می کند. به یک جفت کفش جدید احتیاج دارید؟ یکی از این e-Palette  های سیار را فراخوانده  و تا وقتی به مقصد برسید، کفشهای مختلف را امتحان کنید. تا انجا که به کانسپتها مربوط میشود، این خودروی مفهومی واقعا عجیب و غریب است. اویو تویودا، رئیس هیئت مدیره  کمپانی تویوتا  در کنفرانس CES در لاس وگاس، گفت: "مطمئنا e-Palette در جشنواره Burning man (مرد سوزان) بسیار چشمگیر خواهد بود و توجه همه را به خود جلب خواهد نمود.
مشخص نیست که آیا تویوتا واقعا قصد دارد این وسایل نقلیه پرطرفدار را طراحی کند یا خیر، اما هم اکنون در حال برنامه ریزی مشارکتهایی با شرکت های بزرگ است تا هر چه سریعتر این پروژه را به اتمام برساند. تویوتا اذعان داشته که در این راستا با شرکتهایی همچون آمازون، Didi Chuxing ، مزدا، پیتزا هات و اوبر مشارکت خواهد نمود. غول خودروسازی ژاپنی می گوید امیدوار است که نخستین خودروی تولیدی e-Palette خود را در المپیک 2020 در توکیو رونمایی کند.
ممکن است تلفیق چشم انداز الکترونیکی e-Palette تویوتا با سایر کانسپتهای مربوط به CES به نظر جالب باشد ولی در واقعیت به ندرت امکان پذیر خواهد بود.


در حقیقت، برخی خودروسازان تصور می کنند که ربات های حمل مسافر و بار ، هرگز به خیابان ها راه نخواهند یافت. کارشناسان پیش بینی می کنند که  این وسایل نقلیه خودران، سالیان سال در محوطه های جغرافیایی جداگانه ای به کار گرفته خواهند شد تا از تماس آنها با وسایل نقلیه معمولی جلوگیری شود. اگر این فرضیه صحیح باشد، تصور به کار گیری کانسپتهای خودران تویوتا در محیط خارج از محوطه هایی مانند دانشگاه دشوار خواهد بود.
اما اگر جهان در نهایت به ماشین های خودمختار اعتماد کند، این نوع وسایل نقلیه جعبه مانند، قابل تنظیم، چند مسافری و چندکاربردی در نهایت میتوانند به جامعه راه یابند. هفته گذشته، تویوتا آخرین نسخه خودرو آزمایشی خود را به نمایش گذاشت. این خودرو که در منطقه Silicon Valley توسط بخش تحقیقاتی تویوتا مورد آزمایش قرار گرفته، Lexus LS 600hL نام دارد که به سنسورهای LIDAR قدرتمند، رادار، مجموعه ای از دوربین ها و دو چرخ فرمان مجهز می باشد و به لطف مشارکت با تیم تحقیقات طراحی CALTY در Ann Arborمیشیگان، ظاهر جذاب و فوقالعاده ای داشته و از وجود تکنولوژیهای جدید و بدون نقصی بهره میبرد.


تویوتا

e-Palettes