55 Views
2017 Dec 29Cultural
img

ایان جوزف سامرهالدر (به انگلیسی: Ian Joseph Somerhalder) (زاده ۷ دسامبر ۱۹۷۸) بازیگر، مدل و تهیه‌کننده آمریکایی است. او بیشتر به خاطر بازی در نقش بون کارلیل در مجموعه لاست و نقش دیمن سالواتوره در مجموعه خاطرات خون‌آشام شهرت دارد. ایان هم اکنون یک دختر ب نام بودهی سولیل دارد ک معنی اسمش خورشید روشن فکر است..

هم اکنون فیلم شناسی ویرایش شده نام صحیح تپش نبض می باشد تصحیح شد و به ویرایشگر عزیز ضمن یادآوری در سرچ نبض۲۰۰۶ آمده است.


نام اصلی ایان جوزف سامرهالدر

تولد ۷ دسامبر ۱۹۷۸ ‏(۳۹ سال)

کاوینگتن، لوئیزیانا

محل زندگی آمریکا

ملیت آمریکایی

پیشه بازیگر، مدل و تهیه‌کننده

سال‌های فعالیت ۱۹۹۸ تا کنون

همسر(ها) نیکی رید (ازدواج ۲۰۱۵)

فرزندان بودهی سُلِیل رید سامرهالدر (دختر)(۲۰۱۷)


اوایل زندگی

سامرهالدر در کاوینگتن، لوئیزیانا بدنیا آمد و بزرگ شد. پدرش «رابرت سامرهالدر» یک پیمانکار ساختمان از نژاد فرانسه و انگلستان بود؛ و مادرش «ادنا» ایرلندی بود. نام خانوادگی سامرهالدر از پدربزگش ریشه گرفته شده‌است پدربزرگ وی یک ملاک انگلیسی ثروتمند بوده‌است. یان یک برادر به نام رابرت و یک خواهر به نام رابین دارد. والدینش وقتی او ۱۳ ساله بود از هم جدا شدند. او با مادرش بزرگ شد.

اوقات فراغتش را قایق سواری، شنا، ماهیگیری و پرورش اسب پر می‌کرد. همچنین وی در انجمن تئاتر و هنرهای نمایشی و گروه تئاتر محلی عضو بود. با تشویق مادرش در سن ۱۰ سالگی به حرفهٔ مدلینگ رو آورد، که برای این کار او هر تابستان به نیویورک می‌رفت.

در دبیرستان مدل شدن را عقب انداخت و روی ورزش و درسش تمرکز بیشتری کرد.

چندسال بعد، وقتی فرصت مدل شدن در اروپا برایش فراهم شد، سریع آنرا پذیرفت و به اروپا سفر کرد و تحصیل کرد و به شهرهایی همانند پاریس و میلان و لندن رفت.

زندگی حرفه‌اي


در ۱۷ سالگی در نیویورک شروع به تحصیل در رشتهٔ بازیگری کرد؛ و در سن ۱۹ سالگی مهارت زیادی پیدا کرد. با «ویلیام اسپر» سرآمد مربیان بازیگری تمرین می‌کرد.

مدیر استعدادیابی؛ سامرهالدر را در صحنه‌ای ۴۰۰ نفری شلوغ دید و بلافاصله وی را برای نمایش انتخاب کرد. یان با خوشحالی از این که در نیویورک ماندگار شده بود، زمان زیادی را صرف مطالعهٔ بازیگری، نوشتن و تمرین یوگا کرد. اولین نقش مهمش در «قوانین جاذبه» بود.

کارهای تلویزیونی او شامل نمایش‌هایی مثل «دهکده کوچک» است که نقش آدام نایت را ایفا می‌کرد و همچنین تهیه کنندهٔ فیلم کوتاه «بازگشت» بوده‌است.

در سریال آمریکایی لاست ایفا گر کاراکتر بون کارلایل است. اگرچه کاراکتر بون در فصل اول کشته می‌شود ولی سامرهالدر در فلش بک‌های بون کارلایل و رویاهای دنباله دار در فصل دوم و سوم لاست بازی کرد.

در سال ۲۰۰۶ در فیلم «نبض» به همراه کریستین بل و کریستینا میلیان بازی کرد. این فیلم نه از طرف منتقدان و نه از لحاظ فروش به موفقیت نرسید و اما در هفته اول اکرانش نسبتاً خوب فروش داشت.

در می۲۰۰۶ سامرهلدر به عنوان یکی از ۱۰ مدل برتر مدل‌های DNA برگزیده شد.

در سپتامبر ۲۰۰۹ برای بازی در فیلم «مسابقات قهرمانی» انتخاب شد. در این فیلم نقش یک قاتل به اسم مایلز اسلتر را بازی می‌کند که با قاتلین دیگر در رقابت‌های مهلک و کشنده شرکت می‌کنند.

کار پر شهرت او نقش «دیمن سالواتوره» در نمایش درام خاطرات خون‌آشام بر اساس سری کتاب‌های ال. جی. اسمیت است.

زندگی شخصی

ایان سامرهالدر در سپتامبر سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که با نینا دوبرو وارد یک رابطه عاشفانه شده‌است. در می سال ۲۰۱۳ وی گزارش داد که رابطه او با نینا دوبرو به پایان رسیده‌است و آنها از یک دیگر جدا شدند. ایان در اواسط سال ۲۰۱۴ اعلام کرد با نیکی رید وارد یک رابطه عاشقانه شده‌است. در فوریه ۲۰۱۵، آنها نامزدی خود را اعلام کردند و در ۲۶ آوریل ۲۰۱۵ در ملیبو، کالیفرنیا باهم ازدواج کردند. وی و همسرش در تاریخ ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۷ صاحب یک دختر به اسم bodhi soleil reed somerhalder شدند.

فعالیت‌های خیریه

ایان دارای یک مؤسسه خیریه به نام «ایان سامرهالدر فاندیشن» (به انگلیسی: Ian somerhalder foundation) است. این مؤسسه کمک‌هایی به جانوران، و محیط زیست می‌کند.

بيوگرافي

بازيگران هاليوود