283 Views
2018 Jan 07car
img

تسلا از مینی کامیون جدید خود رونمایی کرد
وال استریت دیگر از قول های پوچ و کمبود تولید خودروی برقی جدید تسلا، مدل3، برای تحویل به مشتری خسته شده است.
ارزش سهام تسلا (TSLA ) روز پنج شنبه، بعد از اینکه شرکت اعلام کرد که برای تحویل به موقع مدل3 به مشتریان به مشکل برخورده است، 3% سقوط کرد. تسلا به حد قابل توجهی از برنامه های تولیدش عقب افتاده است.
قیمت سهام تسلا ، حالا 20% بیشتر از بیشینه سقوطش در سال پیش کاهش داشته است، که بدین معنی ست که حالا تسلا در بازار کوچک خود سرگردان است.
بازار سهام تسلا حالا پر شده است از فروشندگان کوتاه مدت و سرمایه گذارانی که بر روی سقوط قیمت سهام شرط می بندند و وقتی کاهش یافت، سود می برند.
براساس تحقیقات شرکت S3 Partners که فروش های کوتاه مدت را ردیابی می کند، سهام تسلا در دوماه اخیر در این بازار بسیار سودآور بوده است.
مدیر تحلیلات پیش بینی شده ی S3 Partners، Ihor Dusaniwsky، بعد از اینکه تسلا خریدارانش را ناامید کرد، در توئیتر خود نوشت که فروشندگان کوتاه مدت به دلیل کاهش اخیر قیمت سهام، 240 میلیون دلار سود خواهند کرد.
بازار دست به دست می شود، فروشندگان کوتاه مدت تسلا دیروز 290 میلیون دلار از دست به دست کردن سهام تسلا به دست آوردند اما پس از شکست تحویل مدل 3،  در خرید و فروش های امروز، 1/10میلیارد دلار از سهام تسلا، 238 میلیون دلار سود به جیب فروشندگان کوتاه مدت وارد کرد.
حتی شرکت های بزرگ و شناخته شده ی وال استریت هم دیگر از تسلا روی برگردانده اند.
تحلیلگر JPMorgan ، Ryan Brinkman در گزارش ماه پیش خود نوشت که گمان می کند سهام تسلا در 2018 تا 40% به خاطر مشکلات مدل3، سقوط کند.
رقابت هم میتواند مشکل دیگری باشد.
در حالیکه تسلا با تولید سدان مدلS و خودروی اسپورت مدلX، به وضوح رهبر بزرگ خودروهای لوکس برقی در جهان است، هنوز معلوم نیست که آیا تسلا بتواند با فروش مدل3 های ارزانتر موردنیاز بازار بتواند خودروسازی بزرگ در بازار شود یا نه؟
نیسان(  ) هم اکنون خودروی Leaf خود را در بازار دارد و GM با تولید Bolt گوی سبقت را از تسلا ربوده است. جنرال موتورز (GM) چهارشنبه اعلام کرد که بیش از 3200 دستگاه خودروی Bolt را تا دسامبر به خریدارانش تحویل داده است، بیشتر از تعداد خودروی مدل3 یی که تسلا در در کل فصل چهارم تحویل داد.
همچنین بحث بر سر اینکه آیا تسلا (و ماسک) پایشان را از گلیمشان درازتر کرده اند یا نه رواج دارد.
تسلا همچنین سرگرم افزایش تولید مینی کامیون های  سفارش گرفته از شرکت های بزرگ (Walmart  و  UPS سفارش شان را تایید کرده اند) پروژه ی SolarCity برای نصب پنل های خورشیدی است.
اگر تسلا، ابرشرکت سودآوری بود این افت سهام مشکل خاصی نبود اما شرکت همچنان پول از دست می دهد، و این نگرانی  را ایجاد می کند که شاید تسلا مجبور باشد سهام بیشتری را وارد بازار کند تا بتواند سرمایه لازم برای پروژه هایش را به دست آورد. با انجام این کار ارزش سهام بنیان گذاران تسلا کاهش یافته و حضورشان کمرنگتر می شود.
و در نهایت ماسک  همچنین شرکت موشک SpaceX و کسب و کار The Boring Company را اداره می کند.
همین ها کافیست تا وال استریت فکر کند که شاید ماسک بیش از سهمش در کاسه دارد. تسلا یک شرکت کلاسیک است، شکست های قابل توجهی داشته و ممکن است نتواند از زیربار آنها جان سالم به در ببرد.

بازار فروش تسلا

تسلا

مینی کامیون

فروش مینی کامیون

فروش کامیون تسلا