56 Views
2018 Mar 27News
img

در گزارشی که توسط سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) از ۱۲۷ کشور ارائه شده، ایران در شاخص نوآوری جهانی (GII) با امتیاز 32/09 از 100 از میان 127 کشور جایگاه ۷۵ را به خود اختصاص داده است و نسبت به سال گذشته سه پله رشد داشته است. سوئیس، سوئد و هلند در رتبه بندی صدرنشین‌ اند.وایپو یکی از نهاد های زیر مجموعه ‌ی سازمان ملل متحد است و مقر آن در ژنو سوئیس قرار دارد. این سازمان شاخص ‌هایی همچون شمار اختراعات ثبت‌ شده، میزان سرمایه ‌گذاری در آموزش، ارتباط دانشگاه ‌ها با بخش صنعت و کیفیت آثار علمی منتشر شده را بررسی می‌ کند. از بین ۲۵ کشور برتر فهرست وایپو ۱۵ کشور اروپایی هستند.


بنا بر این گزارش، سرمایه‌ ی انسانی، تحقیقات و زیرساخت‌ های قوی نقاط قوت کشور های اروپایی هستند.


موقعیت ایران در منطقه


امارات متحده عربی از میان کشورهای اطراف ایران بالاترین رتبه را به خود اختصاص داده است. این کشور با امتیاز ۲۴/ ۴۳ در رتبه‌ی ۳۵ جهانی قرار گرفته است. ترکیه رتبه (۴۳)، روسیه (۴۵)، قطر (۴۹)، عربستان سعودی (۵۵)، کویت (۵۶)، ارمنستان (۵۹)، بحرین (۶۶) و گرجستان (۶۸) هم بالاتر از ایران قرار دارند.


 وایپو در بخشی از گزارش خود به “پیشرفت‌ های قابل توجه” در مرکز و جنوب آسیا اشاره می‌ کند. سازمان جهانی مالکیت فکری تصریح می‌ کند که ایران با سه پله صعود نسبت به سال گذشته میلادی در منطقه مرکز و جنوب آسیا از نظر رشد دوم بوده و هند در این منطقه با شش پله صعود نسبت به پارسال، بیشترین رشد را تجربه کرده است.


در تازه‌ترین فهرست وایپو یمن با ۶۴/ ۱۵۵ امتیاز در مکان آخر قرار گرفته است. از میان همسایگان ایران، نام عراق، ترکمنستان و افغانستان در فهرست دیده نمی‌ شود.

 دبیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری همزمان با ارائه‌ ی گزارش این نهاد در ژنو، نوآوری را موتور رشد اقتصادی  جهان کنونی دانست؛ جهانی که اقتصاد آن هر روز بیشتر به دانش متکی می‌ شود. فرانسیس گری تأکید کرد که برای شکوفایی خلاقیت بشری و رشد اقتصادی سرمایه‌ گذاری بیشتری لازم است.

نوآوری

رتبه بندی

شاخص های دنیا

وایپو