80 Views
2018 Jan 22technology
img

نسل هشتم پردازنده های اینتل ثابت کرده است که هیجان انگیز تر از هر چیزی است که شرکت در سالهای گذشته منتشر کرده است. برای اولین بار، ما شاهد طراحی های مختلفی در بخش های مختلف محصول و بیش از چهار هسته در پردازنده های دسکتاپ جریان اصلی هستیم. در حال حاضر می دانیم که پردازنده های اینتل دارای گرافیک یکپارچه AMD هستند و ما نیز مشتاقانه منتظر راه اندازی مدل های 10nm برای لپ تاپ های فوق باریک هستیم. امروز ما به یکی از شش دسکتاپ ارائه شده در با پردازنده Core i5-8400 می پردازیم.

ما کمی بعد از انتشار Core i7-8700K در اکتبر 2017، آن را بررسی کردیم و دریافتیم که عملکرد آن قطعا بهتر از نسل قبلی بود اما با این وجود پرسش های پاسخ داده نشده در مورد عرضه، قیمت گذاری و پشتیبانی از پلت فرم وجود داشت. اکنون چند ماه است که ما کنجکاو هستیم تا ببینیم که این هاچگونه در اکوسیستم اینتل اتفاق می افتند و دقیقا چه چیزی باید با یک مدل Core i5 در همان خط قرار بگیرد که تقریبا نیمی از آن قیمت داشته باشد.

Core i5-8400

اینتل تا به حال یک مدل multiplier-locked و یک مدل  overclockable در هر رده Core i3، i5 و i7 خود عرضه کرده است. پردازنده Core i5-8400 هم یک مدل ارائه دهندهlocked mid-tier است که به Core i5-8600K وابسته است. بزرگترین دلیل برای هیجان در مورد آن ارتقا این پردازنده به شش هسته فیزیکی است، در مقایسه با چهار هسته در نسل های گذشته عملکرد بهتری خواهد داشت. این باید سرعت اجرای برنامه ها و بازی ها را به خوبی افزایش دهد. یکی دیگر از نقطه فروش قوت فروش این پردازنده قیمت رقابتی آن با پردازنده Ryzen است. قیمتی که آن را به طور مستقیم در رقابت با پردازنده چهار هسته ای AMD Ryzen 5 1500X قرار می دهد و با قیمت کمتر از پردازنده شش هسته ای Ryzen 5 1600.

Core i5-8400 با سرعت 2.8 گیگاهرتز کار می کند اما یکی از هسته هسته در یک زمان می تواند تا سرعت 4 گیگاهرتز کار کند و یا سرعت کلی آن به 3.8GHz می رسد اگر سرعت تمام هسته ها افزایش یابد. در این پردازنده 9 مگابایت حافظه پنهان وجود دارد و TDP در 65 وات رتبه بندی شده است که بسیار پایین تر از رتبه بندی 95W برای پردازنده های overclock می باشد. 16 خط PCIe 3.0 برای ارتباط با لوازم جانبی با سرعت بالا مانند کارت گرافیک وجود دارد. شما می توانید تا 64 گیگابایت رم DDR4-2666 استفاده کنید.


CPU های نسل هشت اینتل دارای طراحی مشابه دریاچه قهوه 14nm اینتل هستند، در مواقع بازسازی شده طراحی Kaby Lake هستند که برای قطعات لپ تاپ استفاده می شود. این بدان معناست که از لحاظ بهینه سازی در فرآیند تولید و طراحی پایه پیشرفته تر است. تصویر بزرگتر و هسته های بیشتر و عملکرد بهتر در مقایسه با نسل هفت و نسل های قدیمی تر است. این پردازنده بهبود یافته به قابلیت های یکپارچه گرافیکی و تغییر نام از HD Graphics به UHD Graphics که شگفت آور است.

شما به مادربرد مبتنی بر Z370 platform controller نیاز دارید. اینتل پیشنهادات خود را اصلاح نکرده است، که این یک مشکل بزرگ است است چون مادربرد  Z370 گران است و فقط برای اجرای پردازنده های Core i7-8700K و Core i5-8600K مناسب است. توانایی overclocking آن بر روی Core i5-8400 و سایر مدل ها بسیار پایین است. ما امیدوار بودیم که این مادربورد های سری H و سری B در رده متوسط ​​قرار بگیرند اما اینتل هنوز این کنترلرها را منتشر نکرده است.

پردازنده

اینتل