42 Views
img

خورشید یکی از غنی ترین منابع انرژی در جهان به شمار می رود و از این رو، محققان در طی سال های اخیر تلاش هایی را برای استفاده بهینه از این منبع بی حد و مرز انرژی انجام داده اند. اما متاسفانه محدودیت هایی از قبیل فاصله بسیار زیاد خورشید با زمین، عدم امکان استفاده از آن در روزهای ابری و بارانی و غیره اجازه استفاده از حداکثر پتانسیل ها و ظرفیت های این منبع انرژی را نداده و این جا بود که جرقه تولید یک خورشید مصنوعی در ذهن محققان آلمانی زده شد.

این خورشید مصنوعی سه طبقه که از این پس با نام

Synlight

 شناخته خواهد شد از نیروی برق تغذیه می کند و به گفته محققان، از آن در پروژه هایی همچون تولید سوخت هیدروژنی از نور خورشید استفاده خواهد شد. در ساخت این خورشید، از ۱۴۹ لامپ زنون ۷ کیلوواتی استفاده شده که قادرند چیزی حدود ۳۲۰ کیلووات نیرو تولید کنند؛ یعنی چیزی حدود ۱۰ هزار بار بیشتر از تشعشعات خورشیدی دریافتی بر روی سطح زمین. 

از دیگر قابلیت های این خورشید مصنوعی، توان تولید گرمای ۳ هزار درجه ای است که به گفته محققان مرکز فضایی آلمان، می توان از آن برای انجام تحقیقات در فرآیندهایی که از خورشید در تولید سوخت های خورشیدی همانند هیدروژن تولید می شود، مورد استفاده قرار داد.

اگرچه هیدروژن به عنوان یک سوخت پاک و سبز شناخته می شود و با سوختن آن، تنها آب تولید می شود اما فرآیند تولید این سوخت به انرژی زیادی نیاز دارد که در حال حاضر، از سوخت های فسیلی برای این منظور استفاده می شود. حال و با توجه به ساخت این خورشید مصنوعی، می توان گام بزرگی در جهت حفظ سوخت های فسیلی و همچنین تولید کم‌هزینه سوخت های هیدروژنی برداشت.

به گفته ی پروفسور برنارد هوفسکمیت محقق مرکز فضایی آلمان اگر شما وارد این اتاق شوید زمانی که کلید روشن باشد شما مستقیما خواهید سوخت.

محققان امیدوارند که دما را به حدود 3500 درجه سانتی گراد برسانند که کمک می کند به تولید سوخت هسته ای و سوخت کربن .

در حال حاضر نیروگاه های خورشیدی که از آیینه برای تمرکز نور خورشید به آب استفاده می کنند به خوبی تاسیس شده اند. این کار بوسیله گرمای خورشید برای تولید بخار انجام میشود که توسط آن توربین ها روشن میشوند و الکتریسیته تولید می شود.

هدف این آزمایش این است که تنظیم بهینه ای برای ایجاد تمرکز نور خورشید به جهت ایجاد یک واکنش برای تولید سوخت هیدروژن انجام شوند.


خورشید مصنوعی

سوخت هیدروژنی

مرکز فضایی آلمان

synlight