207 Views
2018 May 28Newstechnology
img

به زودی و حتی تا چند ساعت دیگر بدافزار جدیدی که تاکنون در سراسر جهان بیش از پانصد هزار کاربر را قربانی خود کرده , در کشور انتشار خواهد یافت. این اخبار تا حدی ، جدی و خطرناک است که مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخداد های رایانه‌ ای وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات , در طی اطلاعیه ای به مردم اخطار داد که ممکن است این بد افزار تا چند ساعت دیگر به صورت لینک های مختلف وی پی ان در اختیار مردم قرار گیرد.

نکته جالب و قابل توجه درباره ی این بد افزار این است که سرعت انتشار آن بسیار بالا بوده و افرادی که از آن استفاده می کنند فقط یه یک کشور یا یک ناحیه ی جغرافیایی محدود نبوده و افراد زیادی را در نقاط مختلف جهان درگیر کرده است و آمار قربانیان این بد افزار هر لحظه رو به افزایش است. این بدافزار بر تمامی برند ها و دستگاه های اینترنتی تأثیر می گذارد , بیشترین دستگاه هایی که درگیر این بد افزار شده اند شامل NETGEAR ، Mikrotik ، Linksys و TP-Link هستند , همچنین اگر در به روز رسانی تجهیزات ذخیره سازی QNAP مشکلی پیش بیایید , نشان دهنده ی آلوده شدن آن به این بد افزار می باشد.

با توجه به این که دستگاه های اشاره شده و برند های مذکور در کشور ما بسیار پر کاربرد و پر طرفدار هستند , مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ ای وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات , به صورت خیلی جدی , به کاربران و مدیران هشدار داده و آن ها را نسبت به آن آگاه کرده است. شرکت ها نیز باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از آلوده شدن دستگاه ها انجام دهند. بر اساس آمار اعلام شده بیشتر دستگاه های مسدود و آلوده شده , دستگاه‌ های غیر Back bone بوده و شرکت های آی اس پی را که شرکت هایی کوچک هستند , مورد حمله قرار داده است.

این بدافزار که در قالب یک وی پی ان عرضه می شود , بسیار قوی بوده و منابع و اطلاعات کاربران را به شدت مورد حمله و آسیب قرار می دهد. با این بد افزار ساختار های پیمانی تخریب شده و کلیه اطلاعات پس از ذخیره شدن در مراکز اصلی که این بد افزار به آن ها متصل هستند , کاملا پاک می شود. این امر برای درگاه های کشوری بسیار خطرناک است چرا که انتشار اطلاعات کشوری بسیار خطرناک بوده و در صورت آسیب و تخریب دستگاه‌ های متصل به اینترنت کشور , هزینه های کلان برای بازسازی آن ها نیاز می باشد.

 

QNAP

بد افزار

Linksys

Mikrotik

Back bone

وی پی ان