37 Views
img

نام: لورانس (لری) پیج (Page Lawrence “Larry”)

تولد: ۲۶ ماه مارس سال ۱۹۷۳، ایست لنسینگ، میشیگان، ایالات متحده

سن: ۴۲ سال

عنوان: هم بنیانگذار شرکت گوگل و مدیر عامل هلدینگ آلفابت، کارآفرین در حوزه اینترنت

تحصیلات: کارشناسی از دانشگاه میشیگان، کارشناسی ارشد از دانشگاه استنفورد، دکتری از دانشگاه استنفورد

محل زندگی: پالو آلتو، کالیفرنیا، ایالات متحده

۲ فرزند

.

لری پیج با دارایی خالص ۳۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶، به عنوان ۱۲ امین میلیاردر جهان در سال ۲۰۱۶، ۱۰ امین فرد قدرتمند جهان در سال ۲۰۱۵ و ۵ امین ثروتمند در حوزه ی تکنولوژی در سال ۲۰۱۵ شناخته شده است.

لارنس ” لری” پیج متولد ۲۶ مارس سال ۱۹۷۳ مهندس کامپیوتر و کارآفرین در زمینه ی اینترنت است که توانست شرکت گوگل را تاسیس کند. لری پیج به همراه سرگئی برین این شرکت را تاسیس نمود و هم اکنون به عنوان مدیر عامل این شرکت فعالیت می کند. پس از کناره گیری لری پیج از سمت مدیر عاملی این شرکت در سال ۲۰۰۱ و انتصاب اریک اشمیت، در سال ۲۰۱۱ مجددا پیج برای این سمت انتخاب شد. او بار دیگر تمایل خود برای کناره گیری از این سمت را در سال ۲۰۱۵ به منظور مدیر عاملی آلفابت که گوگل زیر نظر آن است، اعلام کرد. لازم به ذکر است که آلفابت به دنبال ارائه ی تکنولوژی های پیشرفته در صنایع مختلف است. پیج مبدع پیج رنک (PageRank)، بهترین الگوریتم رتبه بندی جستجوی گوگل است.

پیج یکی از اعضای موسسه ی ایکس پرایز (XPRIZE) است و در سال ۲۰۰۴ در آکادمی بین المللی مهندسی برای این سمت انتخاب شد. پیج جایزه ی مارکونی درایز را در سال ۲۰۰۴ دریافت کرد.

.

سنین جوانی و تحصیلات لری پیج

پیج در ایست لنسینگ، میشیگان، ایالات متحده به دنیا آمد. پدر او کارل وینسنت پیج مدرک دکتری خود را در رشته ی علوم کامپیوتر و در سال ۱۹۶۵ از دانشگاه میشیگان کسب کرد. در آن زمان این رشته به تازگی در دانشگاه ها تدریس می شد و ویل اسمیل گزارشگر بی بی سی او را به عنوان “پیشگام در علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی” توصیف کرد. او در دانشگاه ایالتی میشیگان به عنوان پروفسور علوم کامپیوتر تدریس می کرد. مادر پیج، گلوریا، در لیمان کالج بریگز، دانشگاه ایالتی میشیگان مربی برنامه نویسی کامپیوتر بود. مادر پیج یهودی است اما در خانواده ای معتقد بزرگ نشده است.

پیج در یکی از مصاحبه هایش دوران کودکی خود را محیطی غوطه ور در مجلات علم و فناوری، کامپیوترها، ظروف غذا و به طور کلی محیطی شلوغ و نامرتب توصیف می کند. پیج در دوران جوانی به نوشتن علاقمند شد و زمان زیادی را برای مطالعه ی کتاب ها و مجلات صرف می کرد. با توجه به نوشته ی نیکلاس کارلسون درباره ی بیوگرافی پیج گفته شده که با تاثیر ترکیبی فضای خانه و توجه پدر و مادر پیج، “روحیه ی خلاقیت و نوآوری پیج پرورش یافت”. همچنین پیج در این دوران موسیقی هم کار می کرد و ساکسیفون می نواخت. پیج می گوید که تحصیلات او در موسیقی بی تابی و وسواس در سرعت محاسبات را در او القا کرد. به گفته ی پیج: “بعضی اوقات احساس می کنم آموزش موسیقی را دوست دارم چرا که منجر به سرعت بالایی در خلق گوگل برای من شد”. پیج در یکی از مصاحبه هایش گفته که “در موزیک از زمان آگاه هستید. زمان مانند شئ اولیه است و اگر از دید موسیقی به آن فکر کنید، در میلی ثانیه، کسری از ثانیه با ضربه به یکی ازآلات موسیقی یک موزیک جدید می توانید ثبت کنید”.

هنگامی که پیج ۶ ساله بود به کامپیوتر جذب شد در این زمان پیج با کامپیوتر های شخصی نسل اولی که پدر و مادرش با آنها کار نمی کردند، بازی می کرد. پیج در مقطع ابتدایی به نوبه خود به عنوان یک واژه پرداز منتسب شد. برادر بزرگتر او به او یاد می داد که اشیاء مختلف را از یکدیگر جدا کند و باز آنها را مونتاژ کند و ببیند که چگونه آنها کار می کنند. پیج می گوید از سنین کم من دریافتم که دوست دارم چیزی را خلق کنم. بدین ترتیب بود که به شدت به تکنولوژی علاقمند شدم. تقریبا ۱۲ساله بودم که ایمان داشتم در نهایت شرکت خودم را بنیانگذاری خواهم کرد.

پیج از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه ی Okemos Montessori (که هم اکنون به نام Montessori Radmoor شناخته شده است) در اکموس، میشیگان گذراند و در سال ۱۹۹۱ از دبیرستان ایست لنسینگ فارغ التحصیل شد. در دوران دبیرستان خود دو تابستان را در مرکز Interlochen به عنوان یک نوازنده ی ساکسیفون شرکت کرد. پیج تحصیلات کارشناسی را در رشته ی مهندسی کامپیوتر در دانشگاه میشیگان گذراند و با دریافت افتخارات در این دانشگاه موفق شد تا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته ی علوم کامپیوتر و در دانشگاه استنفورد پذیرفته شود. پیج زمانی که در دانشگاه میشیگان مشغول تحصیل بود، یک چاپگر جوهرافشان ابداع کرد که از آجر لگو ساخته شد (در واقع ایجاد پلاتر خط) بعد از آن دریافت که با استفاده از کارتریج جوهر، چاپ پوسترهای بزرگ ارزان قیمت ممکن است. پیج کارتریج جوهر را مهندسی معکوس کرد و همه ی قطعات الکترونیکی و مکانیکی برای عملی کردن آن را ساخت. پیج به عنوان رئیس Beta Epsilon انتخاب شد و در سال ۱۹۹۳ عضوی از تیم ماشین خورشیدی “Maize & Blue” دانشگاه میشیگان بود. هنگامی که در دوران کارشناسی دانشگاه میشیگان به سر می برد، پیشنهاد کرد که سیستم اتوبوس دانشگاه با وسیله ای به نام “پی آر تی” (PRT) یا “سیستم حمل و نقل شخصی سریع” جایگزین شود که در اصل یک مونوریل بدون راننده با اتومبیل های مجزا برای هر مسافر بود. او همچنین بیزینس پلنی برای یک شرکت توسعه داد که از نرم افزار برای ساخت یک سینت سایزر موسیقی در طول زمان استفاده می کند.

.

مطالعات و تحقیقات دکتری

پیج بعد از ثبت نام برای مقطع دکتری رشته ی علوم کامپیوتر در دانشگاه استنفورد، تحقیق بر روی خواص ریاضی شبکه ی جهانی وب و درک ساختار لینک آن را برای رساله ی دکتری خود انتخاب کرد. تری وینوگراد، پیج را برای دنبال کردن ایده اش تشویق کرد و پیج هم از او در سال ۲۰۰۸ به عنوان بهترین مشاور تقدیر و تشکر کرد. او همچنین تحقیقات خود را بر روی خودروهای خودکار و کنترل از راه دور هم متمرکز نمود.

پیج بر روی مسئله ی یافتن اینکه کدام لینک صفحات وب برای یک صفحه ی مشخص، با توجه به تعداد و ماهیت بک لینک ها به عنوان اطلاعاتی ارزشمند برای آن صفحه- نقش استناد در نشر دانشگاهی نیز مربوط به این پژوهش است- تمرکز کرد. سرگئی برین، یکی دیگر از دانشجویان دوره ی دکتری استنفورد، خیلی زود برای کار بر روی این پروژه ی تحقیقاتی با نام مستعار “BackRub” به پیج پیوست. این دو محقق با هم یک مقاله ی پژوهشی با عنوان “تشریح یک مقیاس بزرگ فرامتن موتور جستجوی وب” نوشتند که به یکی از اسناد علمی با بیشترین تعداد دانلود در تاریخ اینترنت آن زمان تبدیل شد.

باتل یکی از بنیانگذاران شرکت وایرد، درباره چگونگی شروع کار پیج و برین بر روی این پروژه بیشتر توضیح داد و آن را بدین گونه تشریح کرد:

.

توسعه ی موتور جستجو

برین و پیج به منظور تبدیل داده ی بک لینک جمع آوری شده توسط کرالر وب (خزنده وب) BackRub به یک مقیاسی از اهمیت برای یک صفحه وب مشخص، الگوریتم پیج رنک (PageRank) را توسعه دادند و دریافتند که این می تواند برای ساخت یک موتور جستجوی به مراتب بهتر از موتور جستجوهای موجود مورد استفاده قرار گیرد. این الگوریتم جدید مبتنی بر نوع جدیدی از تکنولوژی بود که ارتباط این بک لینک هایی که یک صفحه ی وب را به دیگری مرتبط می ساخت، تجزیه و تحلیل می کرد.

این دو محقق با ترکیب این ایده ها شروع به فعالیت کردند و اتاق خوابگاه پیج را به عنوان آزمایشگاه موتور برای خود انتخاب کردند. آنها قطعات یدکی از کامپیوترهای ارزان را برای ایجاد دستگاهی که این موتور جستجوی نوپا را با شبکه ی پهنای باند دانشکده ی استنفورد متصل نماید، استخراج کردند. بعد از اینکه پیج اتاق خود را مجهز کرد، تصمیم گرفتند خوابگاه برین را هم به یک اداره و مرکز برنامه نویسی تبدیل کنند تا بتوانند طراحی های جدید موتور جستجو را بر روی وب آزمایش کنند. رشد سریع پروژه ی آنها باعث شد تا زیرساخت های محاسباتی استنفورد مشکلاتی را تجربه کند.

از آنجاییکه پیج و برین به منظور ایجاد صفحه ای که استادانه درست شود، توسعه دهنده ای نداشتند، خودشان از مهارت های پایه ای برنامه نویسی HTML برای راه اندازی یک صفحه ی جستجوی ساده برای کاربران استفاده کردند. آنها همچنین هر قسمتی از کامپیوتر را که می یافتند به منظور مونتاژ قدرت محاسباتی لازم برای مدیریت جستجو توسط چندین کاربر استفاده می کردند. همینطور که موتور جستجوی آنها رشد کرد و در میان کاربران استنفوردی محبوب شد، برای پردازش جستار به سرورهای اضافی نیاز داشتند. در ماه آگوست سال ۱۹۹۶، اولین نسخه ی گوگل برای کاربران اینترنتی در دسترس قرار گرفت که البته هنوز هم بر روی وب سایت دانشگاه استنفورد قرار دارد.

تا اوایل سال ۱۹۹۷، موقعیت صفحه ی BackRub به صورت زیر توصیف شد:

برخی آمار حدسی (از ۲۹ آگوست ۱۹۹۶)

کل نشانی های اینترنتی HTML قابل نمایه سازی (ایندکس شده): ۷۵.۲۳۰۶ میلیون

کل محتواهای دانلودشده: ۲۰۷.۰۲۲ گیگابایت

….

BackRub به زبان جاوا و پایتون (Python) نوشته شده و بر روی چندین کامپیوتر اولترا شرکت سان و پنتیوم های شرکت اینتل که لینوکس را اجرا می کنند، اجرا می شود. پایگاه داده ی اولیه بر روی سری II سان اولترا با ۲۸ گیگابایت دیسک نگه داشته می شود. اسکات حسن و آلن استریمبرگ در این راستا معامله ی بزرگی کردند و به این صورت کمک شایانی به پیشبرد این پروژه داشتند.

BackRub توابع ابتدایی و مشخصه ی یک موتور جستجو را به نمایش می گذاشت: یک ورودی جستجو وارد می شد و این عملگر لیستی از بک لینک های رتبه بندی شده به ترتیب اهمیت را فراهم می کرد. پیج بیان می کند: “ما متوجه شدیم که ابزاری برای جستجو در اختیار داریم که به شما رتبه بندی کلی خوبی از صفحات و ترتیب دنبال کردن صفحات را می دهد.” پیج گفت در اواسط سال ۱۹۹۸ آنها متوجه شدند که این پروژه پتانسیل بیشتری هم برای ادامه ی مسیر دارد. “خیلی زود ما به تعداد ۱۰۰۰۰ جستجو در روز رسیدیم و به این نتیجه هم رسیدیم که این آمار واقعی است.”

.

گوگل

۱۹۹۸-۲۰۰۱

تاسیس

پیج و برین برای خرید برخی سرورها و برای اجاره ی گاراژی معروف در منلو پارک، در میان اعضای دانشکده، خانواده و دوستان به دنبال بودجه بودند. مدتی بعد، اندی بچتولشیم (Andy Bechtolsheim) از بنیانگذاران شرکت سان میکروسیستم، یک چک ۱۰۰۰۰۰ دلاری برای “شرکت گوگل” نوشت. در این زمان تنها مشکل اینجا بود که این “شرکت گوگل” هنوز وجود نداشت و به عبارتی هنوز ثبت نشده بود. ظرف دو هفته این دو مرد جوان کارهای اداری آن را انجام دادند.

در سال ۱۹۹۸، پیج و برین شرکت گوگل را با نام دامنه ی اولیه ی “Googol” ثبت کردند، که این نام دامنه از یک شماره مشتق شده که شامل یک و به دنبال آن ۱۰۰ عدد صفر می باشد- و این در واقع به نمایندگی از تعداد زیاد داده هایی است که این موتور جستجو قرار است کاوش کند. در ادامه ی کار پیج به عنوان مدیر عامل شرکت منصوب شد و برین هم به عنوان یکی از بنیانگذاران گوگل به عنوان رئیس گوگل خدمت کرد. نویسنده ای به نام نیکلاس کارلسون در سال ۲۰۱۴ اینگونه می نویسد:

در حالی که اغلب موسسان گوگل را دو مرد جوان به نام لری پیج و سرگئی برین می پندارند ولی واقعیت این است که گوگل توسط لری پیج ایجاد شد و سرگئی برین هم در طول پیشرفت این پروژه به او کمک کرد.


ماموریت این دو مرد “سازماندهی اطلاعات جهان و مفید و در دسترس ساختن آن برای عموم است.” با شروع سال ۲۰۰۰ آنها با یک وام ۱ میلیون دلاری که از دوستان و آشنایان تهیه کردند به دفتر Mountain View نقل مکان کردند. پیج در سال ۱۹۹۹ کار خود را با واحدهای سرور کوچکتری آزمایش کرد به گونه ای که می توانست در هر متر مربع از اتاق های سروری که از افراد دیگر اجاره می کرد، سرور بیشتری نگه داری کند که در نهایت باعث شد که این موتور جستجو نسبت به رقبایش در آن زمان، سرعت بیشتری به کاربرانش ارائه دهد.

تا ماه ژوئن سال ۲۰۰۰، گوگل یک میلیارد یو آر ال اینترنت یا Uniform Resource Locator، فهرست (ایندکس) کرد و به این ترتیب این موتور جستجو به عنوان جامع ترین موتور جستجوی آن زمان بر روی وب شناخته شد.

.

سبک مدیریتی اوایل

پیج در اوایل کار خود با سمت مدیر عاملی این شرکت، تلاش کرد که همه ی مدیران پروژه ی گوگل را در سال ۲۰۰۱ اخراج کند. برنامه ی پیج همه ی مهندسین گوگل را درگیر کرد و آنها به طور مستقیم به نایب رئیس مهندسی (vice president of engineering) گزارش دادند. پیج در این باره به آنها توضیح داد که به هیچ مهندس ناظری که دانش فنی اش محدود باشد، نیازی ندارد. پیج حتی اصول مدیریتی خاصی برای خود و تیمش در نظر گرفت که به شرح زیر است:

• کار خود را به دیگری محول نکنید: هرکسی باید برای اینکه کارها سریعتر پیش برود، همه نوع کاری را بتواند انجام دهد.

• اگر چیزی به ارزش های شما اضافه نمی شود، این کار را ادامه ندهید. اجازه ندهید هنگامی که در حال انجام کار خود هستید، افراد دیگر با شما بحث کنند.

• یک مامور اداری نباشید.

• ایده ها از سن خیلی مهم تر هستند. اگر کسی سن کمی دارد، به این معنا نیست که شایسته ی احترام و همکاری نیست.

• بدترین کاری که می توانید انجام دهید، متوقف کردن کسی از انجام کاری با گفتن “نه وقت ندارم” است. اگر به کسی “نه” می گویید باید به آنها کمک کنید تا راه بهتری برای انجام دادن آن بیابند.

اگرچه این مدل جدید پیج موقتی بود و در واقع منجر به نارضایتی کارکنان شده بود، اما موضع او با کارکنان غیر مهندسی که حس مدیریتی به آنها دست داده بود، مشخص شد. در نهایت این اقدام، یعنی تنها گماشتن مهندسان به نقش های مدیریتیِ تیم های مهندسی، به عنوان استانداردی در سراسر سیلیکون ولی مقرر شد.

پیج همچنین معتقد بود که این پاسخ سریع بازگشتی موتور جستجوی گوگل منجر به استفاده ی بیشتر از آن خواهد شد. او نگران میلی ثانیه ها بود و این را با مهندسین –از آنهایی که در توسعه ی الگوریتم ها درگیربودند تا آنهایی که مراکز داده را ساختند- انتقال داد و از آنها خواست تا بر روی زمان های لگ یا تاخیری گوگل فکر کنند. او همچنین از آنها خواست که بر روی صفحه ی اصلی و در طراحی گوگل کار کنند تا همین موضوع هم به بارگذاری سریعتر نتایج جستجو کمک کند.


گوگل

متور جستجوگر گوگل

جستجو

جستجوگر

Google

سئوی گوگل