773 Views
2017 Dec 31technology
img


اینتل در سال 2017 فوق العاده بود اما شرکت رقیب، AMD در این رقابت عقب نشینی نکرده است.

در شروع سال 2017 اینتل در پردازنده های لپتاپ و دسکتاپ بی رقیب بود، در پایان سال همچنان رتبه نخست را در اختیار دارد، اما سلطه اینتل حالا آنچنان بی رقیب هم نیست.

در این مقاله به بررسی عملکرد اینتل در سال 2017 میپردازیم و با بررسی کارنامه شرکت های سازنده CPU به موفقیت ها و شکست ها و رقابت های آن ها خواهیم پرداخت.

همچنین در ادامه به این خواهیم پرداخت که عملکرد اینتل در سال 2017 چگونه موفقیت این شرکت را در سال 2018 رقم خواهد زد.

خوش نشست...

در آغاز سال 2017 موقعیت اینتل فوق العاده بود، در ربع سال مالی 2016 از 14.8 میلیلارد دلار سود پیشبینی شده، به مبلغ 13.7 میلیارد دلار سود رسیدند.

همچنین در این سال طبق گزارش وبسایت Passmark 79.3 درصد کاربران از دستگاه های تحت پردازش شرکت اینتل استفاده میکردند در حالی که فقط 20.6 درصد از این بازار سهم شرکت AMD بود.

اگرچه این اعداد و ارقام فقط برای استفاده کنندگان ویندوز بدست آمده اما باز هم موید موفقیت مطلق اینتل بر دنیای پردازنده ها میباشد.

به این ترتیب دیدیم که دنیا به کام اینتل بسیار خوش بود، کمتر شرکتی وجود دارد که در سال 2017 چنین جایگاهی برای خود رقم بزند.


سال 2017؛ سالی که جنگ قدرت پردازنده ها جذاب شد

بسیاری از مردم عقیده دارند که سلطه اینتل بر صنعت پردازنده ها موجب کاهش انگیزه و نوآوری این شرکت شده است. شرکت AMD که نزدیک ترین تعقیب کننده اینتل بود با فاصله ای بسیار زیاد لنگان لنگان در حال حرکت بود و اینتل از موفقیت های پیاپی خود سرمست، در این شرایط چرا اینتل برای موفقیت های بیشتر باید خود را به آب و آتش بزند؟ این مسئله ای بود که بسیاری از کاربران اینتل را به خاطر آن سرزنش میکردند.

به این معنی که بعد از چند سال که پردازنده های جدید (از هر دو شرکت) تغییر چندانی نداشتند، کاربرانی که مدل های قدیمی تری از این دستگاه ها را استفاده میکردند نیازی به به روز کردن سیستم های خود نمی دیدند. در نتیجه روزگار این صنعت وارد دوره کسالت و بی تحرکی شد.

اما در ماه مارس، شرکت AMD نسخه های قدیمی خود را با سری جدید Ryzen 7 به روز کرد. این اقدام تحسین منتقدان را در پی داشت، بخاطر اینکه تعداد بیشتری از هسته های پردازشی را با قیمت مناسب عرضه کرده بود ( این مدل پرچمدار AMD از 8 هسته و 16 سری پردازشی رونمایی کرد که با سرعت پایه 3.6GHz و حداکثر سرعت 4GHz همراه بود).

انتشار پردازنده Ryzen 7 که در ادامه با انتشار Ryzen 5 و Ryzen 3 همراه شد، دوباره توجه ها را به سمت AMD معطوف کرد. مشتریان به تحرکات جدید AMD عکس العمل نشان دادند، در حالی که اینتل هنوز با پردازنده های گران و چهار هسته ای خود سرگرم بود، رفته رفته در حال از دست دادن پیشتازی خود بود.

همچنان AMD به پیشتازی خود ادامه داد و با انتشار پردازنده های مدل Threadripper توجهات را به خود جلب کرد، محصولی که تعداد شگفت آوری از هسته ها را در خود جای داده بود و مورد علاقه گیمر هایی که بهترین سیستم را میخواهند شده بود.

شرکت AMD دوباره جنگ پردازنده ها را به میان آورد، باید دید که عکس العمل شرکت قدرتمند اینتل چگونه خواهد بود.


تعداد هسته ها مهم است

فشار روی اینتل در نهایت جواب داد، در ماه می و در نمایشگاه Computex 2017 اینتل از پردازنده جدید سری Intel Core X به نام Core i9-7980XE که دارای 18 هسته و 36 رشته پردازشی بود پرده برداشت، چیزی که برای اولین بار در نوع خود بود.

اعضای دیگر سری Core X اینتل هم حرف هایی برای گفتن داشتند! مانند مدل های Core i9-7960X که با 16 هسته و 32 رشته پردازشی، مدل 14 هسته ای Core i9-7940X، مدل 12 هسته ای Core i9-7920X و مدل 10 هسته ای Core i9-7900X.

در ادامه تولید CPU با تعداد هسته بالا مدل های i7-7820X و i7-7800X که به ترتیب 8 و 6 هسته داشتند نیز به بازار آمدند، این برای اولین بار بود که CPU های سری i7 بیش از 4 هسته داشتند. اینتل تا جایی پیش رفت که اعلام کرد: "این CPU های جدید قابل ارتقا، قوی ترین و بهترین مدل برای دسکتاپ ها میباشند."

با این اقدام اینتل آمادگی خود را برای رقابت با AMD بر سر تعداد هسته ها و رشته های پردازشی اعلام کرد. دستگاه های جدید اینتل 30 درصد کارایی بیشتر، 10 درصد پردازش چند رشته ای سریع تر و 15 درصد پردازش تک رشته ای سریع تر ارائه میدادند.

اما در حوزه مربوط به قیمت چه طور؟ جایی که قیمت های پایین برگ برنده AMD میباشد.

قیمت در مقابل کارایی

برای مثال بالاترین مدل CPU اینتل، یعنی i9-7980XE، با قیمت بسیار زیاد 1999 دلار عرضه شد و همچنین مدل 16 هسته ای Core i9-7960X با قیمت 1699 دلار به بازار آمد. پردازنده های اینتل به بالاترین قیمت خود در سال 2017 رسیده بودند.


در این بین، مدل Threadripper 1950X از AMD در حالی که از لحاظ عملکرد سایه سایه با پرچمدار اینتل جلو می آمد تنها با قیمت 999 دلار عرضه شد. به این ترتیب با توجه به نسبت عملکرد-قیمت مدل AMD دست بالا را در اختیار داشت. شرکت AMD با عرضه مدل های Ryzen 3, 5, 7 که تحسین منتقدان را به دنبال داشت، باعث افزایش فشار روی شرکت اینتل شد.

دوران Coffee Lake

در تمام طول سال 2017 شرکت اینتل از پردازنده های جدید خود رونمایی کرد، که شامل پردازنده های نسل هشتمی Kaby Lake برای لپ تاپ ها و پردازنده نسل هشتمی برای دسکتاپ به نام Coffee Lake که در ماه اکتبر به بازار آمده میشد. این درحالی بود که اینتل کاربران خود را مجبور میکرد که علاوه بر CPU، مادربورد خود را نیز ارتقا بدهند. تا به این ترتیب بتوانند بگویند ما 45 درصد سرعت عملکرد پردازنده Kaby Lake را ارتقا داده ایم.

طبق بررسی های ما پردازنده Core i7-8700K اینتل با 6 هسته و 12 رشته پردازشی با نام Coffee Lake-S از پردازنده AMD Ryzen جلو زد، این هیولای پردازشی به هزینه 359 دلار بیشتر عملکرد Overclocking به کاربران عرضه میکند.

قطعا اینتل در سال 2017 قافله رقابت را به AMD واگزار نکرد. اما پیروز این رقابت پردازنده ها در این سال مصرف کنندگان بودند، سالی پر برکت برای آن ها که پردازنده هایی با تعداد هسته بیشتر و عملکرد بهتر در عین حال با قیمت پایین تر دریافت میکردند.

پیوند اینتل با حواشی سیستم مدیریتی پردازنده ها

در سالی که گذشت اینتل مشکلات دیگری نیز داشت. بزرگترین مناقشه ای که اینتل در این سال درگیر آن بود خبری بود که روی وبسایت های خبری رفت: " از سال 2010 میلیون ها پردازنده اینتل با نقص امنیتی به فروش رسیده اند." نقص امنیتی که به سودجویان اجازه کنترل سیستم مدیریت اینتل (AMT) را میداد، چیزی که خطر رخنه امنیتی در میلیون ها کامپیوتر سراسر دنیا در پی داشت.

پس از آن که شاهکار اینتل توسط متخصصان امنیت پردازنده، Mark Ermolov و Maxim Goryachy که در شرکت تحقیقاتی امنیت تکنولوژی در مسکو شاغل بودند فاش شد، اینتل اعلام کرد که در سیستم های AMT و TEE پردازنده های تولیدی این شرکت پتانسیل خطر وجود دارد. این موضوعات وقتی به اوج خود رسید که این نقص امنیتی در سیستم عامل MINIX که توسط فردی به نام Andrew Tanenbaum برای مصارف آموزشی ایجاد شده بود مشاهده شد. ظاهرا در این سیستم عامل از پردازنده های اینتل برای پردازش استفاده شده بود.

بسیاری از این مناقشات بر پایه این مسئله بود که کاربری که از سیستم عامل MINIX استفاده میکند به سیستم عامل دسترسی کامل نداشته، در حالی که پردازنده دسترسی کاملی به سیستم عامل دارد. در نهایت این نقص امنیتی مشکلاتی هم برای شرکت اینتل و هم برای کاربران این پردازنده در پی داشت.


تغییر رویکرد

تا کجا این رسوایی اینتل ادامه خواهد داشت؟ با توجه به محصولات جدید اینتل و سری جدید پردازنده های سری Core X که سطح بالاتری از خدمات را برای مشتریان فراهم کرده است، اینتل خود را در اوج نگه داشته است.

با وجود پیشتازی مداوم اینتل، دورنمای این جدال در حال عوض شدن است و AMD در حال خدشه دار کردن سلطه اینتل بر این بازار میابشد. پیرو این موضوع، در گزارشی که در ماه سپتامبر توسط وبسایت خرده فروشی آلمانی Mindfactory.de ارائه شد در طول حراجی مربوط به پردازنده ها در این وبسایت که در ماه های مارس و اگوست بود، فروش پردازنده های AMD به رقم 27.6 درصد فروش رسید درحالی که اینتل هنوز همان مقدار 72.4 درصد پیشین خود را حفظ کرد. اما در ماه آوریل، هنگامی که AMD پردازنده های میان رده سری Ryzen 5 را روانه بازار کرد سهم این شرکت از بازار به مقدار 36.5 درصد رسید. چیزی که باعث کاهش سهم شرکت رقیب به 63.5 درصد شد.

اما از همه نگران کننده تر برای اینتل در اگوست سال 2017 بود، جایی که در یک حراجی سهم هر دو شرکت تقریبا به نزدیکی هم رسید (اختلافی کمتر از 10 درصد از سهم بازار).

در این سال ورود رقیبی تازه به بازار را مشاهده کردیم، Qualcomm، سازنده ای که معمولا در زمینه گوشی های هوشمند فعالیت میکند اما ورود خود به بازار لپ تاپ ها را نیز اعلام کرد، چیزی که فشار را بیش از پیش به اینتل وارد خواهد کرد. در نمایشگاه Computex 2017، مایکروسافت و Qualcomm اعلام کردند که تعدادی از لپ تاپ های ایسوس، HP و لنوو ویندوز 10 را بر روی پردازنده های Snapdragon 835 از این شرکت را اجرا خواهند کرد و در این محصولات ما برای اولین بار شاهد "اتصال همیشگی" کامپیوتر ها را خواهیم بود به این معنی که کارایی فوق العاده 20 ساعت عمر باتری از این دستگاه ها انتظار میرود.

با همکاری مشترک مایکروسافت و Qualcomm و پیشرفت روزافزون AMD اینتل متوجه شد که سال 2017 پایان سلطه همه جانبه این شرکت بر بازار پردازنده ها بود.


سال 2018 برای اینتل چگونه خواهد بود؟

بعد از سال پر از ماجرای 2017 باید دید که وضعیت اینتل در سال پیش رو چگونه است. بعضی میگویند ممکن است اینتل همان روند رخوت آلود خود را ادامه دهد اما بعضی شایعه ها در رابطه با نقشه های جدید اینتل در سال جدید همراه است.

اول از همه، خانواده Cascade Lake-X اینتل باید خودی نشان دهد. گفته شده این سری پردازنده از معماری Intel’s 14mm++ بهره میبرد که سرعت بالاتر و دمای پایین تری نسبت به نسل های پیشین خواهد داشت.

معماری جدید 10 نانومتری اینتل در سری Cannon Lake عرض اندام خواهد کرد. این معماری جدید با توجه به کاهش ابعاد، انتظار میرود پیشرفت های اساسی در ارتقای عملکرد (تا حدود 25 درصد) و کاهش مصرف انرژی ( تا حدود 45 درصد) داشته باشد.

همچنین پردازنده های کم مصرف اینتل یعنی Atom CPU باید از معماری Apollo Lake به معماری Gemini Lake تغییر کنند.

درضمن انتظار میرود AMD با سری پردازنده های Ryzen فشار را بر اینتل افزایش دهد و همچنین Qualcomm و مایکروسافت به تولید دستگاه های تحت پردازنده های Snapdragon 835 یا حتی مدل 845 ادامه خواهند داد.

سال 2017 سالی بزرگ برای اینتل و به ویژه بازار پردازنده ها بود، ما همچنان پیگیر پیشامد های بازار پردازنده ها در سال 2018 و پس از آن خواهیم بود.


intel

AMD

Qualcomm

Microsoft

CPU