43 Views
2018 Apr 09Newscar
img

بی شک، صنعت خودروسازی چین را می‌توان به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده انواع اتومبیل در جهان نام نهاد. این کشور با تولید بیش از ۱۶ میلیون دستگاه خودرو در سال، دارای رتبه اول تولید خودرو در جهان، در چند سال اخیر است و همین موضوع باعث آن شده تا برندهای مشهور در سطح بین اللملی با توجه به گسترده بودن بازار خودرو در چین، سیاست خود را بر پایه همکاری بیشتر و نزدیک تر با شرکت‌های تولید کننده اتومبیل در این کشور بنا کنند.در این رابطه، خودروسازان ایرانی نیز برای ایجاد تنوع در سبد محصولات خود، چند سالیست که همکاری نزدیکی را با چندین برند تولید کننده خودرو در چین آغاز کرده‌اند.

بر این اساس، در این مطلب می‌خواهیم با نگاهی به بازار این محصولات در داخل کشور، دلایل افت قیمت آن‌ها را بررسی نماییم.

۱-شرایط فروش آسان و اقساط بلند مدت

به جرات می‌توان شرایط فروش آسان و اقساط بلند مدت را یکی از مهم ترین دلایل در افت قیمت محصولات چینی به خصوص در نمونه‌های دسته دوم محسوب کرد. در این رابطه، به اعتقاد کارشناسان، شرکت‌های خصوصی و دولتی تولیدکننده خودرو در کشور با توجه به سیاست های فروش خود و دریافت سود بیشتر از مشتریان، اقدام به فروش اقساطی و آسان محصولات چینی تولید شده در خطوط تولید می‌کنند که همین امر به خودی خود باعث آن شده که مدل‌های دسته دوم موجود از همان خودروهای چینی در بازار داخلی کشور، دچار افت قیمت بسیار شدید در نمونه‌های کارکرده شوند.


۲-خروج سریع از خط تولید

یکی دیگر از عواملی که می‌توان در رابطه با افت قیمت خودروهای چینی در بازار داخلی کشور نام برد، خروج سریع آن ها از خطوط تولید است. شرکت های خودروساز داخلی با توجه به همکاری مستقیم خود با شرکای چینی، اقدام به مونتاژ این محصولات کرده و به دلیل عرضه سریع مدل‌های جدید تر و بازار چین، این شرکت های تولیدکننده داخلی برای اینکه از کمپانی اصلی عقب نمانند، اقدام به جایگزین کردن نمونه جدید یا فیس لیفت خودرو مورد نظر می‌کنند که این امر باعث خروج مدل قبلی از خط تولید شده و در نتیجه باعث افت قیمت آن در بازار داخلی می‌شود و این موضوع با نگاهی به نمونه‌‌های دسته دوم، اهمیت بیشتری می‌یابد.

به عنوان مثال، باید گفت که یک شرکت خصوصی یکی از محصولات چینی خود را که قیمتی در حدود ۱۱۰ میلیون تومان را در شیوه خرید نقدی دارا است، با توجه به درخواست مشتری و برنامه فروش، به صورت اقساطی و با پرداخت ۳۵ درصد از ارزش خودرو به عنوان پیش پرداخت و الباقی با شرایط تسویه ۲۴، ۳۶ و ۴۸ ماهه و سودی کمتر از ۲۲ درصد، در معرض فروش و عرضه قرار می‌دهد که این امر باعث آن می‌شود تا نمونه کارکرده همین خودرو، با توجه به شرایط آسان خرید آن در نمونه صفر کیلومتر، دچار افت قیمت شدید شود.

۳-عدم اعتماد برخی خریداران نسبت به خودروهای چینی

از دیگر مواردی که می‌توان در رابطه با افت قیمت خودروهای چینی در بازار داخلی کشور عنوان کرد، عدم اعتماد برخی خریداران به اتومبیل‌های چینی است. در این رابطه، می‌بایست گفت که همواره یک تفکر منفی در میان برخی مشتریان و خریداران وجود دارد و آن بدین صورت است که خرید یا انتخاب یک خودرو چینی به معنای هدر دادن پول یا بودجه در نظر گرفته شده برای انتخاب یک اتومبیل در بازار خودرویی ایران بوده و این موضوع از سالیان پیش تاکنون به مشکلی بزرگ برای خودروسازان داخلی تبدیل شده است.

نمی‌توان به طور دقیق گفت که دلیل این عدم اعتماد چیست، اما مواردی همچون بازار بد فروش نمونه‌های دسته دوم، استهلاک و کمبود لوازم مصرفی این‌گونه خودروها بیشترین نقش را در عدم خرید آن‌ها از سوی برخی خریداران دارا است.

۴-خدمات پس از فروش ضعیف

یکی دیگر از مواردی که باید در رابطه با افت قیمت خودروهای چینی در بازار داخلی کشور عنوان کرد، خدمات پس از فروش ضعیف این محصولات در برخی اوقات است. در این رابطه، به اعتقاد فعالان بازار خودرو، اغلب خودروهای چینی موجود در بازار ایران دارای خدمات پس از فروش ضعیفی در برخی شهرها و استان‌ها هستند که این موضوع باعث نارضایتی مالکان این اتومبیل ها شده است.

بر این اساس، می‌توان بدین صورت گفت که در شهرهای کوچک تر و با فاصله بیشتر نسبت به مرکز هر استان، مالکان اکثر خودروهای چینی به دلیل نبود مراکز خدمات پس از فروش یا خدمت رسانی ضعیف، نارضایتی خود را به عنوان شخصی که سرمایه خود را برای خرید این‌گونه محصولات صرف کرده است، بیان می‌کنند و طبق همین موضوع، همواره شاهد آن هستیم که شکایاتی در این رابطه تنظیم و به مراجع قانونی ارسال می‌گردد.

۵-کمبود لوازم مصرفی و یدکی در اغلب اوقات

سرانجام، نوبت به آخرین مورد در رابطه با افت قیمت خودروهای چینی در بازار داخلی کشور می‌رسد که آن نکته، کمبود لوازم مصرفی و یدکی این محصولات در اغلب موارد است. در این رابطه، می‌توان گفت که یکی از مشکلات اصلی پس از خرید خودروهای چینی، تهیه لوازم مصرفی و یدکی آن‌ها است که این موضوع حتی در برخی موارد از عهده شرکت های تولیدکننده یا عرضه کننده خارج است و مالکان این محصولات باید روزها و هفته‌ها برای تهیه و تعوبض برخی قطعات منتظر بمانند که این موضوع به خودی خود یکی از بازر ترین موارد در رابطه با افت قیمت اتومبیل‌های چینی و عدم خرید نمونه دست دوم آن‌ها توسط اکثر خریداران است.

در پایان لازم به یاداوریست که استهلاک برخی از محصولات چینی موجود در بازار خودرویی ایران نیز می‌توانست جزء این موارد قرار گیرد، اما با توجه به عرضه نمونه‌های جدید و مقرون به صرفه توسط شرکت‌های تولیدکننده داخلی، این موضوع به عنوان یک مورد حاشیه‌ای عنوان شد.

محصولات چینی

قیمت خودروهای چینی

اقساط بلند مدت

استهلاک