128 Views
2018 May 27car
img

اساسا، یک DCT یک انتقال دستی اتوماتیک است که از دو دسته جداگانه، یکی از هر مجموعه ای عجیب و غریب و حتی چرخ دنده استفاده می کند. بنابراین تقریبا به نظر می رسد که یک DCT دو جعبه دستی است که به یک مسکن پر می شود. این DCT ها به طور معمول مانند یک گیربکس اتوماتیک استاندارد، با یک گیربکس دنده PRND ساده و بدون پد کلاچ عمل می کنند. آنها همچنین می توانند مانند یک انتقال اتوماتیک، چرخ دنده های خود را تغییر دهند یا می توانند به صورت دستی کنترل شوند، از طریق تغییر مکان های دست و پا یا یک دروازه جداگانه در انتخاب چرخ دنده. 


آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا گیربکس دو کلاجه مدل های اسپرت سری M بی ام و حالت پارک ندارد؟ زیرا بی ام و قصد دارد این گیربکس از نظر ظاهری بیشتر شبیه یک گیربکس دنده دستی معمولی به نظر برسد. پس وقتی که خودرو در حالت سکون است چطور آن را در حالت پارک قرار دهیم؟ کافیست دسته دنده را در حالت D رها کنید و موتور را خاموش کنید تا گیربکس به صورت خودکار در حالت پارک قرار گیرد. اگر پس از این مراحل به صفحه پشت آمپر نگاه کنید علامت P را مشاهده می کنید.

این گیربکس یک سیستم هوشمند به نام Low Speed Assistant یا سیستم کمکی حرکت با سرعت پایین دارد. از آنجایی که گیربکس DCT بر اساس یک گیربکس دنده دستی شکل گرفته است، برخلاف گیربکس اتوماتیک خبری از مبدل گشتاور در آن نیست و وقتی ترمز را رها کنید خودرو قل نمی خورد. بنابراین برای قل خوردن با سرعت پایین باید مانند خودروهای مجهز به گیربکس دنده دستی عمل کنید و فقط کافیست یک فشار کوچک روی پدال گاز وارد کنید تا سیستم فوق فعال شود. هنگامی که این سیستم فعال شود اگر پای خود را از روی پدال گاز بردارید و ترمز هم نگیرید، خودرو همچنان با سرعت 4 تا 5 کیلومتر در ساعت به حرکت خود ادامه می دهد
یک دکمه کوچک درست پشت دسته دنده به نام Drive Logic وجود دارد. با استفاده از این دکمه می توانید سرعت تعویض دنده را تغییر دهید. مثلا هنگامی که در شهر رانندگی می کنید و به بهترین عملکرد گیربکس یا سریعترین زمان تعویض دنده نیازی ندارید می توانید آن را در حالت نرمال قرار دهید تا بیشترین راحتی را هنگام رانندگی داشته باشید زیرا در این حالت دنده ها کندتر و نرم تر عوض می شوند. هنگامی که وارد پیست شدید می توانید این دکمه را سه بار فشار دهید تا سه خط در صفحه پشت آمپر زیر علامت نشانگر دنده انتخابی پدیدار شوند که در این حالت گیربکس در سریعترین زمان ممکن دنده ها را تعویض می کند.

سیستم هوشمند به نام low speed

بی ام و

گیربکس

گیربکس از نظر ظاهری شبیه به دنده دستی

گیربکس DcT

bmw