63 Views
img


نام
نیکی کریمی
متولد
1350/08/19 (تبدیل تاریخ)
محل تولد
تهران
قد
165cm
اینستاگرام
https://www.instagram.com/nikkarimi/?hl=en

بیوگرافی نیکی کریمی

نیکی کریمی ، بازیگر توانمند و جذاب سینمای ایران ، در تاریخ 19 آبان ماه 1350 در تهران به دنیا آمد.
تمام خانواده نیکی کریمی در کشور انگلیس ساکن هستند و به همین دلیل او همیشه بین ایران و انگلیس در حرکت است.

علاقه به سینما و شروع فعالیت هنری

به گفته خودش به وسیله مطالعه کتاب به سینما علاقمند شده است و برای اینکه بتواند انسان ها را عمیق تر بشناسد وارد این حرفه شده است. البته در اوایل اصلا به این موضوع فکر نمی کرده است که ممکن است روزی ستاره سینما شود.

نیکی کریمی از دوران دبستان تئاتر را شروع کرده است. حضور حرفه ای اش در سینما سال ۱۳۶۸ بود که در فیلم وسوسه بازی کرد.
البته با بازی در فیلم عروس به کارگردانی بهروز افخمی در سال ۱۳۶۹ توانست به شهرت برسد.

نیکی کریمی و ابوالفضل پورعرب را اولین ستارگان سینمای ایران پس از انقلاب می‌دانند. پس از آن ، نیکی کریمی در دو فیلم مهم از داریوش مهرجویی به نام‌های «سارا» و «پری» بازی کرد.

در سال ۱۳۷۱ برای ادامه تحصیل به کشور امریکا مهاجرت کرد و حدود ۱ سال در این کشور به تحصیل در رشته طراحی لباس پرداخت.
پس از بازی در چند فیلم از کارگردانانی چون ابراهیم حاتمی‌کیا، بهروز افخمی و داریوش فرهنگ در سال ۱۳۷۷ در فیلم «دو زن»به کارگردانی تهمینه میلانی بازی کرد. نیکی کریمی با بازی در این فیلم، به بازیگر ثابت چند فیلم بعدی تهمینه میلانی تبدیل شد و این همکاری تا فیلم «واکنش پنجم» ادامه یافت. نیکی کریمی برای پنجمین بار برای فیلم «دو زن» نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شد و جایزه بهترین بازیگر زن را به خاطر بازی در همین فیلم از جشنواره تائورمینا ایتالیا گرفت.

نیکی کریمی و عباس کیارستمی

پس از اینکه دستیاری عباس کیارستمی را در فیلم «a.b.c. africa» به عهده گرفت، در سال ۱۳۸۰ فیلم کوتاه مستندی با مضمون نازایی با عنوان «داشتن یا نداشتن» ساخت که برنده جایزه باران شد. در سال ۱۳۸۱ در دو فیلم «دیوانه‌ای از قفس پرید» به کارگردانی احمدرضا معتمدی و «واکنش پنجم» به کارگردانی تهمینه میلانی بازی کرد که به خاطر بازی در این دو فیلم جایزه سیمرغ بلورین جشنواره فجر را گرفت. نیکی کریمی برای اولین بار در فیلم «باج خور» اثر «فرزاد مؤتمن» در یک نقش خاکستری بازی کرد.

اولین فیلم بلند

در سال ۱۳۸۳ اولین فیلم بلندش به نام یک شب را کارگردانی کرد. این فیلم به خاطر شرایط ممیزی در ایران اکران نشد ولی در جشنواره‌های معتبر خارجی درخشید از جمله در جشنواره فیلم کن مورد توجه قرار گرفت. نیکی کریمی فیلم بعدی خود به نام چند روز بعد را در سال ۱۳۸۵ و در شرایطی ساخت که هنوز تکلیف اکران یک شب در هاله‌ای از ابهام قرار داشت نیکی کریمی در فیلم دوم خود بازی هم کرد و فیلمی قابل قبول و تحسین شده کارگردانی کرد ولی باز این فیلم هم به خاطر مسائل ممیزی در ایران هنوز اکران نشده است. سومین فیلم نیکی کریمی با نام سوت پایان در سال ۱۳۸۹ خورشیدی ساخته شد.

ازدواج و همسر نیکی کریمی

نیکی کریمی مجرد است و ازدواج نکرده است.
تصاویر نیکی کریمینیکی کریمی

niki karimi

niki karimi height

niki karimi husband

نیکی کریمی بیوگرافی

نیکی کریمی وهمسرش

ازدواج نیکی کریمی

همسر سابق نیکی کریمی

نام همسر نیکی کریمی

نیکی کریمی و دوست پسرش

اینستاگرام نیکی کریمی

سن نیکی کریمی

نیکی کریمی چند سال دارد

بیوگرافی نیکی کریمی