357 Views
2018 Jan 04car
img

حتی تماشا کردن بوگاتی چیرون، هم به اندازه ی راندنش لذت بخش است.
این خودرو پیچیدگی و قدرت را با هم داراست.
به محض اینکه فرمان بوگاتی چیرون 2.6میلیون دلاری را در دستانم گرفتم؛ مردی که کناردستم نشسته بود گفت: "مثل روندن یه بنتلی پرسرعته!"
و من با خودم فکر کردم: "منظورش چیه؟"
پس از طی تقریبا یک مایل در آزادراه 101 پاسورابل کالیفرنیا من منظورش را فهمیدم. در اولین لحظاتی که وارد اتاقک بوگاتی شدم، تمام فکرم این بود که کفش هایم پنل چرمی روی در را کثیف نکند و همچنین خودکاری که در جیب عقبم بود را درآوردم تا به چرم قرمز خوش دوخت صندلی ها آسیبی نرسد. برخلاف دیگر خودروهای فوق العاده سریع و قدرتمند، این خودرو هنگام سواری مانند آئودی استرس زا نیست. به همین دلیل بود که هنگامی که در جاده از سایر خودروها سبقت می گرفتم، راننده های دیگر بیشتر از من عصبی می شدند.


از زمان رونمایی در 2016، آمار عملکرد فوق العاده چیرون جذابیت و طرفداران زیادی برایش به وجود آورده است. صفر تا صد چیرون 2.4 ثانیه است و حتی صفر تا دویستش هم در زمانی کمتر از صفرتاصد خودروهای معمول بدست می‌آید. چیرون این سرعتش را مدیون موتور 8لیتری 16سیلندره است که به کمک چهار توربوشارژر 1500اسب بخار قدرت تولید می کند. هروقت به آرامی پدال ترمز را فشار می دهیدد می توانید از پشت صندلی ها، صدای جوش و خروش حداقل یکی از این توربوشارژر ها را بشنوید. این صداها در بیشینه سرعت 262 مایل برساعت، هیجان آور هستند. داخل اتاقک اما برای چنین خودروی سریعی به طرز شگفت آوری ساکت است. مثل راندن یک آئودی نیست ، بلکه بیشتر مانند نشستن بر صندلی عقب سدان بنتلی است. اما چیرون نه تنها زود سرعت میگیرد، بلکه در ترمز گرفتن هم سریع است. در سپتامبر بوگاتی چیرون رکورد سرعت صفر تا چهارصد و برعکس (400 تا صفر) را با 42 ثانیه شکست. اما چند هفته بعد Koenigsegg رکوردش را زد. (البته من نیازی نداشتم این تست را دوباره تکرار کنم تا نتیجه را باور کنم) دلیل باقی ماندن این خودرو در جاده ها، فناوری فوق العاده اش است.
چیرون راه بوگاتی ویرون، قهرمان پیشین سریعترین ماشین جهان، را ادامه می دهد. همچنین چیرون راه جاه طلب ترین خودروی جهان تا کنون، را هم ادامه می دهد که از فراری و لامبورگینی ها روزمره بسیار سریعتر است و سرعت 250 مایل بر ساعت برایش عددی نیست. من نتوانستم چیرون را به نهایت سرعتش برسانم، چون در آن آزادراه، دپارتمان حمل و نقل کالیفرنیا همیشه در حال انجام پروژه است. اما حتی در آن سرعت های مجاز آزادراهی و حتی کمی بیشتر کاملا می توانید حس کنید که چیرون چقدر آرامش بخش است.


به خاطر زیرشاخه ی گروه عظیم Volkswagen Group بودن، برخی از ابزارهای پنل و گرافیک های چیرون شباهت زیادی به خودروهای اخیر بنتلی و پورشه دارد؛ خودروهایی که 100000-300000 دلار ناچیز قیمت دارند. برخلاف ابرخودروهای دیگری که  تولید کنندگان کوچک در سرتاسر جهان تولید می کنند، بوگاتی پشتوانه ی یکی از بزرگترین خودروسازان جهان را داراست. همه ی سیستم هایش به خوبی کار می کند و همین خارق العاده ترش می کند.
چیرون قطعات فوق العاده ای هم دارد، مانند دسته های کوچکی که روی کنسول مرکزی قرار دارند، حتی سازندگان پورشه و لامبورگینی برای کنسول مرکزی یک صفحه نمایش بزرگ و سایر دسته های معمول را قرار می دهند. در چیرون عوض این مانیتور ها یک دسته ی فلزی خوش ساخت روی داشبورد فیبر کربن قرار دارد که به صورت اتوماتیک باز می شود و درون آن دکمه های چندکاره مربوط به سیستم صوتی و فن، چیزی که در هر خودرویی نیاز است، قرار دارد. اگر می خواهید اطلاعات حیاتی بیشتری در مورد خودرو بدانید، این اطلاعات بر روی نمایشگر نزدیک سرعت سنج نمایش داده می شوند. بوگاتی سعی کرده این اطلاعات را در پس زمینه قرار دهد به جای اینکه شما را با اطلاعات غیرضروری گیج کند.


با اینکه 18 ماه بیشتر از ورود چیرون به بازار نگذشته است اما خودروهایی هستند که در انجام ناممکن ها از چیرون موفق تر بوده اند مانند Tesla Model S P100D که می تواند در صفرتاصد چیرون را شکست دهد. اما چیزی که بوگاتی را برجسته می کند تنها سرعتش نیست. برای مثال، عملکرد مستقیم و ساده اش چیزی نیست که بتوان ساده از کنارش گذشت. از بیرون، چیرون شبیه خودروهای علمی تخیلی است، کم ارتفاع و عریض با دریچه های هوا در سرتاسر خودرو و فضایی که بیشترش به موتور اختصاص یافته نه به سرنشینان. بدترین چیز در مورد رانندگی با چیرون در جاده های عمومی نگاه خیره ی مردمی که به جای اینکه به جاده توجه کنند به بوگاتی زل می زنند.


رانندگی با بوگاتی چیرون کمی مرا سردرگم کرد. شاید فرصت رانندگی با چیرون به محض اینکه از خودرو پیاده شدم، برایم باورکردنی نبود. شاید چون در خیابان های شهری و بین شهری نمی توان چیرون را به سرعتی که شایسته اش است رساند، دلیلی ست که چیرون چندان چشمگیر به نظر نمی آید. به نظرم چیرون دکمه ها و مانیتور های بیشتری احتیاج دارد تا وقتی سوارش می شوید سرگرمتان کند. کمی وقت گرفت تا به این موضوع پی ببرم اما چیرون باید برای چیزی بیش از سرعتش مورد توجه قرار میگیرد. چیرون با پیچیدگی هایی همراه است که برای خود صاحب سبک است، سبکی که شاید کمی ترسناک باشد، به همین خاطر است که من همیشه از هیبت بوگاتی می ترسم حتی اگر به زبان نیاورمش!

بوگاتی چیرون

چیرون

بوگاتی

Chiron

Bugatti Chiron

Bugatti