81 Views
2018 Apr 15Newstechnology
img

اپل می خواهد که کارکنانش بدانند که نشت اسرار شرکت چیز بدی است. کارکنانی که به افشای اطلاعات شرکت دست می زنند ممکن است اخراج و یا حتی دستگیر شوند.

چندی پیش نشت اطلاعات مربوط به آیفون X پیش از رونمایی رسمی آن باعث شد از سورپرایز شدن مشتریان در روز معرفی این محصول جلوگیری شود. بر اساس اطلاعاتی که مارک گورمن خبرنگار خبرگزاری بلومبرگ به دست آورده است، کارمندی که مسبب این نشت اطلاعاتی بوده است طی چند روز شناسایی شده و از شرکت اخراج شده است. این شرکت در سال ۲۰۱۷ توانسته است ۲۹ نفر از افشاگران اطلاعاتی را شناسایی کند که از این بین ۱۲ نفر از آنها بازداشت شده اند.



در زیر بخشی از متنی که توسط خبرگزاری بلومبرگ از شرکت اپل به دست آمده است را می بینید:

ماه گذشته، اپل کارمندی را که در نشت جزئیات مربوط به یک جلسه محرمانه داخلی در مورد نقشه راه نرم افزار اپل دست داشته است را شناسایی و اخراج کرده است. صدها نفر از مهندسان نرم افزاری شرکت در آنجا حضور داشتند و هزاران نفر دیگر در این سازمان از جزئیات مربوط به این موضوع مطلع گشتند.

کارمندی که اطلاعات مربوط به این جلسه محرمانه را به خبرنگاران داده بود، به بازرسان اپل گفته بود که چون فکر می کرده است هرگز شناسایی نخواهد شد این کار را انجام داده است. اما افرادی که دست به نشت اطلاعات شرکت می زنند (چه جزو کارکنان اپل باشند، چه پیمانکاران و یا از تامین کنندگان این شرکت) قطعا شناسایی خواهند شد و روند شناسایی این افراد هر روز نسبت به قبل تسریع می شود.

در بسیاری از موارد، افشا کنندگان نتوانستند اطلاعات را به بیرون از شرکت نشت دهند. برخی از افراد سودجو از طریق شبکه های اجتماعی به کارکنان اپل نزدیک شده و سعی در سوءاستفاده از آنها دارند. مهم این است که به یاد داشته باشید که آنها قصد سوء استفاده از شما را دارند. هدف این افراد به دست آوردن اسرار اپل از طریق شما و انتشار عمومی آنها است. وقتی یک نشریه خبری بتواند اطلاعات مربوط به یکی از محصولات جدید اپل را که هنوز به صورت رسمی رونمایی نشده است را به بیرون درز دهد این عمل باعث می شود ترافیک بازدید این نشریات به شدت افزایش یابد و از لحاظ مالی برای آن فردی که این اطلاعات را به نشریه داده است سود زیادی خواهد داشت. این وسط فقط کارمند اپل که اطلاعات را نشت داده است همه چیزش را از دست می دهد.

تأثیر یک نشت فراتر از افرادی است که در یک پروژه کار می کنند.

نشت اطلاعات اپل باعث متضرر شن همه آن افرادی می شود که سالیان دراز برای تولید محصولات اپل تلاش کرده اند.

تاثیر نشت اطلاعات فراتر از افرادی است که در یک پروژه خاص کار می کنند و در سراسر شرکت احساس می شود. اطلاعات نشت شده در مورد یک محصول جدید می تواند بر فروش مدل های فعلی نیز تاثیر بگذارد. این مساله همچنین به شرکت های رقیب زمان بیشتری برای شروع یک پاسخ رقابتی می دهد؛ و منجر به فروش کمتر این محصول جدید می شود. گرگ جوزویک از بخش بازاریابی محصولات اپل می گوید: ما می خواهیم فرصت داشته باشیم تا به مشتریانمان بگوئیم که چرا محصول جدید ما بسیار عالی است و نمی خواهیم شخص دیگری این اطلاعات را به طرز نادرستی به مشتریان ما بدهد.

درست قبل از رویداد ویژه ماه سپتامبر، یکی از کارمندان ما با این تفکر که وی هرگز گیر نمی افتد یک لینک مربوط به سیستم عامل طلایی iOS 11 را به مطبوعات داد. اما این فرد ظرف چند روز، از طریق تحقیقات داخلی شناسایی و در نهایت اخراج شد. همچنین شرکت «امنیت جهانی» به اپل کمک کرد تا چندین کارمند را که اطلاعاتی محرمانه درباره محصولات جدیدی از جمله آیفون X، iPad Pro و AirPod را به یک وبلاگ نویس داده بودند شناسایی کند.

سال گذشته اپل ۲۹ نفر از کارمندانی که دست به افشای اطلاعات شرکت زده بودند را گیر انداخت.

افشا کنندگان زنجیره تامین هم گیر می افتند. شرکت امنیت جهانی با شرکت های تامین کننده نیز همکاری نزدیکی دارد تا مانع از سرقت مالکیت معنوی محصولات اپل شده و همچنین افرادی را که سعی دارند اطلاعات مربوط به این محصولات را افشا کنند شناسایی کند. آنها همچنین با تامین کنندگان برای شناسایی نقاط آسیب پذیر (فیزیکی و تکنولوژیکی) همکاری می کنند و اطمینان حاصل می کنند که سطح امنیتی تامین کنندگان بالاتر از انتظارات اپل باشد. این برنامه ها تقریبا مانع از سرقت نمونه های اولیه و محصولات اپل از کارخانه ها شده است، و همچنین موجب دستگیری افراد افشا کننده اطلاعات نیز شده است.



افشا کنندگان اطلاعات اپل علاوه بر از دست دادن شغل خود در شرکت همچنین در برخی از موارد با زندان و جریمه های سنگین مواجه می شوند. در سال ۲۰۱۷، اپل ۲۹ نفر از افشا کنندگان اطلاعاتش را گیر انداخت که ۱۲ نفر از آنها بازداشت شدند. این افراد شامل چند تن از کارمندان اپل، پیمانکاران و برخی از شرکای زنجیره تامین اپل بودند. این افراد نه تنها شغل خود را از دست می دهند، بلکه در آینده برای استخدام در شرکت های دیگر با مشکلات شدیدی مواجه خواهند شد. تام مویر از شرکت امنیت جهانی می گوید: پیامدهای کیفری نشت اطلاعات واقعی است و می تواند بخشی از هویت شخصی و حرفه ای فرد را برای همیشه تحت تاثیر قرار دهد.

با وجود اینکه نشت اطلاعات می تواند عواقب بدی داشته باشد ولی باز هم چنین نشت هایی اتفاق می افتند زیرا افراد متوجه عواقب این اعمالشان نیستند. جوزویک می گوید: همه به اپل می آیند تا بهترین کار زندگیشان را انجام دهند، کاری که از اهمیت بالایی برخوردار است و با همکاری تمامی ۱۳۵ هزار نفر افراد این شرکت قابل انجام است. بهترین راه برای احترام به تلاش این افراد این است که از نشت اطلاعات خودداری کنیم.


اپل

نشت اطلاعات

افشا