6891 Views
2018 Jan 12technology
img

با مقایسه فناوری بلاک چین با سایت ویکی پدیا می توانیم درک بهتری از این تکنولوژی جدید داشته باشیم.کاربران ویکی پدیا با توجه به دسترسی های خود با توجه به مجوز هایشان در حساب کاربریشان می توانند به اعلام تغییرات در مقالات بپردازند به طوری که این تغییرات در سرور اصلی اعمال می شود اما این هیئت مدیره ویکی پدیا بر روی دیتابیس این سایت نظارت دارند و آن را کنترل می کنند. ویکی پدیا نیز مانند بانک ها و دولت ها و شرکت های بیمه یک سیستم متمرکز هستند زیرا آنان دارای اطلاعات متمرکز و محافظت شده هستند و فقط مدیران این سیستم ها به دیتابیس ها دسترسی دارند و قادر به کنترل و مدیریت آنان هستند.اما فناوری بلاک چین یک فناوری غیر متمرکز است که در آن یک پایگاه داده متفاوت با سیستم های متمرکز تشکیل می شود که همین ویژگی فناوری بلاک چین یک ویژگی متمایز و مهم است. برخلاف سیستم های متمرکز در این فناوری حتی توسعه دهندگان قادر به اعمال تغییرات در دیتابیس هستند ولی بر آن دسترسی ندارند در واقع این دیتابیس توسط هیچ کسی کنترل نمی شود.

معرفی بلاک چین (blockchain)

فناوری بلاک چین در واقع می توان یک دفتر کل عمومی دانست که تمام رویداد و تراکنش های دیجیتال و توسط خود اعضای این سیستم به صورت مشترک برای همه اجرا می شود همچنین می توان آن را یک دیتابیس از اسناد دیجیتال دانست. در این سیستم هر تراکنش در دفتر عمومی با موافقت اکثریت اعضا اجرا می شود. اطلاعات وارد شده به این دیتابیس دیگر هرگز قابل پاک شدن نیستند. بلاک چین یک سری اطلاعات قابل بازبینی را برای هر تراکنش ثبت می کند.

ارز های دیجیتال بر اساس فناوری بلاک چین ایجاد می شوند که یکی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال که بر اساس بلاک چین به وجود آمده بیت کوین است.بیت کوین اخیرا باعث گسترش بازار چند میلیون دلاری در جهان شده است. در تراکنش های انجام شده در بیت کوین دولت کنترلی ندارد و این تراکنش ها به صورت ناشناس انجام می شوند. و همین باعث درخواست دولت ها و موسسات دولتی برای هماهنگ سازی بیت کوین با آن ها بوده است. البته بلاک چین در طی سال ها بدون جنگجال در برنامه های مالی یا غیر مالی بکار گرفته شده است و تاکنون چالش برانگیز نبوده است.


یکی از کارشناسان معتبر فناوری اطلاعات در تایید اهمیت فناوری اطلاعات گفته است که فناوری بلاک چین بعد از اینترنت مهم ترین نوآوری در جهان است. «یوهان پالیچاتا» از بانک B.N.P گفت: ساخت نرم افزاری که واحد پول دیجیتال را عملیاتی کرده است مانند اختراع موتور بخار و موتور احتراقی در صنعت اهمیت دارد و می تواند در عرصه تراکنش های دیجیتال و معاملات دیجیتال تحولات بزرگی را ایجاد کند. دو خصوصیت مهم در فناوری بلاگ چین تفاهم توزیع یافته و حفظ حریم خصوصی است که «یوهان پالیچاتا» در مورد آن می گوید: خصوصیت «تفاهم توزیع یافته» می تواند بدون به خطر انداختن حریم خصوصی و با رعایت امنیت دارایی های دیجیتال هر تراکنش را در هر زمانی به نحوی ایجاد می کند که در آینده قابل شناسایی باشند.

مهم ترین کاربردهای فناوری بلاک چین

از مهترین کاربرد های فناوری بلاک چین ایجاد زیر ساخت های ارزهای رمزگذاری شده (cryptocurrency) است. بیت کوین با فناوری بلاک چین زیرسازی شده است.بلاک چین یک فناوری زیر ساخت مناسب در بسیاری از برنامه های کاربردی مالی و غیر مالی بوده است. یکی دیگر از کاربرد های مهم این فناوری بکارگیری از ان در ثبت و شمارش آرای انتخاباتی است.

بلاک چین

فناوری بلاک چین