79 Views
2018 Mar 03technology
img

در مراسم MWC راجر گرونی، در رونمایی سامسونگ شرکت کرد و از برنامه های Verizon در مورد اینترنت 5G گفت. او می گفت امکان رونمایی از مدل گوشی های 5G در امسال زیاد است. مشخص نیست که گوشی های 5G در سال جاری معرفی می شوند یا خیر، اما مشخص است که در حال حاضر هیچ گوشی 5G در بازار موجود نیست. اپراتورهای آمریکایی قصد دارند، اکثر مناطق آمریکا را در سال جاری زیر پوشش 5G ببرند. اما روشن است که بهره برداری واقعی و کامل از 5G تا قبل از آمدن اولین گوشی هایی که از 5G پشتیبانی می کنند، میسر نیست. برخی می گویند که این نسل از اینترنت تغییرات شگرفتی را در دنیای اینترنت ایجاد نمی کند و تنها تمام اینترنت های نسخه های قبلی را با سرعتی ببشتر ارائه می دهد. 

اخیرا در بین اپراتورهای آمریکایی، رقابتی برای اعلام شهر هایی که در آینده زیر پوشش 5G می روند وجود دارد، همه ی اپراتورها قول داده اند تا پایان2018 مناطق زیادی از آمریکا را آماده ی موج سواری بر روی فرکانس های 5G کنند. 

مدیر عامل شرکت Sprint مارسلو کورو وعده داده است تا نخستین شبکه ملی 5G را تاوایل سال 2019 بنا بگذارد. در سال جاری نیز شهرهای زیادی را قصد دارند زیر پوشش شبکه ی 5G ببرند، شهرهایی مثل، شیکاگو و لس آنجلس. T-Mobile اعلام کرد که در سال جاری 5G در 30 شهر از جمله نیویورک و لس آنجلس راه اندازی خواهد شد اما استفاده از آن منوط به داشتن گوشی های 5G می باشد.


Puck ها به جای تلفن های 5G

از آنجا که مشتریان ممکن است علاقه داشته باشند اینترنت 5G را امتحان کنند، اپراتورهای آمریکایی مودم هایی با قابلیت دریافت 5G را آماده خواهند کرد تا مشتریان بتوانند از آنها برای دسترسی به اینترنت 5G استفاده کنند. این دستگاه ها که همانند مودم عمل می کنند Puck نام دارند. اما به طبع بسیاری دوست دارند که اینترنت 5G را روی گوشی خود و بصورت دائمی داشته باشند تا اینکه آنرا هر از گاهی و روی مودم هایی که همه جا وجود ندارند؛ امتحان کنند. 

اما حداقل این است که مشتریان می توانند تا قبل از راه اندازی کامل این نسل از اینترنت، با سرعت و کارایی آن بصورت عملی آشنا شوند. 

مشکلات 5G

بنظر می رسد از جدی ترین مشکلات پیش روی 5G مقطعی بودن آن استن بستر 5G یک بستر کاملا ایجاد نشده است که از 0 تا 100 آن باید راه اندازی بشود. در اوایل راه اندازی این سرویس، قطعا مشکلاتی را در این مورد تجربه خواهیم کرد. امواج 5G که از نوع رادیویی با برد کم هستند می توانند سرعت اینترنتی بیشتر از 10 تا 100 برابر 4G را فراهم کنند. اما طول گیرایی و آنتن دهی این امواج کوتاه است و پوشش سراسری آن؛ امری زمان بر است. برخی اپراتورها قصد دارند با افزایش فرکانس امواج خود، سرعت را تا حد کمی کاهش داده ولی در عوض پوشش بیشتری را برای مشتریان فراهم کنند. اما خبر خوب آن است که با راه اندازی 5G می توانیم شبکه ی 4G را با سرعت بسیار بیشتری نسبت به قبل داشته باشیم.


قیمت این سرویس زیاد است؟

قطعا این سرویس با هزینه ی بیشتری به مشتریان تحویل داده می شود اما این اختلاف قیمت می تواند بحث جدی 5G باشد! حدس های زیادی در مورد قیمت این سرویس زده نشده ، اما در اوایل اجرای این طرح، قطه به یقین؛ برای بازگشت سرمایه های گذاشته شده در بستر سازی این سرویس؛ شاهد قیمت های زیادی خواهیم بود.