298 Views
2017 Dec 15technology
img

زماني كه يك كامپيوتر يا گوشي جديد مي‌خريد خيلي خوب است كه پورت usb type-c داشته باشد .اين پورت به عنوان پورت استاندارد انتقال اطلاعات تا چند سال اينده شناخته مي‌شود.اما شما ميتوانيد همچنين از آن براي گوش دادن به موزيك و شارژ كردن استفاده كنيد.

در اوايل کار ممكن است استفاده از اين پورت برای شما سخت باشد اما بعد از مدتی به آن عادت مي‌كنيد و به راحتي با اين پورت كارمي‌كنيد و از كار كردن با آن هيجان زده می‌شويد.

اولين چيز كه درباره‌ی usb c بايد بدانيد اين است كه خيلی كوچك است و فقط كمی از ميكرو يو اس بی بزرگ تر است و جمع و جور تر از يو اس بی های مستطيل شكل است كه در حدود 20 سال استفاده مي‌كرديم.در usb هاي مدل قديمی هر فرد بايد چند بار امتحان ميكرد تا usb را در جهت درست وصل كند. اما usb-cمتفاوت است و در هر دو جهت كار می‌كند بنابراين شما لازم نيست نگرانی درباره‌ی پيداكردن جهت پورت داشته باشيد.طراحي ساخت يو اس بی سی قوی تر از يو اس بي هاي قديمی است بنابراين نسبت به يو اس بی های قبلی مدت بيشتري عمر می‌كند.

پورت دو طرفه ي c ميتواند سيگنال هاي ويدئو ،صوت، و انرژي 100 واتی را با استاندارد usb-pd انتقال دهد.چون اين پورت در دو جهت كار ميكند ميتواند از موبايلي براي شارژ كردن موبايل ديگر استفاده كنيد .اما در موقع استفاده از پورت سی مراقب باشيد ممكن است خوب طراحی نشده باشد .و به وسايل الكترونيکی شما آسيب برساند.

شباهت های زيادی بين يو اس بي 3 و يو اس بی سی وجود دارد اما تفاوت هايی هم وجود دارد.

مدل سي از نظر تكنيكي فقط يك طراحي فيزيكي است،نه استاندارد انتقال اطلاعات .ممكن است يو اس بي سي داشته باشيد كه هنوز يو اس بي 2 است.مشخصات كابل يا وسايل با پورت سي ميخريد را برای اطمينان چك كنيد. يو اس بي2 حداكثر سرعت تا 280Mbps اما 3.0 تا 5 Gbpsو 3.1 تا 10 Gbps .

 از خوبی های USB-C.قابليت تطبيق آن است .شما لازم نيست راهی كه ميخواهيد از دستگاهتان استفاده كنيد را تنظيم كنيد.وقتي با usb3.0 اين پورت جفت شد type c به راحتی ميتواند دستگاه هاي مختلف را شارژ كند و كارهاي گوناگون انجام دهد مانند:شارژ كردن،خروجی صدا،انتقال اطلاعات به دستگاه هاي جانبي گوناگون،و بنابراين بعضی از دستگاه ها فقط از usb type c استفاده ميكنند.بعضي از گوشي ها جك هدفون را حذف كردند،و بعضی از كامپيوتر ها مانند مك بوك و پيكسب يوك فقط از type-c پشتيبانی می‌كنند


usb-c

بررسی