51 Views
2017 Dec 28Cultural
img

روفوس سوئل (به انگلیسی: Rufus Sewell) (زاده ۲۹ اکتبر ۱۹۶۷) یک بازیگر انگلیسی است. او در فیلم‌هایی مانند جنگلی‌ها، زیبای خطرناک، شهر تاریک، داستان شوالنه، شعبده‌باز (فیلم ۲۰۰۶) و مارتا، فرانک دیوید و لورنس را ملاقات کن حضور داشته. از جمله کارهای تلویزیونی او می‌توان به سریال ۲۰۱۰ پایه‌های زمین اشاره کرد. پیشتر از آن برای بی بی سی فیلم میان رژه را بازی کرد که در آن نقش یک قهرمان را ایفا کرده بود. در ۲۰۰۳، او نقش اصلی را در فیلم چارلز۲:قدرت و احساس را به نمایش گذاشت.


نام اصلی روفوس فردریک سوئل

تولد ۲۹ ژوئیهٔ ۱۹۶۷ ‏(۵۰ سال)

انگلستان

ملیت انگلیسی

پیشه بازیگر

سال‌های فعالیت ۱۹۹۳ - تاکنون

همسر(ها) امی گاردنر (۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶)

یاسمین عبدالله (۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰)

فرزندان ویلیام داگلاس سیول
روفوس در جنوب غربی لندن به دنیا آمد. پدرش، ویلیام، یک انیماتور استرالیایی و مادرش یک هنرمند ولزی و خدمتکار بود. پدرش روی انیمیشن فیلم‌های «لوسی در آسمان با الماس‌ها» و «بیتل‌ها» کار کرده‌است. والدینش وقتی او پنج ساله بود از یکدیگر جدا شدند و مادرش به سختی کار می‌کرد تا بتواند دو پسرش را بزرگ کند. وقتی ده ساله بود پدرش را از دست داد و طبق گفتهٔ خودش نوجوانی سختی را گذراند. روفوس سال ۱۹۸۴ مدرسه را ترک کرد. او با یک مربی تئاتر آشنا شد که توسط او به مدرسهٔ تئاتر معرفی شد.


زنرگي حرفه اي

۱۹۹۳ ترقی روفوس محسوب می‌شود. او برای بی بی سی سریال میان رژه را بازی کرد. همچنین در تئاتر سلطنتی ملی، نمایش دهاتی را اجرا کرد. در ۱۹۹۵ فیلم مزرعهٔ سرد آرام و در ۱۹۹۸ فیلم علمی – تخیلی شهر تاریک و در کارهایی مانند شعبده‌باز (فیلم ۲۰۰۶)، شکوه خیره کننده، تریستان و ایزولد ظاهر شده. روفوس نقش‌های خبیث را در فیلم‌های داستان شوالیه، افسانه زورو و هلن از تروی به تصویر کشاند. او در این رابطه گفته:«دیگه نمی‌خوام نقش آدم بدها رو بازی کنم. هر کس حق داره هر نقشی که بخواد رو بازی کنه. هر دفعه باید به خودم بگم چه جوری این شخصیت قرن نوزدهم را ارائه بدم که جالب و با بقیهٔ شخصیت‌ها متفاوت باشه.»

او به عنوان خوش‌پوشترین بازیگر روی صحنه شناخته شده است. او کارهای «بدون کراوات» را در نقش‌های امروزی ترجیح می‌دهد. مانند نمایش شکسپیر با عنوان «رام کردن زن ستیزه جو». او بخاطر بازی در این فیلم در سال ۲۰۰۶ نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر از جوایز تلویزیونی بفتا شد. این چهارمین بازی بود که بعد از اینکه به بازیگری حرفه‌ای تبدیل شده، در نمایش‌های شکسپیر بازی کرده است.

او به بازی در فیلم‌ها، نمایش‌ها و کارهای سینمایی ادامه داده و نقش اصلی فیلم ساعت یازدهم را برای سی بی اس ایفا کرد. او در کنار جانی دپ و آنجلینا جولی در فیلم توریست (فیلم ۲۰۱۰) حضور یافت.

زندگی شخصی

روفوس برای دو بار ازدواج کرد. همسر اولش به نام یاسمین عبدالله یک روزنامه نگار مد اهل استرالیا بود. آنها در سال ۱۹۹۹ ازدواج کردند و چند ماه بعد جدا شدند. او و امی گاردنر در سال ۲۰۰۲ صاحب پسری شدند به نام ویلیام داگلاس سیول. روفوس و امی سال ۲۰۰۴ با هم ازدواج کردند ولی در ۲۰۰۶ از هم طلاق گرفتند. روفوس وقتش را بین لندن و لس آنجلس تقسیم می‌کتد. در اوقات فراغتش از عکاسی لذت می‌برد. او می‌گوید: «بهترین چیزها برای من این است که از جایی به جای دیگر بروم، به قهوه خانه‌ها سر بزنم و عکس بگیرم. بهترین روز من روزیست که در آن یک اتفاق خوشحال کننده بیفتد.»


فيلم ها 

فیلم سال تولید

بیست و یک ۱۹۹۱

رفتن به هسته ۱۹۹۲

صحنه دوم ۱۹۹۲−۱۹۹۴

تعطیلات کثیف ۱۹۹۳

شب با یک زن، روز با چارلی ۱۹۹۴

رژه میانه ۱۹۹۴

شهروند لوک ۱۹۹۴

مردی بی اهمیت ۱۹۹۴

پیروزی ۱۹۹۵

یک مزرعه آرام سرد ۱۹۹۵

کارینگتون ۱۹۹۵

اجرا ۱۹۹۵

هملت ۱۹۹۶

جنگلی‌ها ۱۹۹۷

زیبای خطرناک ۱۹۹۸

شهر تاریک ۱۹۹۸

مارتا، با فرانک، دیوید و لارنس ملاقات کن ۱۹۹۸

روشن ۱۹۹۸

در مزرعه سچم ۱۹۹۸

در یک سرزمین وحشی ۱۹۹۹

شب‌های عربی ۲۰۰۰

نگهدار کودک ۲۰۰۰

مزمن‌های یک پری دریایی ۲۰۰۱

عملیات افراطی ۲۰۰۲

هلن از تروی ۲۰۰۳

ایستگاه ویکتوریا ۲۰۰۳

چارلز۲:قدرت و احساس ۲۰۰۳

مزه ۲۰۰۴

افسانه زورو ۲۰۰۵

شگسپیر گفت ۲۰۰۵

تریستان و ایزولد ۲۰۰۶

شعبده‌باز (فیلم ۲۰۰۶) ۲۰۰۶

پاریس جتیامی ۲۰۰۶

شکوه خیره کننده ۲۰۰۶

۹/۱۱ خارج از آبی ۲۰۰۶

تعطیلات ۲۰۰۶

دانلود کردن نانسی ۲۰۰۸

جان آدامز ۲۰۰۸

وینیان ۲۰۰۸

ساعت یازدهم ۲۰۰۸−۲۰۰۹

پایه‌های زمین ۲۰۱۰

راهنما ۲۰۱۰

بودایی ۲۰۱۱

تورسیت ۲۰۱۱

خدایان مصر ۲۰۱۶

بيوگرافي

بازيگران هاليوود

ويكتوريا