102 Views
2018 Jan 17Newstechnology
img

نیویورک تایمز در گزارشی عنوان کرد که در صورتی که فیس بوک بخش خوراک خبری خود را که در مراحل آزمایشی است به طور دائمی به اجرا در آورد باعث تقویت پست هایی می شود که اخبار جعلی را تبلیغ می کنند. سایت شبکه اجتماعی فیس بوک در حال حاضر در حال تست یک ویژگی جدید است که پست های کاربران را از مطالب سایت های خبری حرفه ای تفکیک می کند. قرار است از این پس داستان های خبری در یک خوراک جداگانه به نام Explore قرار گیرند. این ویژگی تاکنون که در اسلواکی، سریلانکا، کامبوج، بولیوی، گواتمالا و صربستان مورد آزمایش قرار گرفته است. 

به گفته نیویورک تایمز، یک داستان دروغین که اخیرا در اثر تست این بخش جدید از طریق فیس بوک به طور گسترده ای در اسلواکی پخش شد، مربوط به خبری بود که ادعا می کرد یک مرد مسلمان برای تشکر از فردی که کیف پول گمشده اش را به وی بازگردانده بود، شخص یابنده را از یک حمله تروریستی قریب الوقوع مطلع کرد. این داستان با چنان وسعتی پخش شد که پلیس محلی مجبور شد بیانیه ای را در تکذیب این خبر صادر کند. اما با این وجود، به دلیل اینکه اطلاعیه پلیس در یک حساب رسمی منتشر شده بود، در بخش خوراک خبری کاربران نمایش داده نمی شد.

در ادامه گزارش نیویورک تایمز آمده است که علاوه بر مساله انتشار اخبار جعلی، ناشران خبری در کشورهایی که این ویژگی فیس بوک در آن ها مورد آزمایش قرار گرفته است، می گویند که ترافیک سایت های خبری آنها نیز در پی این تغییرات کاهش یافته است. فیس بوک هنوز مشخص نکرده است که این آزمایش ها چه زمانی به پایان خواهند رسید.

یکی از ویراستاران سایت خبری Pagina Siete در بولیوی گفت: نیمی از ترافیک این سایت از طریق رسانه های اجتماعی (غالبا فیس بوک) تامین می شود و پس از اعمال تغييرات جدید در بخش خبری فیس بوک، ترافيک این وب سایت حدود 20 درصد کاهش يافته است. یک ویراستار خبری در کامبوج نیز اظهار داشت که کاربران کلا تصور می کردند که تمام بخش های خبری از سایت این شبکه اجتماعی حذف شده اند و نمی دانستند که پست های خبری اکنون در یک خوراک جداگانه قرار می گیرند.فیس بوک در بیانیه ای به نیویورک تایمز گفت که این شرکت نقش خودش به عنوان یک پلت فرم جهانی برای اطلاعات را به طور جدی ایفا می کند. آدام موسری، رئیس بخش خوراک خبری فیس بوک، به این نشریه گفت: ما نسبت به افرادی که اخبار را در فیس بوک می خوانند و یا به اشتراک می گذارند مسئولیت داریم و هر تستی با در نظر گرفتن این مسئولیت انجام می شود."

هفته گذشته، فیس بوک اعلام کرد که قصد دارد خوراک خبری را برای ترویج «پست های پرمعنی» که محتوای ارسالی توسط دوستان را برجسته می کند، تغییر دهد و در عین حال پست های برندها و ناشران را کاهش دهد.

این تغییرات با آنچه که در بخش Explore معرفی شده است تفاوت دارند، اما هر دوی این تغییرات موجب می شوند پست های دریافتی از دوستان نسبت به اخبار ناشران و صفحات برند برجسته تر شوند.


فیس بوک

خوراک خبری

جعلی

Explore

News Feed